Licznik odwiedzin: 12742965
Przedsionek kościoła
Przedsionek kościoła
2014-09-21

   Od dawna wiadomo było, że nachylony fragment posadzki przy progu naszej świątyni jest jedynie „prowizorką", wynikającą stąd, że przy układaniu granitowej posadzki w kościele nie stać nas było na wymianę drzwi wejściowych. Przy podniesionej bowiem  podłodze, trzeba by obciąć stare drzwi, a te już nie nadają się do tego. Poza tym niedopuszczalne jest tworzenie schodka w progu. To więc wiązać się musi z podniesieniem poziomu przed kościołem. Wszystko to uniemożliwiło uporządkowanie wejścia do świątyni w tamtym czasie. Teraz zaś, zgodnie z decyzjami Rady Ekonomicznej stało się to niejako inwestycją roku, która w spłacie przeciągnie się jednak na kolejny rok. Same drzwi wejściowe kosztować będą 45 tys. zł. Do tego doliczyć należy koszta materiałowe oraz robocizny związanej z podnoszeniem zarówno poziomu posadzki w kruchcie kościoła jak i przed wejściem do niego. (Należy zakładać, że w sumie będzie to koszt ok. 60 tys. zł, z czego połowę uda się prawdopodobnie zapłacić jeszcze w tym roku, drugą zaś część oddamy - jak zwykle - z ofiar kolędowych.) Wszystko ma być jednak gotowe na niedzielę 19 października, kiedy to odbyć się ma uroczystość przemianowania fragmentu ulicy Halickiej przy kościele na ul. ks. bpa Jana Bernarda Szlagi.
   W minionym tygodniu, przy wydatnej pomocy jednego z naszych parafian, wstawiono nowe progi stalowe we wszystkich trzech wejściach głównych do kościoła, wylano nową posadzkę betonową, wyrównano ją następnie wylewką samopoziomującą, a jutro ma się rozpocząć układanie płyt granitowych w tym miejscu.
   Potem stolarze mogą już wstawiać nowe, solidne, ocieplone drzwi, które czekają tylko na zawiasy, które też trzeba specjalnie w tym celu wykonać. Tu znów winniśmy być wdzięczni Panu Bogu za tego samego parafianina, który już w minionym tygodniu pracował nad ich pospawaniem, aby jak najszybciej dostarczyć je stolarzowi.
   Kolejnym etapem będzie podniesienie poziomu stopnia prowadzącego do kościoła. Będzie to stopień granitowy, antypoślizgowy, taki jaki w wielu kościołach jest stosowany. Dyskusje dotyczyły jedynie tego, czy zachować rzeczywisty stopień (a właściwie teraz to już dwa), czy też zdjąć kostkę brukową na odcinku ok. 6-7 m i ułożyć ją ponownie, bardzo łagodnie unosząc pod same. Ostatecznie jednak argument za ułatwieniem życia osobom niepełnosprawnym, na wózkach, matkom z dziećmi czy osobom o kulach przeważył na korzyść tego ostatniego rozwiązania.
   Tyle pracy zostało zaplanowane na ten rok. Jest też projekt wkomponowania w odnowione wejście do kościoła odpowiednio dopasowanego zadaszenia przede wszystkim po to, aby ochronić nowe drzwi przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i promieni słonecznych, ale też i po to, aby stworzyć rodzaj bufora chroniącego przed deszczem wychodzących z kościoła, aby ze spokojem mogli pod dachem rozwijać parasole, nie hamując przepływu ludzi.

Niedziela
28 lutego 2021
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem Panu Bogu i Matce Najświętszej za powrót do zdrowia Andrzeja
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza św. dla dzieci
Intencja: ++ Matka Hildegarda i Franciszek Kroll
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Najświętszej, światło Ducha Świętego oraz wiarę i miłość w rodzinie z okazji 45. rocznicy ślubu Kazimierza i Reginy
12:15 - Msza św.
Intencja: + Jerzy Kur (z okazji urodzin)
Intencja: ++ Wanda i Teodor Milewscy (31. r. śm. Teodora) oraz Maria Daniszewska
17:00 - Gorzkie Żale
18:00 - Msza św.
Intencja: + Piotr Puzdrowski (1. r. śm.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku