Licznik odwiedzin: 12734184
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2014-03-30

   Na półmetku czasu wielkopostnego zebrała się znów Rada Duszpasterska w celu omówienia spraw związanych z aktualnie przeżywanym Wielkim Postem oraz zbliżającym się Triduum Paschalnym.
   Pierwsza kwestia dotyczyła uzgodnienia terminu przejścia z Mszami św. w dni powszednie do górnego kościoła. Sprawowanie Eucharystii w te dni w kaplicy jest bardziej kameralne i przeżyciowe, szczególnie w dniach mroźnych i bardzo chłodnych daje większy komfort, a poza tym przyczynia się do oszczędności, gdyż w czasie nie korzystania z kościoła górnego jego posadzka utrzymywana jest w temperaturze 100 C (normalnie zaś podczas nabożeństw czujniki "pilnują" temeratury 270 C na podłodze).
   Następnie omawiano przebieg Drogi Krzyżowej ulicami naszej dzielnicy. Ks. Krzysztof przedstawił po krótce jej trasę, jej przebieg i zakres odpowiedzialności poszczególnych osób zaangażowanych w jej przygotowanie.
   Dość ciekawie przedstawia się Niedziela Palmowa, gdyż - jak w latach poprzednich - organizować będziemy uroczystą procesję z palmami przed Mszą św. dla dzieci. W tym też dniu gościć będziemy zespół muzyczny (prawdopodobnie, bo jego członkowie sami zgłaszali taką chęć) oraz młodzież niesłyszącą z OSW w Wejherowie, która chciała przybyć z ozdobami świątecznymi.
   Pełna była zgoda co do organizacji Triduum Paschalnego, łącznie ze znaną z lat poprzednich, nocną adoracją Najświętszego Sakramentu z piątku na sobotę oraz możliwości skorzystania z sakramentu pojednania przynajmniej od godziny 22.00 do godziny drugiej w nocy. Przydział funkcji liturgicznych dla poszczególny wspólnot będzie już w gestii ks. Krzysztofa.
   Kolejną z omawianych spraw była kwestia Grobu Pańskiego. To jednak poruszone zostało tylko jakby mimochodem, gdyż gotowy pomysł ks. Krzysztofa skonfrontować trzeba będzie z osobami zajmującymi się strojeniem Grobu.
   Mowa też była o uroczystości pierwszokomunijnej, która - znów jak poprzednio - przeżywana będzie w dwóch grupach dnia 1 maja.
   W odniesieniu do bliskiej już kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, ustalono, że w przeddzień tej uroczystości zorganizowane zostanie czuwanie modlitewne w kościele, które kończyłoby się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. W samą zaś niedzielę kanonizacji, aby dać możliwość uczestniczenia wszystkim w tej uroczystości, uzgodniono zmianę programu Mszy św.: pierwsza i druga odprawione zostaną jak zwykle, natomiast Msza św. dla dzieci oraz Msza św. z godziny 12.15 zostaną przesunięte w koncelebrze na godzinę 13.00.
   Mówiono też o darczyńcach, którzy powzięli zamiar (w części już realizowany) postawienia przed kościołem czegoś w rodzaju kaplicy Matki Bożej z Nazaretu. Ma to być istotnie przedstawienie Maryi biegnącej do Ain Karim, do św. Elżbiety z radosną nowiną o przyjściu na świat Zbawiciela. Jest to idea jak najbardziej na dzisiejsze czasy, gdyż wyraża ona pośpiech i zapał ewangelizacyjny, tak bardzo potrzebny dla rozszerzania królestwa Bożego w naszym świecie. Przy okazji uzgodniono, że dokładną lokalizację oraz sposób wkomponowania owej figury w istniejące środowisko maja przygotować fachowcy, którzy zresztą należą do naszej parafii. Poproszeni zresztą o to już w piątek przybyli do kościoła, aby poznać więcej szczegółów i pomyśleć o projekcie.
   Rozmawiano też o wakacjach, w czasie których znów będziemy chcieli zorganizować jakieś formy wypoczynku dla dzieci. Ponieważ jednak w roku minionym wypoczynek na jednej z kaszubskich wsi zgromadził zaledwie ćwierć setki dzieci, postanowiono więc zaproponować tym razem wypoczynek w górach. Byłby to tygodniowy pobyt w Ochotnicy Górnej z wycieczkami po okolicy m.in. do Zakopanego, na Turbacz, Sokolicę, na zamki do Czorsztyna i Nidzicy, spływ Dunajcem, wyjazd do term, wycieczki górskie i zajęcia sportowe. Wszystko, łącznie z przejazdem do Ochotnicy i na powrót do Gdyni oraz z wycieczkami na miejscu, z wyżywieniem i noclegami skalkulowane zostało na poziomie 700 zł. Problem jednak w tym, że trzeba by znaleźć czterdziestkę chętnych dzieci. Możliwe, że trudno będzie taką ekipę znaleźć w naszej parafii dlatego dopuszczalne byłoby "importowanie" ich z innych parafii. Jest to bardzo konkretna propozycja, na którą możliwie szybko musimy odpowiedzieć. Członkowie Rady byli jak najbardziej za.

Piątek
26 lutego 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: ++ Albina Madej (z okazji urodzin), Czesław Wojciechowski i zmarli z obojga stron
17:00 - Droga Krzyżowa dla dzieci
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Roman Chrabański (8. r. śm.) i Irena Chrabańska
Intencja: + Jan Gliwa (miesiąc po śmierci)
18:30 - Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku