Licznik odwiedzin: 16556958
Ołtarz Bożego Miłosierdzia
Ołtarz Bożego Miłosierdzia
2016-04-02

   Tak, wreszcie się doczekaliśmy. Pewna niewiasta, spoglądając na ukończone dzieło, powiedziała: No, od pięciu lat o tym słyszeliśmy, i w końcu jest. Ze swej strony mogę tylko przeprosić, że tak długo to trwało, ale do tej pory zawsze były inne, pilniejsze potrzeby. Teraz zaś, zgodnie z planem przyjętym na Radzie Duszpasterskiej, z okazji wywołanej przez samą Opatrzność - chodzi oczywiście o Jubileuszowy Rok Miłosierdzia - należało dopełnić dzieła. Dotychczasowy ołtarz boczny w nawie południowej, dedykowany Chrystusowi Miłosiernemu, był jakiś taki ubożuchny. Zwłaszcza ludzie starsi, którzy pamiętali jeszcze ołtarze boczne przeniesione ze starego kościoła, nie byli zadowoleni z wprowadzonej zmiany. Zresztą i sam obraz Jezusa Miłosiernego, skądinąd piękny, malowany na płótnie i w pięknej ramie, nie mógł być w poprzednim układzie właściwie wyeksponowany. Teraz zaś, w nowym ołtarzu, który kolorystycznie i stylistycznie dopasowany jest do wnętrza naszej świątyni, prezentuje się zdecydowanie korzystniej. Poza tym pamiętać trzeba, że nasz kościół jest nowy, ale niekoniecznie nowoczesny. Jego bazylikowy układ z nawami bocznymi niższymi od głównej, z oknami ponad dachami naw bocznych, jak najbardziej nawiązuje do starochrześcijańskiej tradycji, mimo że bryła zewnętrzna nasuwa skojarzenia socrealistyczne. W takim wnętrzu aż prosi się o tradycyjne ołtarze.

    Ten, który zamontowano w miniony czwartek, swoimi detalami nawiązuje do architektury wnętrza (jak chociażby filarki obramowujące obraz „Jezu, ufam Tobie\"), ale też zachowuje formę bardzo tradycyjnych ołtarzy. Nie jest on jeszcze w pełni ukończony - głównie ze względów ekonomicznych. Na razie chodziło o to, by mógł on być właściwym akcentem święta Bożego Miłosierdzia, przypadającego w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Dlatego, mimo że z kilkoma brakami, już zachęca do oddawania czci naszemu Panu.

   O jakich brakach mowa? Przede wszystkim po zewnętrznych stronach obrazu stanąć mają figury: św. Siostry Faustyny (po lewej) i bł. ks. Michała Sopoćki (po prawej stronie). Zakładamy, że ołtarz ten stać będzie jeszcze wiele lat i dlatego nie wypada stawiać na nim olejno malowanych „gipsówek\". Należy nieco odczekać, zebrać trochę grosza i zamówić u jakiegoś artysty figury, które korespondować będą ze stojącymi w naszym kościele „Pietą\" czy św. Janem Pawłem II. Kolejnym brakiem, czekającym na uzupełnienie jest mały obraz umieszczony ponad obrazem centralnym. W planach jest obraz Trójcy Świętej, ale taki niestandardowy, wykonany na zamówienie. Jego zarys już istnieje, potrzeba jedynie zdolnego wykonawcy. Obecnie bowiem mamy Chrystusa nad Chrystusem - to właśnie jest prowizorką i to w dosłownym znaczeniu. Stolarz bowiem nie chciał zostawiać nowego ołtarza z pustą ramą u góry. Dlatego ten element jest bardzo tymczasowy. Mamy nadzieję, że uda się tam wprowadzić właściwy obraz na uroczystość Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 22 maja. Jeśli Pan Bóg pozwoli, to będziemy cieszyli się nowym obrazem już tego dnia.

    Tymczasem zaś dziękujemy Bogu za nowy nabytek ku Jego chwale postawiony i zachęcamy do czczenia Bożego Miłosierdzia w tym zakątku naszej świątyni - zarówno wspólnotowo jak i indywidualnie. 

Piątek
31 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: + Józef Szczypior (z okazji urodzin i imienin)
17:00 - Droga Krzyżowa dla dzieci
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefania Głowacka (2. r. śm.) i zmarli z rodziny
18:30 - Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku