Licznik odwiedzin: 23462240
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2017-11-12

   Członkowie  Rady Duszpasterskiej zbierają się kilka razy do roku i to niekoniecznie z jakichś ważnych okazji, ale po prostu - aby zrelacjonować aktualną sytuację wspólnoty i posłuchać o nowych propozycjach i pomysłach. Oczywiście, okazją prowokującą ostatnie spotkanie stał się czekający nas odpust parafialny i związane z nim rekolekcje oraz mający się rozpocząć w dniu odpustu drugi Przegląd Teatrów Amatorskich.   Spotkanie rozpoczęło się od relacji z dwóch znaczących wydarzeń odbywających się w naszej parafii: Różaniec Do Granic oraz Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło - Życie. Oba zresztą zostały zrelacjonowane na łamach naszego biuletynu. Przypomniano również niedawny Bal Wszystkich Świętych, który odbył się w plebanijnej salce z udziałem około czterdziestki dzieci. Kolejną zrelacjonowaną sprawą była budowa nowego płotu przy plebanii, który stanął dzięki wysiłkowi kilku naszych parafian. Został on nieco cofnięty w stosunku do poprzedniego przede wszystkim dlatego, że przy obecnym układzie praktycznie nie ma chodnika od strony zachodniej. Wynika to stąd, że najpierw powstał betonowy płot wokół plebanii, a znacznie później ulica i chodnik przy niej. Budowniczy drogi i chodnika uznali (zresztą słusznie), że prosta linia drogi jest ważniejsza niż jej położenie w stosunku do chodnika. Przesunięcie płotu da możliwość poprawienia i poszerzenia chodnika.

   W odniesieniu do rekolekcji przedodpustowych i jednocześnie przedadwentowych zastanawiano się czy w przyszłości nie zmienić godzin Mszy św. w tych dniach. Nie można tego zrobić już teraz, ale na przykład w Wielkim Poście może byłoby dobrze - jak to się dzieje w niektórych parafiach - poranną Mszę św. przesunąć na godz. 9.00, a wieczorną na godz. 19.00. Przykład tego-rocznych rekolekcji wielkopostnych pokazał, że wielu przychodziło do kościoła po pracy i to pod koniec lub wręcz po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 18.00. Do tego tematu jednak wrócimy po zasięgnięciu opinii parafian. Znów poruszono temat spowiedzi, na którą - niestety - nie ma u nas zbyt wielkiego zapotrzebowania... Pozostaje mieć nadzieję, że może rekolekcje coś w tym względzie zmienią.   Dobrym zwyczajem naszej wspólnoty jest porządkowanie terenu wokół kościoła przed odpustem. W tym roku akcję „Liść\" zaplanowano na sobotę 18 listopada.

    Co do przebiegu uroczystości odpustowej zgodzono się, że do potrzebnych funkcji liturgicznych konkretne osoby czy wspólnoty będzie zapraszał ks. Piotr. Sumie odpustowej będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. Krzysztof Czaja, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca Maryi na Karwinach. Muzyczną oprawę - obok pani Oli - zapewni chór męski Harmonia z Wejherowa. Stąd wynika prośba do wypróbowanych w gościnności pań z Towarzystwa św. Marty o przygotowanie dla nich posiłku po sumie odpustowej. Patrząc zaś szerzej, mamy nadzieję na dostarczenie - jak do tej pory - ciast, którymi można się będzie częstować w namiotach, o rozstawienie których również będziemy prosili. Zresztą przyda się on również na mającym się rozpocząć w dzień odpustu Przeglądzie Teatrów Amatorskich KURTYNA.

   Co do samej KURTYNY to dowiedzieliśmy się, że ilość zespołów chętnych do wystąpienia u nas i to nawet z odległych stron (np. Kraków, Rzeszów) przerosła oczekiwania organizatorów. Zgłosiło się ok. 30 grup teatralnych. (!) Tym większe stawia to przed nami wymagania. Na szczęście udało się przygotować na czas tzw. drugą zakrystię, która służyć będzie podczas przeglądu jako garderoba. (Pozostaje tylko wklejenie wykładziny, listew podłogowych, wstawienie mebli i założenie rolet na oknach, co ma się stać w drugiej połowie tygodnia.) Jeśli Pan Bóg pozwoli to chcielibyśmy jeszcze nieco przerobić kaplica adoracji - tak, aby można tam przechowywać Najświętszy Sakrament. W ciągu półtorej tygodnia należałoby tam więc zamontować na stałe tabernakulum i nieco zmienić wystrój prezbiterium. Pozwoliłoby to uniknąć stresu występującym artystom, którzy w ubiegłym roku nie bardzo wiedzieli, czy przechodząc przed tabernakulum za każdym razem muszą przyklękać... Jasną jest sprawą, że ze względu na ilość sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego kościół w tym czasie będzie zamykany w ciągu dnia... Oprócz namiotu przed kościołem uruchomiona znów będzie wieża jako kawiarenka dla widzów, którzy w przerwach pomiędzy przedstawieniami będą mogli skorzystać z ka-wy, herbaty czy ciasta, na które też będziemy w jakiejś mierze liczyli...

   W odniesieniu do adwentu rewelacji specjalnych nie będzie. Roraty będą odprawiane, jak dotąd, o godz. 6.30, po nich poczęstunek dla dzieci szkolnych w sali pod plebanią. Korzystając z pomysłu ks. Krzysztofa będziemy mieli cykl kazań adwentowych w kolejne niedziele tego czasu - również na Mszy św. dla dzieci, chociaż dla dorosłych, i dlatego dzieci na czas kazania będą przeprowadzane do kaplicy.    Po raz kolejny przedstawiony został pomysł poszerzenia zakresu adoracji Najśw. Sakramentu. Do tej pory mamy codzienną adorację od godz. 17.30 do 18.00 i całodzienną w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Pomysłodawczyni tego projektu argumentowała, że - w przeciwieństwie do Krakowa - w Trójmieście jest zbyt mało miejsc, w których można by przyjść i po prostu oddychać i odpoczywać w obecności Chrystusa. Kack zaś idealnie się do tego nadaje ze swoją ciszą, spokojem oraz położeniem umożliwiającym dotarcie tu ze strony Karwin, Witomina czy nawet Sopotu. Świat dzisiejszy potrzebuje realnej obecności Boga, który w pędzie tego świata przestaje być zauważany... Padła propozycja, aby wystawienie Najśw. Sakramentu odbywało się codziennie na przykład od godz. 15.00 do 18.00 (tak na początek). Z tym wiązałaby się konieczność jeszcze lepszego zabezpieczenia Najświętszej Postaci oraz parę innych szczegółów, ale najważniejsze aby byli chętni do skorzystania z Bożego zaproszenia. Z drugiej zaś strony może rzeczywiście trzeba stworzyć okazję, aby Pan Bóg miał możliwość zapraszania do siebie wszystkich?

    Na koniec wspomniano jeszcze o przyszłorocznym planie renowacji wieży kościelnej, co będzie tematem najbliższego spotkania Rady Ekonomicznej oraz o propozycji pielgrzymek do Wilna i do Fatimy w przyszłym roku, ale tym razem za mało było szczegółów.

Środa
24 kwietnia 2024
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Najświętszej i światło Ducha Świętego dla Malwiny i Zbigniewa w 25. rocznicę ślubu i dla całej rodziny
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencjach nowennowych *

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku