Licznik odwiedzin: 22175574
Kącik liturgiczny
Modlitwa wiernych
ks. Łukasz
2010-10-24
Modlitwa wiernych  jak sama nazwa wskazuje  polega na przedstawieniu Bogu próśb ludzi zgromadzonych na konkretnej Mszy Świętej. Odmawia się ją zawsze na zakończenie Liturgii Słowa - po odczytaniu tekstów czytań z Pisma Świętego i po wygłoszeniu wyjaśniającej je homilii. Powinna ona bowiem w jakiś sposób stanowić odpowiedź wiernych na Słowo Boże, które usłyszeli (np. gdy czytania mówią o uzdrowieniach, należałoby modlić się za chorych).
   Modlitwę wiernych zawsze rozpoczyna kapłan sprawujący konkretną Msze Świętą. Czyni to wypowiadając zachętę do wspólnej modlitwy w różnych intencjach. Następnie, on albo diakon lub jakakolwiek świecka osoba (bądź kilka osób) wygłaszają kolejne wezwania do zbiorowej modlitwy. Każde takie wezwanie ma 2 części: 1) w pierwszej zawarty jest przedmiot modlitwy, czyli osoba albo wspólnota osób, za  którą mają się modlić wierni  np. Módlmy się za papieża Benedykta XVI... 2) w drugiej zawarta jest intencja wobec przedmiotu modlitwy, czyli to, o co dla danej osoby albo grupy osób mają modlić się uczestnicy Mszy Świętej np. (...) o siły duszy i ciała dla niego.

Z reguły kończy się ona wezwaniem wszystkich zgromadzonych do potwierdzenia woli wspólnej modlitwy w danej intencji poprzez wypowiadanie odpowiedzi na nią  najczęściej: Ciebie prosimy - wysłuchaj nas Panie!
   Wezwań takich, zgodnie z postanowieniami polskich biskupów, nie powinno być więcej niż 6, ale też nie mniej niż 4. Winny być one krótkie i zwięzłe. Zaleca się, aby obejmowały następujące intencje (aby stanowiły ich uszczegółowienia):  
    - za Kościół
    - za ludzi rządzących i o zbawienie świata
    - za ludzi dotkniętych trudnościami życia
    - za miejscową wspólnotę

Modlitwę wiernych zawsze kończy (podobnie jak zaczyna), reprezentujący na zgromadzeniu mszalnym Chrystusa, kapłan, który w imieniu wszystkich uczestników Mszy Świętej zwraca się do Boga, a na słowa przez niego (tj. kapłana) wypowiedziane wszyscy odpowiadają: Amen, czyli Niech się tak stanie.   
Tę część Mszy Świętej nazywa się także modlitwą powszechną, ponieważ wierni modlą się za jej pośrednictwem w intencjach, które czasem obejmują całe wspólnoty, narody, a nawet wszystkich ludzi.   
Piątek
29 marca 2024
Truduum Paschalne
18:00 - Ceremonie W. Piątku

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku