Licznik odwiedzin: 27466582
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2024-11-17

   Ustalono też odpowiedzialność za poszczególne funkcje liturgiczne podczas odpustowej sumy. Suma zakończy się procesją eucharystyczną wokół kościoła, stąd prośba o przygotowanie asysty procesyjnej Od kilku lat towarzyszy nam namiot kawiarenkowy, który jest niejako dodatkowym bonusem, udostępnionym dzięki uprzejmości Stowarzyszenia KACK. To właśnie w nim, podobnie jak w latach ubiegłych, po wszystkich Mszach św. (z wyjątkiem wieczornej) przedstawiciele różnych grup formacyjnych będą oferowali odpustowe ciasta oraz kawę i herbatę. Do skorzystania z tej posługi serdecznie zachęcamy. Dochód z ofiar przy tej okazji składane przeznaczone zostaną na dofinansowanie młodzieży na ich jubileuszowy wyjazd do Rzymu.

   Już po raz dziewiąty uroczystość odpustowa przerodzi się w Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA. Rozpocznie się on Mszą św. sprawowaną o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki. Po jej zakończeniu na przygotowanej już wcześniej scenie artyści z Lublina wystąpią ze spektaklem otwarcia pt. Oskar i Pani Róża. Potem przez sześć kolejnych dni występować będą - jak co roku - grupy artystyczne, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Dokładny repertuar wywieszony zostanie w gablocie, a za tydzień dołączymy go do naszej gazetki parafialnej.  

   Równolegle z Kurtyną funkcjonuje od kilku lat również konkurs plastyczny w określonej tematyce. Tym razem postacią, wokół której młodzi plastycy mieli skupić jest Czesław Miłosz. Ich prace będą wywieszone w namiocie Cafe Wieża, a obok nich wyeksponowane zostaną rzeźby wykonane przez dzieci, w ramach projektu Słowa zapisane w glinie.

   W tym samym namiocie będzie możliwość nabycia rękodzieła sióstr Karmelitanek z Orłowa.   Przez cały tydzień kurtynowy wolontariusze będą kwestować na rzecz budowy Katolickiego Centrum Kultury i Diecezjalnego Centrum Ruchu Światło - Życie. Nowością będzie kiermasz książek, płyt i filmów przekazanych jako Cegiełki na budowę Centrum przez rodzinę Otczyków. 

   Tegoroczny Przegląd Teatrów Amatorskich KURTYNA, został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z kolei nowa Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podtrzymała tradycję fundowania przez miasto nagrody specjalnej Gdyńskiej   Kurtyny,  w wysokości 3000 zł. O fundatorach kolejnych nagród dowiemy się na samym Przeglądzie oraz z informacji podsumowujących to wydarzenie.

   Działania wspomnianego przeglądu opierają się na szaleńczym wolontariacie, a osób chętnych do pomocy przybywa niewiele. Stąd prośba, wyrażona również na forum Rady Duszpasterskiej, o pomoc w pracach organizacyjnych, takich jak montaż i demontaż sceny, porządkowanie pomieszczeń, zasilenie Cafe Wieży ciastami czy innymi przekąskami. Pomoc już zadeklarowali członkowie Domowego Kościoła i inni, ale liczymy na podtrzymanie tradycji w postaci wsparcia pochodzącego również od naszych parafian.

   Już raczej jako przypomnienie traktujemy informację o zmianie godzin Mszy św. sprawowanych wieczorami w kurtynowym tygodniu. Jak w poprzednich latach adoracja w dolnej kaplicy rozpocznie się już o godz. 17.00, a Msza św. przesunięta będzie na godz. 17.30. Chodzi o to, by uczestnicy Eucharystii wieczornych zdążyli na rozpoczęcie pierwszych spektakli w poszczególnych dniach.

   Po zakończeniu KURTYNY wejdziemy w czas adwentu. Tu już bez zmian: Msze św. roratnie odprawiane będą o godz. 6.30. Warto podjąć wysiłek związany z rozpropagowaniem tego nabożeństwa wśród dzieci. Chcielibyśmy też podtrzymać tradycję oferowania posiłków dla dzieci po tej Mszy św., zanim pójdą do szkoły. Nakłada to jednak na nas dodatkową konieczność weryfikacji osób służących dzieciom w ten sposób pod kątem ustawy kamilkowej. 

   Pojawiła się też nowa propozycja wieczoru adwentowego czy adwentowej soboty, poświęconej wykonywaniu ozdób bądź stroików bożonarodzeniowych (na własny użytek) - przy kawie i herbacie, pod okiem wytrawnego artysty. Szczegóły podamy w stosownym czasie.

   Z podobnym pomysłem nosiła się młodzież, tyle że miał on charakter raczej komercyjny, czyli wykonanie tychże ozdób w celu pozyskania środków na organizację wyjazdu jubileuszowego do Rzymu.

   Mówiono też o wspólnym strojeniu kościoła przed Bożym Narodzeniem. Padła propozycja, by zebrać się nie w dzień przed Wigilią, ale już w sobotę, 21 grudnia. Rodzi się nadzieja, że wówczas może nieco więcej osób miałoby możliwość włączenia się w te prace - również z własnymi dziećmi czy młodzieżą.

   Dość mgliście wygląda też nowa inicjatywa adwentowa, polegająca na zorganizowaniu przez młodzież dla dzieci jakiegoś spotkania z nauką kolęd i pastorałek z gorącą czekoladą w tle i oferowaniu wspomnianych wcześniej dekoracji świątecznych z myślą o gromadzeniu funduszy na wyjazd do Rzymu.

   W najbliższą niedzielę 17 listopada na Mszach św. będziemy gościć ze świadectwem kleryka z gdańskiego seminarium, Szymona Szymańskiego, który podzieli się świadectwem swego powołania, a przy okazji zbierał też będzie kolektę na rzecz gdańskiego seminarium.

   Na spotkaniu Rady wspomniano również o pożytecznej i ciekawej inicjatywie Koła Misyjnego, dotyczącej zbiórki elektrośmieci. Zebrano ich bardzo wiele, ale dokładniejsze informacje o tym działaniu przekażemy w późniejszym terminie.

   Spotkanie zakończyło się, jak zwykle, krótką modlitwą z błogosławieństwem kapłańskim i uzgodniono, że kolejne spotkanie Rady odbędzie się w styczniu, już po zakończonych kolędach.

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku