Licznik odwiedzin: 22157977
Kącik liturgiczny
Kolor szat liturgicznych
ks. Łukasz
2011-09-11

Kolor biały - symbolizuje niewinność, jak również jak również radość oraz chwałę Bożą. Szat w tym kolorze używa się do sprawowania liturgii w Okresie Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia; w święta i wspomnienia związane z wydarzeniami z życia Chrystusa, z wyjątkiem tych, które dotyczą Jego męki; w święta i wspomnienia Matki Bożej, świętych Aniołów, Świętych, którzy nie byli męczennikami, w uroczystości: Wszystkich Świętych (1 listopada) i Świętego Jana Chrzciciela (24 czerwca), w święta: Jana Ewangelisty (27 grudnia), Katedry Świętego Piotra (22 lutego) i Nawrócenia Świętego Pawła (25 stycznia).
Kolor czerwony - symbolizuje miłość, przelaną krew męczenników oraz Ducha Świętego. Używa się go w celebracjach liturgicznych Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, Zesłania Ducha Świętego, a także w Mszach Świętych ku czci Męki Chrystusa, w główne święta Apostołów i Ewangelistów oraz w dni świętych męczenników.
Kolor zielony - symbolizuje nadzieję zbawienia. Stosuje się go w niedziele i dni powszednie, które nie są poświęcone wspominaniu określonych wydarzeń z życia Pana Jezusa i świętych.
Kolor fioletowy  symbolizuje umartwienie, nastrój oczekiwania wypełniony pokutą i modlitwą. Szat liturgicznych w tym kolorze używa się w Adwencie i Wielkim Poście, a także w Mszach Świętych poprzedzających pogrzeb zmarłych.
Kolor różowy - oznacza radość nadchodzącą po okresie pokuty. Jego symbolika nawiązuje do koloru nieba tuż przed wschodem słońca. Można używać go dwa razy w roku: w III Niedzielę Adwentu (zapowiedź bliskiego Bożego Narodzenia) i w IV niedzielę Wielkiego Postu (zapowiedź bliskiego Zmartwychwstania Pańskiego).

Czwartek
28 marca 2024
Truduum Paschalne
18:00 - Msza św.
Intencja: + Regina Bieniaś (greg. 30.)
Intencja: O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla chrześnicy Tereni (z okazji urodzin), dla jej męża i całej rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku