Licznik odwiedzin: 12755901
Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym
2016-06-19

   Tak można by nazwać ideę parafialnych festynów rodzinnych, która materializuje się u nas już od sześciu lat. Nie ma bowiem wątpliwości, że spędzenie niedzielnego popołudnia w gronie osób bliskich, znanych i lubianych już samo w sobie należy do przyjemnych, a jeśli dodamy do tego atrakcje przygotowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych, to zyskujemy dodatkowy argument by wybrać się poza cztery ściany swojego domu.

  Atrakcji zaś rzeczywiście jest niemało. Do najważniejszych należy, oczywiście, scena z przeróżnymi propozycjami artystyczno - rozrywkowymi. Tam też odbywa się rozstrzygnięcie konkursów i rozdawnictwo nagród, co samo w sobie już jest ogromną przyjemnością. W tym roku na scenie wystąpi też iluzjonista, którego występy zawsze intrygują i zadziwiają nie tylko najmłodszych. Poza sceną zawsze mamy też kąciki kulinarne - kawiarenka, stoisko grillowe oraz stół ze swojskim chlebem i smalcem. Jest też zwykle mnóstwo atrakcyjnych zabaw dla dzieci, które trudno tu nawet wymieniać.

   Chciałbym jednak wskazać na konkretne korzyści, wynikające z organizowania tego typu imprez. Pierwszą z nich, najbardziej oczywistą, jest zbieranie funduszy na cele charytatywne, wyznaczane przez Parafialny Zespół „Caritas\". Wśród nich jest organizowanie letniego wypoczynku dla dzieci. Jakiś procent uzyskanych środków przeznaczany jest na dofinansowanie wyjazdów dzieciom z rodzin ubogich, ale spora ich część pokrywa koszt wynajmu autotokarów na wakacyjne jednodniowe wycieczki dla najmłodszych naszych parafian. Tam nie segreguje się biedniejszych i zamożniejszych. Po prostu - nikt nie płaci za transport (chyba, że dostatni rodzice chcą i sami płacą więcej niż wyznaczona stawka za bilety wstępu do odwiedzanych miejsc). Pozostała kwota festynowego zysku przeznaczana jest na obiady szkolne dla dzieci ubogich oraz na doraźną pomoc dla podopiecznych naszego „Caritas\"-u, a środków tych zawsze brakuje.      Inną, bardzo konkretną korzyścią „festynową\" jest integracja parafian. Bywa, że ludzie mieszkający przy tej samej ulicy, dopiero na festynie lepiej się poznają i zaczynają rozmawiać ze sobą.

    Niezwykle korzystnym efektem ubocznym festynu jest też angażowanie się w jego organizację wielu osób - nie tylko z „Caritas\"-u. Inne wspólnoty też włączają się w prace przygotowawcze i samo prowadzenie imprezy. Wiele jest też ludzi nie zrzeszonych w jakiejkolwiek wspólnocie. Co prawda zwykle są to te same osoby i (najczęściej) w stanie permanentnego odświeżania swojej młodości, ale na etapie bezpośrednich przygotowań do festynu czy też gdy chodzi o sprzątanie placu sportowego po jego zakończeniu, aktywizują się również ludzie młodzi.

    Szósty Parafialny Festyn Rodzinny już dziś. Korzystajmy z okazji i łączmy przyjemne z pożytecznym. Pozostaje mieć nadzieję, że Pan Bóg zachęci do udziału w nim poprzez błogosławieństwo dobrej pogody.      Tak więc: Do zobaczenia na festynie! 

Wtorek
02 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: ++ Anna, Hubert, Jadwiga i Leon, Barbara oraz zmarl z rodziny Skiepków
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Andrzej Staszak (2. r. śm.) i zmarli z rodziny
Intencja: Z okazji urodzin Adama - w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku