Licznik odwiedzin: 12749314
Oświetlenie antependium ołtarzowego
Oświetlenie antependium ołtarzowego
2011-11-20

Od dawna wiadomo, że piękne antependium naszego głównego ołtarza, przedstawiające Ostatnią Wieczerzę, po prostu ginie w ciemnościach. A szkoda. Jest to przecież piękna płaskorzeźba, dzieło p. Antoniego Manulika, mobilizujące do kontemplacji. Aż się prosiło o jakieś dyskretne podświetlenie tego dzieła.

Na przeszkodzie stawały jednak trudności techniczne i materialne. Po pierwsze trzeba było bowiem znaleźć odpowiednią oprawę oświetleniową, która nadawałaby się do wmontowania w podłogę bez obawy jej uszkodzenia, albo porażenia dotykających ją. Po wtóre winna ona emitować światło pod pewnym kątem. O ile jednak oprawy tzw. najazdowe nie tak trudno zdobyć (choć istnieje hamulec cenowy...) to nie sposób było znaleźć oprawę świecącą "pod kątem".
   Ponieważ rozmowy na ten temat toczyły się w tym i owym gronie, znaleźli się państwo, którzy po prostu przynieśli pieniądze na zakup rzeczonych lamp. To już musiało pchnąć  sprawę do przodu. Pozostały jedynie trudności wykonawcze: trzeba było znaleźć kogoś, kto bezpiecznie wytnie właściwe otwory w granitowej posadzce prezbiterium oraz znaleźć sposób na kątowe świecenie standardowych lamp. Rozmowy wśród miejscowych fachowców zaowocowały deklaracją jednego z nich, który co prawda nie posiada odpowiedniego sprzętu, ale doskonale wie gdzie można go odpłatnie wypożyczyć. Za słowami poszły czyny i w miniony wtorek dwóch panów dokonało wywiercenia trzech otworów, z czego dwa przed ołtarzem, jeden zaś przed ambonką. Otwór przy ambonce celowo został przesunięty ok. 20 cm poza jej środek, gdyż w przyszłości przewidziane jest przesunięcie tejże - przy okazji ozdobienia jej podobną do ołtarzowej płaskorzeźbą, tego samego zresztą wykonawcy. Przesumięcie jest wskazane ze względu na trudności, jakie pojawiają się przy dokonywaniu chociażby obejścia ołtarza w celu liturgicznego okadzenia, gdy celebrans przewyższa średnie gabaryty...

   Samo elektryczne podłączenie wspomnianego zestawu lamp podłogowych nastąpiło w piątek przy okazji dekorowania kościoła na uroczystość odpustową. Znaleźli się kolejni panowie, którzy usunęli fugę między kamiennymi płytami, aby umieścić w nich kabel zasilający. Potem już tylko proste połączenia i położenie nowej fugi. Miejmy nadzieję, że efekt wart jest działań podjętych przez szereg ludzi dobrej woli.

Poniedziałek
01 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: O powrót na łono Kościoła tych, którzy się pogubili
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefan Drobot (6. r. śm.) oraz Natalia i Józef
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla Sebastiana z okazji urodzin

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku