Licznik odwiedzin: 16544733
Prace organmistrzowskie
Prace organmistrzowskie
2013-03-10

   W minioną środę i czwartek na chórze do późnych godzin nocnych pracowali organmistrze, którzy przywieźli ze sobą przede wszystkim kontuar organowy, czyli tzw. stół gry oraz piszczałki po remoncie. Z przywiezionych piszczałek po remoncie są tak naprawdę jedynie piszczałki metalowe, zaś drewniane są wszystkie nowe. Zostały one zamontowane na wiatrownicach odpowiedzialnych za pierwszy manuał.
   Obudowa stołu gry częściowo pozostała stara, niektóre zaś jej elementy są zupełnie nowe. Nowe są też klawisze, drewniane elementy wnętrza stołu oraz mnóstwo elementów wewnątrzorganowych.
   W zasadzie nic nie stałoby na przeszkodzie, aby dać popis możliwości tej części odnowionego instrumentu, ale każda piszczałka z osobna musi zostać odpowiednio wystrojona. Na tym właśnie polega problem - w naszym kościele obecnie nie ma ku temu warunków. I nie będzie przez najbliższe dwa tygodnie. Chodzi o prace kamieniarskie. Nie tyle pył przeszkadza organmistrzom ile nieustanny hałas: stukanie gumowych młotków, za pomocą których kamieniarze wpasowują poszczególne płyty do posadzki, pisk tarczy widiowej, nacinającej fugi w nierównych kaflach oraz co i rusz ponawiający się dźwięk mieszadła zaczyniającego zaprawę klejącą. "My w takich warunkach nie jesteśmy w stanie pracować." - orzekli organmistrze. My również to rozumiemy wiedząc, że każda piszczałka musi być strojona pod względem nie tylko wysokości tonu, ale i barwy dźwięku. Ta zaś "dopasowywana" jest do wnętrza świątyni. To zrozumiałe, że do tak precyzyjnej pracy potrzebna jest absolutna cisza. Tak więc, niestety, na radosne Święta Paschalne nie usłyszymy jeszcze starych dźwięków odnowionego instrumentu. Organowi fachowcy zapowiedzieli kolejny przyjazd po drugiej niedzieli wielkanocnej.

Środa
29 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 29.)
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencjach nowennowych

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku