Licznik odwiedzin: 18028091
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali
Wojciech Mikuć
2017-09-17

   Miałem 14 lat, gdy razem z grupą harcerzy w ramach „Białej Służby\" wybrałem się do Częstochowy. Jechaliśmy elektryczną kolejką podobną do tej, która cały czas funkcjonuje jako nasza popularna SKM. W pociągu był tłok, a na ławeczkach przeznaczonych dla dwóch osób siedzieliśmy po trzy, cztery osoby. Oczywiście ci, którzy nie zmieścili się na miejsca siedzące za-gospodarowali wszelkie możliwe fragmenty podłogi. Rozmawialiśmy na różne tematy, z których większości już nie pamiętam. Pamiętam jedynie, że spotkałem osoby, których dawno nie widziałem, a które teraz były ze mną. Pamiętam też długą rozmowę o tajnikach fotografii. Nie wiem czy to już była pasja czy tylko zachwycenie. Tak minęła podróż pełna niepewności, co napotkamy na miejscu. Byliśmy przecież jeszcze wtedy objęci stanem wojennym, który dopiero w lipcu zniesiono. Gdy dojechaliśmy na miejsce moim oczom ukazał się gęstniejący tłum ludzi. Ludzi, którzy przybyli tu z jakiegoś konkretnego powodu. Dla jednych było to spotkanie z Bogiem, dla innych z papieżem Polakiem, dla jeszcze innych z wolnością. I o tej właśnie wolności pamiętam do dziś. Nigdy wcześniej nie widziałem na własne oczy tyle osób razem. Nie pamiętam również właśnie tych słów Ojca Świętego. Wiem natomiast, że na pewno te słowa zostały wypowiedziane, bo musiałem je usłyszeć. Przez wiele lat my, ludzie żyjący w Polsce wiedzieliśmy, że wolność istnieje, znaliśmy jej definicję i nawet znaliśmy jej cenę. Nie znaliśmy jedynie wtedy ceny jej utraty. W czasach, gdy głos człowieka nie był w cenie, a na przysłowiowej giełdzie pragnień obywatelskich była jedynie wolność. To chyba wtedy urosło w nas przekonanie, że wystarczy cieszyć się wszystkim dookoła. Wszak kiedy już wolność się pojawi, to z pewnością o siebie sama zadba. I tutaj właśnie słyszę słowa Ojca Świętego, który mówi do dziś i to do każdego z nas: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.

   Co to znaczy? Dla mnie oznacza jedno - musimy zatroszczyć się o wolność tam, gdzie ona tego potrzebuje. Jedną ze zdobyczy tej wolności jest możliwość zadecydowania wtedy, gdy można. Możliwość odpowiedzi, gdy nas pytają. Możliwość działania, gdy mamy możliwości.

   Najbliższy czas to czas decyzji w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego oraz programie Przyjazna Dzielnica. I nie chodzi tu o żadną agitację ani politykę, a jedynie o wymaganie od siebie. Wymaganie wtedy, gdy od nas nie wymagają, bo przecież udział w głosowaniu jest dobrowolny. Nie możemy przechodzić obojętnie wobec tego, co nas nie dotyczy tylko dlatego, że na to nie patrzymy, dlatego że jest za rogiem, że jest mi trudno to zauważyć. Może powinniśmy spojrzeć wokół siebie i wtedy zdecydować i zabrać głos w dyskusji. To jest właśnie wymaganie od siebie, a nie od innych i właśnie dlatego, że nikt od nas tego nie wymaga, jest wolnością. Projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zachęcają do chociaż chwili przemyśleń bo każdy z nich jest interesujący. Niektóre zostały połączone nawet wspólną nazwą Absolutnie Piękny Mały Kack. Z kolei projekty w ramach programu Przyjazna Dzielnica dotyczą niejako aktywności mieszkańców. Są skierowane do różnych grup wiekowych Warsztaty Teatralne Scena Młodych - jak sama nazwa wskazuje. Warsztaty z kaligrafii i treningi pamięci przydadzą się każdemu. Tańce, integracje, biegi, zajęcia sportowe czy gra w golfa – zdecyduj który projekt jest ważny.

Piątek
08 grudnia 2023
Adwent
6:30 - Msza święta roratnia
Intencja: + Halina Kurzawa (greg. 8.)
18:00 - Msza święta
Intencja: + Kuba Borzym (z okazji urodzin)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku