Licznik odwiedzin: 22205988
Słowo dnia
Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić
2014-04-06

   Można by powiedzieć, że Łazarz otrzymał od Chrystusa drugą szansę, i to nawet nie drugą w życiu, ale drugą po życiu. Został wskrzeszony i oto mógł teraz podjąć wiele rzeczy inaczej, inaczej pokierować resztą życia, które i tak będzie musiało się skończyć. Czy jednak Łazarz miał coś do poprawienia? Tego nie wiemy, a raczej przypuszczamy, że nie było to konieczne, bo na doskonałość jego postępowania wskazywałyby liczne wizyty Pana Jezusa w jego domu, traktowanie go jako przyjaciela, pobożność sióstr, a wreszcie wielość przyjaciół, którzy przybyli na pogrzeb i po-zostali, by pocieszać zapłakane siostry.

   Przybycie Chrystusa zmieniło wszystko. Doskonale wiemy, co się tam wówczas wydarzyło. Warto jednak zwrócić uwagę na tytułowe zdanie, które wypowiedział sam Pan Jezus: Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić. Obraz rytualnie powiązanego ciała Łazarza jest symboliczny: Oto bowiem wielu z nas zostaje za życia powiązanych za ręce i nogi oraz niemalże wtrąconych do grobu. Ileż to bowiem razy mówimy "Nie mam czasu" A dlaczego? Bo wciąż biegamy - z domu do pracy, z pracy na zakupy, stamtąd do przedszkola po dziecko, z nim na powrót do domu. Tam z kolei zastajemy całą stertę obowiązków do wykonania, a gdy i z tym się uporamy pozostaje już tylko krótki sen i... kolejny etap błędnego wyścigu. Niby jesteśmy wolni, a tak naprawdę spętani. Czy nic nie da się zrobić?

    Sięgnijmy do pierwszego czytania. Tam prorok Ezechiel wygłasza słowa Boże: z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego Ducha po to, abyście ożyli i powiodę was do kraju waszego. Gdyby owo wydobycie z grobów miało oznaczać zmartwychwstanie, nie byłoby mowy o powrocie do kraju, bo byłaby to już wieczna ojczyzna. Tu zaś Bogu chodzi o inny rodzaj grobu - o zrzucenie więzów i zwrócenie się ku Niemu mocą Ducha Świętego. Nas, ludzi XXI wieku również dotyczą te słowa. Tak często używamy sformułowania "Nie mam czasu." Ależ to właśnie teraz mamy czas! Jeszcze... bo on bardzo wyraźnie topnieje. Mówmy raczej o źródłach naszego zniewolenia i zastanawiajmy się, kto żywcem wepchnął nas do "grobów", kto spętał ręce i nogi... I błagajmy o Ducha Świętego, który wyzwala, oświeca i daje radość.

Piątek
29 marca 2024
Truduum Paschalne
18:00 - Ceremonie W. Piątku

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku