Licznik odwiedzin: 12774639
Po Przeglądzie...
Po Przeglądzie...
2017-12-03

   Wczoraj zakończył się drugi już Przegląd Teatrów Amatorskich KURTYNA zorganizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury Mały Kack (tak brzmi jego pełna nazwa). Jego członkowie, przy wydatnym wsparciu silnej ekipy teatru NAZARET, zaaranżowali wnętrze kościoła na potrzeby tego przedsięwzięcia. Profesjonalna scena, nagłośnienie i oświetlenie, mnóstwo dodatkowych detali jak choćby ciasta, kawa czy herbata w Cafe Wieża czyli ustawionym obok kościoła dużym, ogrzewanym namiocie, Anielska Księgarnia, w której można się było zaopatrzyć w wydawnictwa katolickie (i nie tylko), garderoby dla kolejnych grup teatralnych, organizacja dla nich noclegów, wyżywienia, a wreszcie zapewnienie nagród, wyróżnień itd. Dla organizatorów - i to nie tylko zespołu technicznego - było to kilka bardzo pracowitych dni i bardzo mało godzin do spania w nocy. 

   Cieszyć mogła frekwencja (chociaż większość była chyba spoza naszej parafii). Dopisały też grupy aktorskie. W sumie zgłosiło się ich blisko trzydzieści, z których wybrano czternaście. Dwie zgłosiły rezygnację dosłownie w ostatniej chwili i trudno do końca powiedzieć z jakich przyczyn. Jednak artystyczne ekipy przybyły do nas z różnych stron Polski. Przedstawimy je poniżej, prezentując laureatów tegorocznej KURTYNY.

   Ostateczny werdykt Jury pokazał, że najwartościowszym dniem był jednak wtorek. To w tym dniu wystąpił zwycięzca - zdobywca Złotej Kurtyny i nagrody głównej w wysokości 2 tys. zł - teatr BAMBO ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi ze spektaklem Bajka o sennej nutce oraz dziewczęta z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pniewitem koło Grudziądza, prowadzonego przez Siostry Pasterki, zrzeszone w Teatrze Czarne Owieczki. Rewelacyjnie przedstawiły one sztukę pt. Pajacyk Pinokio, za co przyznano im Kurtynę Specjalną - Odkrycie Przeglądu i 1 tys. zł. Admiratorską Kurtynę i nagrodę w wysokości 1 tys. zł od prywatnego sponsora otrzymał Pilski Teatr Tańca z Piły, zrzeszający osoby niepełnosprawne. Wyróżniono ich za artystyczną wizję przełamywania barier, otwartość i kreatywność w spektaklu Samotność. Nagrodę Publiczności i 500 zł zdobyła miejscowa młodzież zrzeszona w grupie Scena Młodych Małego Kacka za prezentację sztuki Nie wszystko o mojej matce.

   Kurtynę na bis wręczono członkom znanego nam Teatru BRO za spektakl Anima. Uczniowie Grupy Teatralnej przy Gimnazjum nr 2 w Gdyni wyróżnieni zostali za spektakl Życie to krótki sen. Pozostali to: Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży z Żukowa (spektakl patriotyczny Gdzie wy macie Polskę?); Mała Akademia Teatralna z Pruszcza Gdańskiego (W oparach absurdu); Teatr 40 serc - podopiecznych Caritas z Rumi (Pieśń słoneczna); Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Krakowie (Chodź...); Teatr Terapeutyczny KŁOBUCZKI z Biskupca (Za niebieskimi drzwiami) oraz Teatr MEGAPAR z Lubaczowa (Wspomnienie o Jonaszu). Indywidualnie nagrodę za Najlepszą kreację aktorską otrzymała Aleksandra Mikołajczyk z Pruszcza Gdańskiego.

   Karkołomne to przedsięwzięcie zawdzięcza swój profesjonalny przebieg i szczęśliwy finał wielu wolontariuszom, z których co najmniej kilku wzięło urlopy na czas KURTYNY. Byli też sponsorzy, darczyńcy - czy jakkolwiek chcielibyśmy ich nazwać. Jedni wspierali pieniędzmi, inni sprzętem, a jeszcze inni przynoszonymi ciastami. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać! 

Sobota
06 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: Wynagrodzenie Niep. Sercu Maryi za bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Poczęciu
18:00 - Msza św.
Intencja: + Elżbieta Sturgulewska

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku