Licznik odwiedzin: 16864360
Słowo dnia
Nie wspominajcie!
2010-03-21

Pochwycona, przywleczona przed Chrystusa, otoczona przez ujadający tłum, z wyrokiem nad głową - martwa za życia. Wie, że czeka ją jeszcze tylko cierpienie pod gradem kamieni - ku przestrodze dla innych i... śmierć. Od niej wybawić już jej nie może nawet ów Cudotwórca. Cóż tu zresztą po Nim? Prawo jest prawem - zginie haniebnie.

   Ci zaś, którzy ją przyprowadzili nie tylko Prawu chcieli okazać posłuszeństwo. Dla nich cudzołożnica przed Chrystusem tworzyć miała okazję do oskarżeń: ten przypadek przeciwstawiał prawo cywilne religijnemu. Żydzi wiedzieli, że za cudzołóstwo należy się śmierć, a Rzymianie zastrzegli sobie prawo do wykonywania wyroków śmierci. Krótko mówiąc: żaden Żyd nie mógłby bez przyzwolenia Rzymian okazać się w tym wypadku posłusznym prawu. Chrystus doskonale znał Prawo i wiedział, jak należy postąpić w jego świetle. Rozumiał zarazem, że tamci tylko na to czekają, by Go oskarżyć o uzurpację władzy zastrzeżonej Rzymowi.

  Zaskoczył wszystkich - od owej niewiasty poczynając. Ta mogła powiedzieć, że istotnie w tym dniu narodziła się na nowo, że odzyskała życie - wydawało się, że na pewno utracone. Ale tak właśnie buduje Pan Bóg: potrafi wykorzystać “materiał” zdawałoby się absolutnie nie nadający się do czegokolwiek. Ta kobieta, potępiona i odrzucona przez wszystkich już pewnie nie będzie miała ochoty wracać do dawnego stylu życia, a za to wielce prawdopodobne, że stanie się wyznawczynią Chrystusa.

   I tak ma to wyglądać: Izajasz mówi, abyśmy nie wspominali dawnych, minionych rzeczy i wydarzeń. Dlaczego? - bo zwykle wiele w nich grzechu i słabości, tymczasem Pan Bóg czyni rzeczy nowe - stare odsuwa w niepamięć.
Czwartek
01 czerwca 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji ks. Józefa, ks. Zenona, ks. Łukasza, ks. Krzysztofa, ks. Piotra i ks. Wojciecha
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji osób konsekrowanych oraz o dobre, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne - również z naszej parafii

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku