Licznik odwiedzin: 16558075
Organy kościelne
Organy kościelne
2012-06-03

W poniedziałkowy poranek pojawiło się w naszym kościele czterech młodych mężczyzn z Zakładu Budowy i Remontu Organów z Chełmna. Pod czujnym okiem właściciela zakładu, pana Waldemara Olszewskiego, żwawo wzięli się za demontaż naszego kościelnego instrumentu. Dokładnie opisując każdą z piszczałek, niektóre zawijając w paczki, inne, mniejsze, układając do kartoników, element po elemencie znosili na posadzkę kościoła. Niektóre elementy zostały zabrane tylko do odwzorowania - tak dalece przeżarte zostały przez szkodniki. Właściwie w poniedziałkowy wieczór wszystko było gotowe do ekspedycji. Pozostało jedynie czekać na środek transportu, który pojawić się miał następnego dnia.
   Przy okazji rozbiórki organów znaleziono kilka jakby porzuconych narzędzi typowo organmistrzowskich. Zdarza się czasem, że komuś zawieruszy się jeden, ale kilka? Mogło to sugerować sytuację ucieczki organmistrza lub przepędzenia go od instrumentu... Dziś trudno tego dociekać. Ciekawszą jednak zagadką związaną z rzeczonymi organami jest odkrycie, którego dokonali wspomniani organmistrze rozbierając miech organowy. Otóż po wyjęciu z niego pedałów do kalikowania ("wdeptywania" niejako powietrza przy braku elektryczności) okazało się, że uszczelniono je od dołu gazetami. To podobno zwyczajna praktyka, ale niezwyczajnym jest to, że gazety są w języku niemieckim i to z roku 1900! Może to oznaczać, że mają one nieco bogatszą historię niż ta opisana przez ks. dra J. Więckowiaka w książce "Gdynia Mały Kack". Tam bowiem znajdujemy wzmiankę o zbudowaniu ich w 1955 roku przez firmę Fryderyk Szwarc Gdańsk - Kartuzy.
   Pomijając jednak kruczki historyczne, realia są takie, że organy we wtorek zabrane zostały do Chełmna, ich remont przebiegać ma w trzech etapach, pierwszy ma zostać ukończony przed Bożym Narodzeniem br. Dwa kolejne być może do Wielkanocy roku przyszłego. Pierwszą ratę z ok. 94 tys. zł zapłaciliśmy (10 tys.), pod koniec stycznia zapłacić mamy ok. 26 tys., kolejne zaś raty - do maja roku 2014. System spłat jest dla nas jak najbardziej korzystny, tym bardziej, że trwają też inne inwestycje.

We wtorek wieczorem przybyli do naszej świątyni ofiarni, jak zawsze, Panowie, którzy w tumanach kurzu zrywali drewniane podłogi, wynieśli je łącznie z przeżartymi kornikiem ławkami i uprzątnęli. Teraz chór domaga się nowej wylewki, a przy okazji nowej instalacji elektrycznej.

Piątek
31 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: + Józef Szczypior (z okazji urodzin i imienin)
17:00 - Droga Krzyżowa dla dzieci
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefania Głowacka (2. r. śm.) i zmarli z rodziny
18:30 - Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku