Licznik odwiedzin: 17533453
Z życia parafii
Kolejne kable wokół kościoła
2020-11-22

   Plan był gotowy już dawno, ale realizacja z różnych przyczyn się przeciągała. Przed rokiem w końcu udało się zamontować słup oświetleniowy przy dzwonnicy, aby utrudnić ewentualnym wandalom powtórkę bazgrolenia na jej murach. Zabrakło jednak monitoringu, ale sytuacja się zmieniła po rozmowie z jednym z parafian, który - jak się okazało - ma nie tylko doświadczenie w tego rodzaju pracach, ale i możliwości pozyskania rabatów na potrzebne materiały  oraz wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Przed tygodniem więc, w sobotę, skrzyknęła się stała ekipa panów, którzy wkopali kanały kablowe i postawili słupy oświetleniowe. Mimo, że pracę rozpoczęli z samego rana, to skończyli ją bardzo późnym wieczorem. We środę wieczorem, po powrocie z pracy, dwaj z nich pojawili się znów w otoczeniu kościoła, by wprowadzić przynajmniej kilka kabli oświetleniowych i monitoringowych. Skończyli przed dwudziestą trzecią i obiecali, że wrócą w sobotę - bo na odpust przecież plac kościelny musi być oświetlony. Jak powiedzieli, tak i uczynili. Wsparci pomocą jeszcze innych panów, którzy akurat pojawili się przy kościele, by sprzątnąć resztę liści, właśnie kończą to dzieło. W momencie zamykania niniejszego numeru efekt ich pracy jeszcze nie był znany. Mimo wszystko dziękujemy! 

Kurtyna Kurtyn
Jarosław Szydłak
2020-11-22

   Piąty już Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2020 organizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku w tym roku odbędzie się w bezpiecznej dla uczestników i widzów formule on-line w dniach 22-28 listopada 2020 r.

   W konkursie do walki staną zwycięskie spektakle minionych czterech edycji Kurtyny, zarówno te wybrane przez Jury jak i te wybrane przez publiczność. Spektakle, wywiady z ich twórcami oraz inne elementy finałowego tygodnia Kurtyny będą transmitowane on-line.

   Tydzień Kurtyny zakończy się 28 listopada Galą Finałową uświetnioną koncertem zespołu African Music School z Republiki Środkowoafrykańskiej. Na zakończenie rozdamy nagrody i ogłosimy zdobywcę Złotej Kurtyny 5-lecia Przeglądu.

   Bądźcie Państwo z nami na:YouTube Kurtyna Mały Kack Gdyniawww.kurtynamalykack.pl FB @przegladkurtyna. 

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.
2020-10-25

   Bp Jacek Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej, opublikował specjalny komunikat dotyczący mandatu i posługi szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. w archidiecezji gdańskiej. Wynika z niego, że uroczysta promocja szafarzy, którą już kilkakrotnie przekładano, a która ostatecznie miała się odbyć wczoraj, w gdyńskiej bazylice, w związku z aktualnym stanem epidemicznym w kraju, została jednoznacznie odwołana.

    Nie oznacza to jednak, że kandydaci na szafarzy, którzy przez długi czas przygotowywali się do przyjęcia tej posługi, nie zostaną do niej dopuszczeni.   Administrator apostolski naszej archidiecezji, bp Jacek Jezierski podjął decyzję o ustanowieniu kandydatów szafarzami nadzwyczajnymi Komunii św. w archidiecezji gdańskiej, z pominięciem zwyczajowej uroczystej pro-mocji. Nadzwyczajni szafarze, wśród których znajdują się również dwaj nasi parafianie: p. Mirosław Kuklwikowski - nasz kościelny, członek Domowego Kościoła i Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis oraz p. Zdzisław Tuzimek, członek Żywego Różańca i KSM Semper Fidelis otrzymali mandat posługi szafarza od dnia 25 października 2020 na okres jednego roku.

   Zasadniczą funkcją nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest odwiedzanie chorych, ale w związku z obecną sytuacją i bardzo ostrożnym nastawieniem chorych do przyjmowania Komunii św., ich zadaniem będzie udzielanie Komunii św. na rękę, gdyż są w naszej wspólnocie osoby, które chcą w ten sposób przyjmować Ciało Pańskie, a nie chciałyby mieszać się z tymi, którzy przyjmują Pana Jezusa w sposób tradycyjny.   Panom Zdzisławowi i Mirosławowi serdecznie gratulujemy, życząc obfitych łask, płynących z pełnienia nowej posługi. 

Nasi ministranci zwyciężają
2020-10-18

   Z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej, ks. Piotra Beleckiego, trwa diecezjalny turniej piłki nożnej tej wspólnoty. Bierze w nim udział również drużyna naszych ministrantów i lektorów. Przed dwoma tygodniami grali oni mecz z drużyną parafii św. Andrzeja Boboli, w którym przegrali pierwszą połowę 0:3, ale ostateczny wynik ustalili na 6:4.

    We wczorajszej rozgrywce z LSO Parafii św. Polikarpa z Gdańska - Osowy jeszcze lepiej się popisali odnosząc zwycięstwo na poziomie 6:0 (1:0 w pierwszej połowie). Jesteśmy dumni i czekamy na kolejne zwycięstwa.    

10. rocznica powstania Legionu Maryi
2020-09-27

   Wierzyć się nie chce, ale od powstania w naszej parafii Prezydium Legionu Maryi pod wezwaniem Gwiazdy Morza minęło już dziesięć lat. Od tej pory najpierw w każdy poniedziałek, a ostatnio we wtorki (nawet w czasie wakacji) spotyka się w salce pod plebanią na modlitwie i formacji. Legion Maryi  jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską. Oddanie się Matce Bożej w posłuszeństwie Duchowi Świętemu stanowi podstawę duchowości Legionu Maryi. Jego członkowie tworzą nie tylko wspólnotę ludzi pragnących własnego uświęcenia, ale i apostolskiego oddziaływania. Wszystko opiera się na modlitwie. To ona dodaje sił i inspiruje. Pozwala też tworzyć wspólnotę, która tak naprawdę jest czymś więcej niż wspólnotą - jest to grupa dobrych przyjaciół, prawie rodzina. Dowodem na to jest nie tylko wzajemne zatroskanie o siebie, świętowanie we wspólnocie urodzin czy imienin, a wszystko - niezależnie od okazji - w atmosferze radości i miłości. Pewnie dlatego jedynie ciężka niedyspozycja którejś z członkiń powoduje jej nieobecność. 

Kwarantanna
2020-07-31

  W związku z pojawiającymi się plotkami o rzekomych zarażeniach koronawirusem w naszym kościele, czujemy się w obowiązku sprostowania nieprawdziwych informacji. Jak dotąd nie tylko w naszej świątyni, ale też w żadnym z kościołów archidiecezji gdańskiej nie doszło do zakażenia Covid 19, a wynikłe w ostatnich dniach zamieszanie jest właściwie dziełem przypadku. Jak to wyglądało?

   Ks. Piotr, który od początku miesiąca przestał być wikariuszem naszej parafii, poleciał 20 lipca do Lwowa, aby tam następnego dnia odebrać z rąk ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego dekret ustanawiający go proboszczem parafii Strzelczyska. Ponieważ zarząd parafią objąć ma dopiero 24 sierpnia, w piątek przyleciał znów do Gdańska, a wieczorem pojawił się w plebanii. Odprawił jeszcze poranną Mszę św. w sobotę, ale już wieczorem poczuł się na tyle źle, że w niedzielę wczesnym rankiem pojechał do szpitala i tam już pozostał. Wieczorem podano diagnozę: Covid 19. Skutkiem tego było objęcie kwarantanną osób, które były z nim w bezpośrednim kontakcie co najmniej przez kwadrans. W pierwszym rzędzie dotknęła ona ks. proboszcza, potem też panie: organistkę i zakrystiankę. Osoby, które przyjmowały Komunię św. z rąk ks. Piotra w sobotni poranek zostały poproszone przez Sanepid o zgłoszenie się do tej instytucji, albo o obserwowanie swego organizmu na okoliczność ewentualnego wzrostu temperatury, suchego kaszlu bądź utraty smaku czy powonienia. (Z tego, co nam wiadomo, nikt takich objawów nie zaobserwował.)

   Dzięki Bogu lipiec to miesiąc urlopowy dla nowego wikariusza, ks. Wojciecha, stąd nie spotkał się on z ks. Piotrem i mógł przerwać urlop po to, by sprawować posługę duszpasterską w naszej parafii - tyle, że bez możliwości zainstalowania się w plebanii - obecnym miejscu kwarantanny... Trudno powiedzieć na ile groźny jest straszący nas wirus, skoro już we środę ks. Piotr został wypisany ze szpitala. Ze względu na sanepidowskie przepisy został jednak skierowany na kwarantannę. Miejsce odosobnienia znalazł w wolnym akurat mieszkaniu swoich znajomych (poza Trójmiastem), gdzie przebywa i czuje się dobrze.

   W zaistniałej sytuacji na wszelki wypadek dezynfekcji i ozonowaniu zostały poddane pomieszczenia, w których ks. Piotr przebywał, łącznie z kościołem.

   W najbliższą niedzielę, 2 sierpnia, ma zostać pobrany wymaz od osób poddanych kwarantannie, a na wynik trzeba będzie poczekać od 3 do 72 godzin. W wypadku wyniku negatywnego (czego się spodziewamy) kwarantanna zostanie zniesiona.

Nowy wikariusz w naszej parafii
2020-07-26

   Decyzją ks. Apba Sławoja Leszka Głódzia z początkiem lipca został posłany do naszej wspólnoty, w miejsce ks. Piotra Zaremby, Ks. Wojciech Kujaszewski. Chociaż aktualnie przebywa na urlopie, to w minioną niedzielę odprawił już dwie Msze św. (o godz. 11.00 i 12.15). Od sierpnia będziemy go już widywali na co dzień.  

Co znowu?
2020-07-19

   W minionym tygodniu zatroskana i sprawna ekipa naszych parafian doprowadziła do pomalowania tych fragmentów ścian dzwonnicy, z których nie udało się do końca metodami chemicznymi zmazać graficiarskich bohomazów. Tego samego dnia, przy pomocy wysięgnika koszowego ścięli naderwane konary, zwisające z drzew przy plebanijnej drodze oraz stertę styropianu (pozostałości po różnych inwestycjach czy remontach) wciągnęli na strych, gdzie posłuży on dodatkowemu dociepleniu górnych pomieszczeń. Również tego dnia jeden z naszych parafian przyciął, wygiął i umocował do ramion krzyża przy kościele blachę zabezpieczającą go przed destrukcyjnym działaniem deszczy i mrozów. Bóg zapłać! 

W sprawie budżetu obywatelskiego
Sebastian Jędrzejewski Radny M. Gdyni
2020-06-28

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za głosy oddane w Budżecie Obywatelskim. Mały Kack po raz drugi z rzędu wygrywa ranking frekwencji, a co za tym idzie dodatkowy projekt. Tym razem zrealizowane zostaną dwa projekty duże na łączną sumę blisko miliona złotych. Jednym z nich jest projekt zabawek linowych w powstającym parku przy ulicy Spokojnej oraz bieżnia i skocznia do skoku w dal przy SP 13. Drugi projekt to trasy BMX w parku przy ul. Spokojnej oraz ławki z bali w lasach. Z projektów małych realizowane będzie: nasadzenia na skwerku przy Łowickiej - Wielkopolskiej - Płockiej, kino plenerowe, kurs samoobrony, zajęcia terenowe nordic walking oraz piknik rodzinny. Jeszcze raz dziękujemy!

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2020-06-21

   We środę odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej, podczas której poruszono następujące tematy:

   Pogrzeb Ks. Kazimierza Kopciewicza, długoletniego wikariusza naszej parafii,  który odbyć się miał następnego dnia, we czwartek w Mrzezinie. Uzgodniono jaka delegacja będzie reprezentować naszą wspólnotę.

   Zgodzono się z tym, że ze względu na pandemię i związane z tym względy bezpieczeństwa, nie będzie w tym roku Festynu Parafialnego ani wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i seniorów.

   Z inicjatywy grupy modlitewnej jednej z gdyńskich parafii, do naszego kościoła przeniesione zostaną całonocne adoracje Najśw. Sakramentu w każdy pierwszy piątek miesiąca, od 21.00 do 5.00 rano. Rozpoczną się już od lipca.

   W naszej parafii powstała Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło - Życie, która przyjęła nazwę Samarytanie. Inspiracją stała się obecna pandemia, która pokazała, że potrzeba współdziałania szerszej niż dotychczas  grupy osób, by sprostać potrzebom osób wymagającym pomocy. Członkowie tej diakonii otwarci są na współdziałanie z wolontariuszami. Ponieważ rejon i zadania podobne są do tych, które obejmuje PZ Caritas, postanowiono dzielić datki ze skarbony św. Antoniego między obie te grupy.

   Z końcem czerwca Ks. Piotr Zaremba przestanie być formalnie  wikariuszem naszej parafii, a swoją posługę na Ukrainie rozpocznie od drugiej połowy sierpnia. W związku z tą nietypową zmianą pożegnanie ks. Piotra będzie odbywać się od soboty 27 czerwca (rodzina, przyjaciele i wspólnoty DK spoza parafii). W niedziele 28 czerwca ks. Piotr odprawi ostatnią oficjalną Mszę św. o 12.15, po której parafianie i nasze wspólnoty formacyjne spotkają się z księdzem w ogrodzie przy plebanii. Postanowiono przekazać kolektę z całej niedzieli na wsparcie dla niego na Ukrainę.

   Księdza Piotra zastąpi ks. Wojciech Kujaszewski, który podejmie pracę od połowy lipca, po powrocie z sanatorium.

   Zapadła decyzja o zakupie do kościoła dużych monitorów (ok. 60\" - 65\"), w miejsce zużytych już rzutników. W pierwszym etapie zakupione zostaną 2 telewizory do głównej nawy, w kolejnym etapie, następne dwa do bocznych naw.  

Czwartek
21 września 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefania (w 100. rocznicę urodzin), Franciszek i Jerzy Studzińscy

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku