Licznik odwiedzin: 18026642
Dominicantes, communicantes
Dominicantes, communicantes
2014-11-09

   Te słowa pochodzą od łaciny: dominica to niedziela, a dominicantes to ci, którzy w niedzielę uczęszczają do kościoła; Communio to wspólnota, ale i Komunia święta. Communicantes więc to nazwa odnosząca się do przyjmujących w niedzielę Komunię św.
   Kościół w Polsce wyznacza jedną niedzielę w roku, gdzie we wszystkich kościołach i kaplicach odbywa się tzw. badanie praktyk religijnych. Polega to na liczeniu wiernych, którzy tego dnia przychodzą do kościoła oraz tych, którzy w tę konkretną niedzielę przyjmują Komunię św.
   W tym roku na taką niedzielę wybrano 19 października. Tak się akurat złożyło, że była to niedziela uroczystości nadania nowej nazwy ulicy przy naszym kościele. Mogło to napawać optymizmem, wszak spodziewać się należało większej frekwencji w związku z parafialną i miejską uroczystością. Niestety, można było odnieść wrażenie, że niektórzy przestraszyli się uroczystości, która mogłaby trwać długo i pewnie udali się do innego kościoła. Dlatego trudno było się śpieszyć z liczeniem wiernych. (Możemy to przecież zrobić dokładnie na podstawie rejestracji monitoringu.) Gdy jednak tego dokonano, okazało się, że naszą świątynię odwiedziło kilkadziesiąt osób więcej niż w roku ubiegłym. W sumie doliczono się 1003 osób, a z tego grona Komunię św. przyjęło 361 osób. Frekwencja więc wyniosła 28,78%. To znaczy, że nawet nie jedna trzecia. Co prawda, zgodnie ze wskazaniami Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, nie należy brać pod uwagę wartości bezwzględnych, ale jako podstawę przyjmować ilość osób zobowiązanych do udziału w Mszy św. w niedzielę. Trzeba by więc odliczyć dzieci do lat siedmiu oraz chorych
i niepełnosprawnych, którzy napotykają poważne trudności w dotarciu do kościoła. Wówczas wskaźnik ten byłby nieco lepszy. To jednak stwarza pokusę powiększania ilości owych niezobowiązanych i poprawiania sobie w ten sposób nastroju.

Czwartek
07 grudnia 2023
Adwent
6:30 - Msza święta roratnia
Intencja: + Halina Kurzawa (greg. 7.)
18:00 - Msza święta
Intencja: ++ Mama Bogumiła (8. r. śm.) i zmarli z rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku