Licznik odwiedzin: 12755502
Słowo dnia
Nowa miara czasu
2013-01-01

   Hucznie obchodzony tzw. Sylwester jest wprowadzeniem w Nowy Rok. Cóż się tu zmienia? Po prostu - umówili się ludzie kiedyś co do zamknięcia pewnej jednostki czasowej, zwanej rokiem. Oczywiście, odpowiada to jednemu cyklowi obiegu ziemi wokół słońca, owszem, ale przecież równie dobrze mogłoby się to dokonywać na przełomie czerwca i lipca (byłoby cieplej, przyjemniej...) czy też w innym, dowolnie wybranym czasie. A jednak jest to ta właśnie noc i ten dzień, zwany Nowym Rokiem.

   Dobrze, że w ten nowy czas wprowadza nas - jak dzieci za rączkę - Święta Boża Rodzicielka, Maryja. To dobry prognostyk. Można mieć jednak obawy, że nie wszyscy tak to kojarzą. Zresztą i sam Nowy Rok różnie bywa wspominany... Jedni kojarzą go z nieodpartą potrzebą snu, inni z bólem głowy (...), ja zaś - wspominając własne dzieciństwo - przypominam sobie kolędę. Tak, właśnie tego dnia rozpoczynał się w rodzinnej parafii czas wizyt dusz pasterskich, zwany kolędą. Co roku usłyszeć można było podczas ogłoszeń parafialnych: „1 stycznia rozpoczniemy kolędę. W tym dniu kolędować będziemy od parafianina Bizewskiego do Rompy."  Zawsze tak samo, rok w rok. Dlatego pierwszy dzień roku kalendarzowego kojarzy mi się z oczekiwaniem na kapłana i... z wieszaniem nowego kalendarza. To było zawsze zadanie taty. Kalendarz zawsze z tego samego wydawnictwa - ścienny, zrywany. Na jego kartkach przeczytać można było każdego dnia jakieś ciekawe informacje od historycznych poczynając a na kulinarnych kończąc. Każda zerwana kartka była oznaką upływu czasu. Gruby plik kartek wiszący na ścianie budził nadzieję a zarazem pozwalał odsunąć od siebie nostalgiczne myśli z grudnia o nieustępliwym kurczeniu się zasobów czasowych, dokumentowanych płytkością poszarpanego bloczka ze ściany. Niektóre karty nowego kalendarza miały już zapiski dotyczące zbliżających się uroczystości, zamówionych Mszy św. itd. To przecież funkcja kalendarza - przypominać o istotnych momentach naszego życia.

   Chcemy czy też nie - i tak wciąż chudnąć będą kalendarze, dezaktualizować się ich zapiski. Ważne, abyśmy my byli w stanie poważnie traktować życzenia podpowiedziane nam przez samego Boga, życzenia pozwalające na kierowanie się myślą o wieczności podczas przeciskania się przez gąszcz doczesnych niespodzianek: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem".

Poniedziałek
01 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: O powrót na łono Kościoła tych, którzy się pogubili
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefan Drobot (6. r. śm.) oraz Natalia i Józef
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla Sebastiana z okazji urodzin

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku