Licznik odwiedzin: 12748429
Pielgrzymka do Sianowa
Pielgrzymka do Sianowa
2014-06-15

   W sobotę przed tygodniem grupa 49 pielgrzymów wyruszyła na autokarową pielgrzymkę do Kartuz i Sianowa. Głównym celem było oczywiście Sianowo - sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub. Zanim jednak grupa tam dotarła, zatrzymała się po drodze w Kartuzach, których najcenniejszym zabytkiem jest kolegiata - poklasztorny kościół Kartuzów. Wspaniale odrestaurowany (i jeszcze będący w remoncie) kościół z przepięknie utrzymanym obejściem wielkie zrobił wrażenie na zwiedzających. Wartość poszczególnych detali wnętrza objaśnił przewodnik - miejscowy zakrystianin. Jeszcze wyjeżdżając z miasta dostrzec można było dach zwiedzanej przed chwilą świątyni, skonstruowany w kształcie trumny. To zaś dlatego, że Kartuzi tak bardzo zwracali się ku wieczności, że o doczes-ność niewiele dbali. Nawet rozmów nie prowadzili ze sobą, a spotykając się w świątyni czy na dziedzińcu, pozdrawiali się krótkim memento mori tj. pamiętaj o śmierci. Sami zaś w tej świadomości nieustannie trwali, chociażby przez fakt spania w trumnie. Dach świątyni też musiał do tego nawiązywać.
   Z Kartuz droga wiodła do Sianowa. Tam grupa nasza spotkała się z inną parafialną grupą z Gdyni - od św. Mikołaja z Chylonii. Wszyscy posłuchali miejscowego wikariusza, który opowiadał o historii sanktuarium, o uzdrowieniach i kradzieżach koron, które - niestety - też tam miały miejsce. Następnie odprawiona została Msza św., a po niej grupa udała się do pobliskiej Stryszej Budy, gdzie niemalże kręcąc się w miejscu można było „zwiedzić" prawie cały świat, przyglądając się miniaturom budowli z Kaszub, Polski i świata.
   Ze Stryszej Budy autokar powiózł pielgrzymów do Sianowskiej Huty, niewielkiej wioski opodal sanktuarium, gdzie przez lata odbywały się rekolekcje oazowe, a ich pamiątką jest wspaniała kaplica usytuowana na piętrze miejscowej remizy. Tam można było spożyć kiełbaski z grilla i nauczyć się hymnu do Matki Bożej Sianowskiej w oryginalnym języku.

Niedziela
28 lutego 2021
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem Panu Bogu i Matce Najświętszej za powrót do zdrowia Andrzeja
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza św. dla dzieci
Intencja: ++ Matka Hildegarda i Franciszek Kroll
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Najświętszej, światło Ducha Świętego oraz wiarę i miłość w rodzinie z okazji 45. rocznicy ślubu Kazimierza i Reginy
12:15 - Msza św.
Intencja: + Jerzy Kur (z okazji urodzin)
Intencja: ++ Wanda i Teodor Milewscy (31. r. śm. Teodora) oraz Maria Daniszewska
17:00 - Gorzkie Żale
18:00 - Msza św.
Intencja: + Piotr Puzdrowski (1. r. śm.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku