Licznik odwiedzin: 15317310
Z życia parafii
Bezdotykowe kropielnice
2021-01-31

   W niedzielę Chrztu Pańskiego, rozważając wagę znaku, jaki zostawił nam Pan Jezus, najpierw samemu poddając się obrzędowi Chrztu świętego, a następnie ustanawiając ten sakramentalny, mający moc odpuszczania grzechów znak oraz fakt, że sam o sobie mówił iż jest Źródłem wody żywej, wytryskującej ku życiu wiecznemu, zwracaliśmy uwagę na wartość i znaczenie wody święconej, której zostaliśmy praktycznie pozbawieni z chwilą rozpanoszenia się pandemii. A przecież ma ona ogromne znaczenie dla tych, którzy z wiarą kropią się wodą święconą, stosując przy tym znak krzyża świętego i obudowując ten znak modlitwą.
   Jak długo można żyć bez wody? Jak długo można żyć bez wody święconej? Owszem, napływało wiele ofert od różnych producentów automatycznych kropielnic, ale ich cena oscylowała wokół półtorej tysiąca... Na szczęście znaleźli się panowie, którzy, wykorzystując zakupione dozowniki do płynów odkażający, zamontowali nad istniejącymi już kropielnicami owe automaty i mamy odtąd bezdotykowe kropielnice. I nie pozbywamy się tak potrzebnej wody święconej. W ten sposób udało się sporo zaoszczędzić, bo (licząc jedynie koszty materiałowe) jedna kropielnica kosztowała poniżej 200 zł. Bóg zapłać!

Konkurs fotograficzny
2021-01-24

   Twórcy naszego parafialnego kalendarza ogłaszają konkurs fotograficzny pod tytułem Najpiękniejsze zakątki Małego Kacka. Chodzi o nadsyłanie osobiście wykonanych zdjęć, prezentujących piękne miejsca na terenie naszej parafii i dzielnicy. Najpiękniejsze ozdobią przyszłoroczny kalendarz, a pozostałe zawisną na wystawie w naszej świątyni.

   Prosimy o przesyłanie zdjęć do dnia 30 czerwca br. mailem (jako załącznik, link lub wetransfer na adres mkack@diecezjagdansk.pl

   Można też przekazać je na pendrive.

   W opisie zdjęcia (nie na samym zdjęciu...) powinna znaleźć się informacja o miejscu jego wykonania i kto jest jego autorem.

   Wymagania techniczne: plik jpg, tiff lub png o rozdzielczości 300 dpi, wielkość nie mniejsza niż 1 Mb.

   Nadesłanie zdjęć jest równoznaczne ze zgodą autora na jego publikację (wystawa, druk, internet)

   Kontakt: 606 136 099

Samarytanie
Wojciech Mikuć
2020-12-25

    Grupa Charytatywna Samarytanie składa serdeczne podziękowania wszystkim wspierającym jej działania. To druga już działająca w naszej parafii grupa, obok Parafialnego Zespołu Caritas, która za cel obrała sobie pomoc potrzebującym. 

    Bezpośrednim impulsem do jej powstania była pandemia. Już w kwietniu udało się dotrzeć do kilkudziesięciu parafian, którzy potrzebowali pomocy w początkowym okresie tego trudnego czasu. Również teraz, w okresie przedświątecznym, dostarczyliśmy kilkadziesiąt paczek żywnościowych oraz - wspólnie z Caritas - ponad pięćdziesiąt Aniołków z prezentami dla najmłodszych.  

Tegoroczne kolędy
2020-12-13

   Święta zbliżają się wielkimi krokami - dziś już trzecia niedziela czasu adwentowego. Wiele osób pyta o charakter tegorocznych kolęd, choć prawdopodobnie do wszystkich dotarła już informacja o odwołaniu ich przez administratora apostolskiego dla naszej archidiecezji, ks. bpa Jacka Jezierskiego.

   Aby uciąć wszelkie spekulacje na ten temat, już zapowiadamy, że w tym roku tradycyjnych wizyt duszpasterskich nie będzie. Na pytania, dotyczące możliwości indywidualnego zaproszenia do konkretnych domów, również odpowiadamy: nie.  

Powiew COOL-tury
2020-12-06

   Tak Siostra Benedykta, dominikanka z Kłodzka, za-tytułowała swoje refleksje o Kurtynie. Poniżej jedynie fragment. Całość na blogu: zakonnicabezprzebrania.blogspot.com/2020/12/powiewcool-tury-dziekujeci-kurtyno.html  

List ze Wschodu
2020-12-07

  Przeżywamy dziś XXI Dzień Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Tym razem, z powodu mnogości różnych zbiórek w ostatnim czasie, nie wystawiamy puszki na ten cel, ale ze środków parafialnych przekażemy na wsparcie Kościoła na Wschodzie datek proporcjonalny do lat wcześniejszych.   Prezentujemy natomiast list ks. Piotra Zaremby, który przed kilkoma dniami przesłał do naszych Parafian. 

50 lat minęło...
2020-11-22

   Złośliwi zapytają: Ale komu? Panie z pewnością odrzucą taką myśl jako niespełnialną jeszcze przynajmniej przez kilka dekad, a ja próbuję tylko przypomnieć, że dziś, w dniu parafialnego odpustu przeżywamy pięćdziesięciolecie konsekracji naszej świątyni. Jeszcze dziesięć lat temu, ks. bp Jan Bernard Szlaga, celebrując sumę odpustową w 40. rocznicę konsekracji tego kościoła, wspominał swojego proboszcza, do dziś zresztą z wielką atencją wspominanego, ks. Roberta Rompę, a dziś on sam jest już wspomnieniem...  

Kolejne kable wokół kościoła
2020-11-22

   Plan był gotowy już dawno, ale realizacja z różnych przyczyn się przeciągała. Przed rokiem w końcu udało się zamontować słup oświetleniowy przy dzwonnicy, aby utrudnić ewentualnym wandalom powtórkę bazgrolenia na jej murach. Zabrakło jednak monitoringu, ale sytuacja się zmieniła po rozmowie z jednym z parafian, który - jak się okazało - ma nie tylko doświadczenie w tego rodzaju pracach, ale i możliwości pozyskania rabatów na potrzebne materiały  oraz wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Przed tygodniem więc, w sobotę, skrzyknęła się stała ekipa panów, którzy wkopali kanały kablowe i postawili słupy oświetleniowe. Mimo, że pracę rozpoczęli z samego rana, to skończyli ją bardzo późnym wieczorem. We środę wieczorem, po powrocie z pracy, dwaj z nich pojawili się znów w otoczeniu kościoła, by wprowadzić przynajmniej kilka kabli oświetleniowych i monitoringowych. Skończyli przed dwudziestą trzecią i obiecali, że wrócą w sobotę - bo na odpust przecież plac kościelny musi być oświetlony. Jak powiedzieli, tak i uczynili. Wsparci pomocą jeszcze innych panów, którzy akurat pojawili się przy kościele, by sprzątnąć resztę liści, właśnie kończą to dzieło. W momencie zamykania niniejszego numeru efekt ich pracy jeszcze nie był znany. Mimo wszystko dziękujemy! 

Kurtyna Kurtyn
Jarosław Szydłak
2020-11-22

   Piąty już Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2020 organizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku w tym roku odbędzie się w bezpiecznej dla uczestników i widzów formule on-line w dniach 22-28 listopada 2020 r.

   W konkursie do walki staną zwycięskie spektakle minionych czterech edycji Kurtyny, zarówno te wybrane przez Jury jak i te wybrane przez publiczność. Spektakle, wywiady z ich twórcami oraz inne elementy finałowego tygodnia Kurtyny będą transmitowane on-line.

   Tydzień Kurtyny zakończy się 28 listopada Galą Finałową uświetnioną koncertem zespołu African Music School z Republiki Środkowoafrykańskiej. Na zakończenie rozdamy nagrody i ogłosimy zdobywcę Złotej Kurtyny 5-lecia Przeglądu.

   Bądźcie Państwo z nami na:YouTube Kurtyna Mały Kack Gdyniawww.kurtynamalykack.pl FB @przegladkurtyna. 

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.
2020-10-25

   Bp Jacek Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej, opublikował specjalny komunikat dotyczący mandatu i posługi szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. w archidiecezji gdańskiej. Wynika z niego, że uroczysta promocja szafarzy, którą już kilkakrotnie przekładano, a która ostatecznie miała się odbyć wczoraj, w gdyńskiej bazylice, w związku z aktualnym stanem epidemicznym w kraju, została jednoznacznie odwołana.

    Nie oznacza to jednak, że kandydaci na szafarzy, którzy przez długi czas przygotowywali się do przyjęcia tej posługi, nie zostaną do niej dopuszczeni.   Administrator apostolski naszej archidiecezji, bp Jacek Jezierski podjął decyzję o ustanowieniu kandydatów szafarzami nadzwyczajnymi Komunii św. w archidiecezji gdańskiej, z pominięciem zwyczajowej uroczystej pro-mocji. Nadzwyczajni szafarze, wśród których znajdują się również dwaj nasi parafianie: p. Mirosław Kuklwikowski - nasz kościelny, członek Domowego Kościoła i Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis oraz p. Zdzisław Tuzimek, członek Żywego Różańca i KSM Semper Fidelis otrzymali mandat posługi szafarza od dnia 25 października 2020 na okres jednego roku.

   Zasadniczą funkcją nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest odwiedzanie chorych, ale w związku z obecną sytuacją i bardzo ostrożnym nastawieniem chorych do przyjmowania Komunii św., ich zadaniem będzie udzielanie Komunii św. na rękę, gdyż są w naszej wspólnocie osoby, które chcą w ten sposób przyjmować Ciało Pańskie, a nie chciałyby mieszać się z tymi, którzy przyjmują Pana Jezusa w sposób tradycyjny.   Panom Zdzisławowi i Mirosławowi serdecznie gratulujemy, życząc obfitych łask, płynących z pełnienia nowej posługi. 

Wtorek
16 sierpnia 2022
Okres zwykły - wakacje
8:00 - Msza św.
Intencja: + Teresa Kaszuba (greg. 16.)
Intencja: ++ Bogdan Rutkowski i zmarli z rodzin Pilipiec i Kawenckich
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku