Licznik odwiedzin: 16510486
Credo
Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?
2013-09-29

   Można by zadać także drugie pytanie  czy papież może się pomylić? I może dziwić odpowiedź na oba te pytania, która brzmi TAK. Papież raz jest nieomylny a innym razem może się pomylić. Od czego więc to zależy?
   Papież jest nieomylny, gdy w sposób ex cathedra (tzn. w określony i uroczysty sposób) ogłasza dogmat, czyli obowiązujące rozstrzygnięcie w sprawie wiary i moralności. Dogmat z języka greckiego oznacza m.in. decyzję, i jest  sformułowaniem pewnej prawdy, którą Kościół przedstawia wierzącym jako „pewną do wierzenia". Jest on uznawany za Objawienie Boże, bo zawsze wypływa z Pisma Świętego i Tradycji. Dogmaty ogłasza się bardzo rzadko, a ostatni pochodzi z 1950 r.
   Nieomylne mogą być także decyzje Kolegium Biskupów w łączności z papieżem, np. decyzje soboru powszechnego.
   Nieomylność papieża nie ma jednak nic wspólnego z jego nieskazitelnością moralną. Papież jak każdy z nas jest człowiekiem i w sprawach ludzkich może popełnić błąd. Mamy jednak ogromne szczęście, że w czasach w których żyjemy papieże są nie tylko wielkimi nauczycielami wiary i moralności, ale są także świadectwem życia zgodnego z prawem Bożym.

Czwartek
23 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Gertruda i Antoni Penkowscy
18:00 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 23.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku