Licznik odwiedzin: 15317577
Z życia parafii
Powakacyjne propozycje
2021-10-03

   Dla grup formacyjnych rozpoczął się kolejny rok pracy. Wśród tych, którzy zapraszają do swego grona znajduje się między innymi Wspólnota Betania, utworzona po pierwszym kursie Alpha (odbywającego się w naszej Parafii w 2016 r.) czyli cyklu 10 spotkań, które dotyczą fundamentów wiary chrześcijańskiej. Z pragnienia dalszego pogłębiania wiary we wspólnocie zrodziła się Betania. Jest to wspólnota o charakterze formacyjno - modlitewnym. Spotkania w jej gronie odbywają się co dwa tygodnie. Rozpoczynają się one modlitwą i uwielbieniem Pana Boga. Jest tam miejsce na rozważanie fragmentów Pisma Świętego, adorację, ale także na zgłębianie tajemnic wiary z wybranych podręczników czy papieskich homilii. Nie ma w tej grupie granic wieku, płci czy pasji. Łączy ich Pan Jezus i chęć odkrywania Jego obecności w spotkaniu z drugim człowiekiem.

   By dołączyć do grupy wystarczy kontakt: betania_kack@googlegroups.com

   Kolejną grupą otwartą na nowych członków jest Koło Misyjne. Póki co nie ma tam regularnych spotkań. Określić by je można raczej jako zadaniowe. Tych jednak przybywa (i to bardzo ciekawych!), ale brak mocy przerobowych. Wszyscy powinniśmy się czuć odpowiedzialni za misje, dlatego chętnych prosimy o kontakt mailowy na adres mkack@diecezjagdansk.pl

   Młodzi, ambitni animatorzy Ruchu Światło - Życie (oazy) po czasie przestoju, wywołanym między innymi lockdownem, ostro biorą się do pracy i zamierzają - od teraz - organizować spotkania dla swoich rówieśników, by dać im okazję przeżycia tego, czego sami mieli okazję doświadczyć - choćby podczas wakacyjnych rekolekcji. Kontakt (na razie) na adres parafialny (powyżej). 

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2021-09-26

   Jednym ze skutków pandemii było zawieszenie dzia łalności grup parafialnych, a w związku z tym również spotkań Rady Duszpasterskiej. Czwartkowe spotkanie odbyło się po ponad rocznej przerwie przy udziale przedstawicieli niemal wszystkich grup duszpasterskich. Po krótkiej modlitwie prezentowały się kolejne wspólnoty.

Dachu ciąg dalszy
2021-09-19

   To było zaskoczenie: niedawno przyszedł do zakrystii jeden z parafian, dopytując się o postępy w remoncie dachu nad zakrystiami. Informowaliśmy już o miejscowym dekarzu, który zabezpieczył najgorzej wyglądające fragmenty poszycia i zostawił nadzieję na wymianę całej papy, ale raczej w przyszłym roku - z powodu ogromu zajęć.

   Wspomniany parafianin nie tylko podpowiedział, kto mógłby wykonać tę pracę, ale już następnego dnia przyprowadził fachowca, który po dokonaniu oględzin i pomiarów, zadeklarował gotowość wykonania tej pracy i to... niemal natychmiast. Do położenia jest 120 metrów kwadratowych papy nad zakrystią właściwą i zakrystią ministrancką oraz pas dachu na łączniku między nimi. Rzeczywiście - już następnego dnia wspomniany fachowiec przywiózł pierwszą partię papy, a kolejnego - resztę. To papa termozgrzewalna o grubości 5 mm. Po położeniu takiej papy dach będzie skutecznie zabezpieczony na co najmniej kilkanaście lat.

   Serdecznie dziękujemy za pomoc i liczymy na dobrą pogodę.

Nie ma wytchnienia - jak to w życiu
2021-08-22

   Dzięki czujności pana kościelnego potwierdziła się prawda o kiepskim stanie dachu nad oboma zakrystiami w naszym kościele. Szybka interwencja dekarza - fachowca, naszego parafianina - zapobiegła dewastacji ścian. Niestety, nie obejdzie się bez poważniejszego remontu. W najbliższym czasie trzeba będzie poszukać wykonawcy, który zechce zająć się tym fragmentem budynku kościelnego i nie tylko położyć nową papę, ale dokonać kilku innych zabiegów zabezpieczających przed przesiąkaniem wody z bocznych kierunków.

   Wewnątrz  świątyni zaś trwa naprawa traktury elektrycznej kościelnych organów. Tego zadania podjął się jeden z naszych parafian, bo cały szereg głosów już nie działał. Mamy nadzieję na skuteczną naprawę.

Wakacje to też czas na remonty
2021-07-25

   Po zakończeniu remontu Biura Parafialnego oraz odmalowaniu sąsiadującego z nim pokoju proboszczowskiego, przyszedł czas na kuchnię, w której należało wymienić instalację elektryczną - zarówno obwodu oświetleniowego jak i gniazd wtyczkowych. Położono nowe kable i podłączono je do rozdzielnicy, która zamontowana została przed dwoma laty - przy okazji remontu tak zwanego salonu i korytarza. Następstwem tych prac była konieczność naprawienia ścian i sufitu oraz ich odmalowanie. Dzięki pewnemu panu, który bezinteresownie poświęcił wiele godzin pracy, kuchnia jest jak nowa. Poniekąd liczył się tu również czas. Chodziło o to, by zdążyć z uporządkowaniem plebanii na jutrzejsze podejmowanie pielgrzymów zdążających na Jasną Górę. 

O darach dla Ukrainy
Agnieszka Krefta
2021-07-18

  Członkowie Parafialnego Koła Misyjnego składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przekazali dary na rzecz Domu Dziecka i parafii w Strzelczyskach na Ukrainie, gdzie proboszczem jest ks. Piotr Zaremba. Ogromna ilość dóbr w postaci artykułów spożywczych, środków czystości, chemii gospodarczej, artykułów szkolnych, książek, dewocjonaliów, a nawet nowych ubrań musiała wzruszać. Z pewnością ucieszą one nowych właścicieli. Podziękowania serdeczne należą się też rodzicom i uczniom Zespołu Szkół Jezuitów, którzy dołączyli do tej misyjnej akcji. Blisko pół tony darów zostało wysłanych z Bożym błogosławieństwem i dziękczynieniem do Przemyśla, skąd Caritas Lwów w najbliższych dniach przewiezie je na Ukrainę.

    Choć tego nie planowano, zebrano też pieniądze dla adresatów tej akcji w wysokości 1490 zł, które - pomniejszone o koszt transportu zebranych towarów do Przemyśla zostały już także przekazane ks. Piotrowi. Ten zaś, wzruszony, błogosławi wszystkim darczyńcom i zapewnia o modlitwie.

Bardzo życzliwa otwartość
2021-07-04

    Niejednokrotnie dawaliśmy świadectwo o ludziach, którzy chętnie przychodzą ze wsparciem naszej wspólnocie, jeśli tylko przedstawi się im konkretną potrzebę. Tym razem było inaczej: zaprzyjaźniony stolarz przyszedł któregoś dnia z propozycją, by wymienić (chyba za małą) skrzynię do zbiórki nakrętek plastikowych, a przy okazji zrobiłby też pasującą do niej skrzynię na zużyte baterie, których zbiórką zajmują się członkowie Koła Misyjnego. Szczerze mówiąc, też na to patrzyłem i zastanawiałem się nad postawieniem jakiegoś lepszego pojemnika na baterię, zamiast mało estetycznego kartonika. Na razie jednak trwa remont Biura Parafialnego, więc pomyślimy o tym później... Pan Bóg sam przysłał dobrego człowieka i problem zniknął.  

Dary dla parafian ze Strzelczysk
2021-07-04

   Zbiórka darów dla parafian ze Strzelczysk na Ukrainie prowadzona była nie tylko w naszej wspólnocie, ale też w gdyńskiej szkole Jezuitów. Jej owocem jest blisko pół tony różnych produktów, które członkowie Koła Misyjnego pracowicie posegregowali i ułożyli na transportowej palecie, starannie ją zabezpieczając na długą drogę. Okazuje się, że najprostszą formą transportu jest przesyłka kurierska, która właśnie ów owoc serdeczności jutro odbierze, by dostarczyć do określonego punktu w rejonie przygranicznym. Stamtąd sam ks. Piotr lub/i jego parafianie małymi porcjami dowiozą do Strzelczysk. 

System gospodarczy
2021-06-27

   Kiedyś mówiło o pracach wykonywanych własnym sumptem (najczęściej ze względów oszczędnościowych) jako o robotach wykonanych systemem gospodarczym. Właściwie powinno się chyba mówić o systemie gospodarnościowym, ale to pewnie nie do końca po polsku... Wiele prac wokół naszej świątyni czy plebanii wykonywanych jest właśnie tym sposobem. Powtarzająca się konieczność koszenia trawników, mimo że posiadamy potrzebny do tego sprzęt, jest jednak uciążliwa i czasochłonna. Zawiązała się jednak ekipa panów, którzy zaczęli traktować to jako swój obowiązek (!...) i sami określają czas koszenia, sami się umawiają i po prostu pojawiają się konkretnego dnia, pozostawiając po sobie pięknie skoszone trawniki. Nie inaczej jest z troską o ukwiecenie otoczenia przykościelnego czy też wewnątrz świątyni - szczególnie na bocznych ołtarzach. Jest też pani, która regularnie po prostu pojawia się w zakrystii, zabiera bieliznę kielichową, zwracając po czasie upraną i wyprasowaną. Na podobnej zasadzie opiera się sporo naszych remontów. Ostatnio, dzięki bezinteresownej pomocy jednego z panów, udało się przenieść (chwilowo) Biuro Parafialne do parafialnego salonu, by we właściwym pomieszczeniu dokonać wymiany instalacji elektrycznej (to przedostatnie pomieszczenie - obok kuchni - w którym jeszcze nie wymieniono instalacji na poziomie gniazd elektrycznych. (Oświetleniową instalację wymieniono już wcześniej.) Wiadomo, że przy tej okazji trzeba koniecznie odmalować to pomieszczenie i nieco przemeblować.    Niech Pan Bóg wynagrodzi wszystkim Gospodarczym...

Nie ma przestojów
2021-06-20

   Rzeczywiście - ciągle coś się dzieje. W minionym ty-godniu udało się uporządkować magazynek za drugim konfesjonałem łącznie z pomieszczeniem, które w założeniu jest konfesjonałem dla osób niepełnosprawnych i niesłyszących. W tym samym czasie nasz sprawdzony elektronik zabrał do naprawy mikser muzyczny, przypisany do zespołu muzycznego (który już się zawiązywał, ale pandemia uniemożliwiła jego powstanie). W oczekiwaniu na potrzebne części, podjął on na nowo rozpoczęty wcześniej remont traktury organowej, która w naszym wypadku jest elektryczna. Miejmy nadzieję, że prędko upora się z tą pracą.

Wtorek
16 sierpnia 2022
Okres zwykły - wakacje
8:00 - Msza św.
Intencja: + Teresa Kaszuba (greg. 16.)
Intencja: ++ Bogdan Rutkowski i zmarli z rodzin Pilipiec i Kawenckich
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku