Licznik odwiedzin: 12755147
Nowy katafalk
Nowy katafalk
2014-03-09

   Roztropnie byłoby założyć, że młode pokolenie nie zna tego pojęcia. Dlatego śpieszę z wyjaśnieniem - katafalk to podwyższenie na trumnę, które stawia się w kościele przed ołtarzem, by trumna była widoczna dla wszystkich uczestników żałobnej uroczystości. Co prawda mieliśmy w parafii taki przedmiot, ale był on już bardzo stary, bardzo ciężki i bardzo spróchniały. Ponadto był na metalowych kółkach, które wyraźnie rysowały starą podłogę podczas przetaczania go spod chóru na przód kościoła. Dlatego został on - jak to się dziś mówi - zutylizowany, a zastąpiły go ławki, okrywane fioletowym materiałem. Było to jednak wyjście awaryjne, bo ich długość utrudniała podchodzenie do Komunii św. w trakcie Mszy św. pogrzebowej - zwłaszcza, gdy trumna obłożona była wieńcami i kwiatami.
  Od kilkunastu dni mamy już nowy katafalk, stylistycznie dostosowany do innych mebli kościelnych, skromny, w kolorze ławek, ale za to dwuczęściowy, co pozwoli na ustawianie trumny częściowo na pierwszym stopniu.

Poniedziałek
01 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: O powrót na łono Kościoła tych, którzy się pogubili
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefan Drobot (6. r. śm.) oraz Natalia i Józef
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla Sebastiana z okazji urodzin

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku