Licznik odwiedzin: 12605160
Słowo dnia
Żniwo wielkie
2015-01-26

   W bezrobocie w naszym kraju najmniej wierzą przedsiębiorcy, żaląc się niejednokrotnie: Dawałem ogłoszenia, ale... Na to odpowiadają bezrobotni: Mają wielkie wymagania, ale zarobki oferują mizerne...

   Pewnie jedni i drudzy mają trochę racji, ale zobaczmy jak w podobnej sytuacji wypowiada się Pan Jezus: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało". To zdaje się wskazywać na podobieństwo problemu - ludziom nie chce się pracować... No, bo jak inaczej rozumieć powyższe słowa? Można by je sparafrazować: „Pracy ogrom, a ludzi brakuje." I byłaby to prawda. Może więc praca za ciężka? Może nieatrakcyjna? Warunki może uciążliwe? Przyjrzyjmy się więc „warunkom" jakie stawia wyznaczonym przez siebie pracownikom.

   Po pierwsze, zwróćmy uwagę, że Pan Jezus nie ma specjalnych wymagań co do ich pracy. Można by pomyśleć, że wiele się po nich nie spodziewa. Ewangelista zaznacza bowiem, że uczniów swoich wysyła Pan tam, gdzie i tak przyjść zamierza i to - na wszelki wypadek - po dwóch... W zasadzie mają oni więc spełnić jedynie rolę heroldów. Do pracy przyjdzie sam Pan. Po drugie, nawet nie każe im Pan Jezus specjalnie się angażować: nie bierzcie trzosa, nie bierzcie torby, w drodze nikogo nie pozdrawiajcie - tak, jakby chciał powiedzieć „abyście niczego nie popsuli - Ja przyjdę, Ja zrobię..."

   Natomiast, gdy chodzi o tzw. socjal, to nie ma lepszego pracodawcy. To, co nakazuje swoim uczniom Pan, to „zostańcie w tym domu", „jedzcie", „pijcie, co mają", a nawet „z domu do domu nie przechodźcie".

   Z nakazów „roboczych" pozostają jedynie dwa: „mówcie: pokój temu domowi" oraz „uzdrawiajcie chorych, którzy tam są", ale przy okazji zaznaczajcie: „przybliżyło się do was królestwo Boże". Zapewne po to, aby nie skupiać uwagi na sobie, ale wskazywać na Sprawcę wszystkich dobrych dzieł.

   Wynika stąd, że sama praca u naszego Pana nie jest ciężka, trzeba jedynie zachowywać się tak, aby nie przynieść Mu wstydu, wciąż wskazywać na Niego, który i tak jest sprawcą wszystkiego. A problemem jest to jedynie, aby nie dać się „zjeść", wszak wysyła nas Pan „jak owce między wilki".

 

 

Środa
27 stycznia 2021
Okres zwykły
8:00 - Msza św.
Intencja: + Stanisław Zagórowski (greg. 27.)
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencjach nowennowych
Intencja: + Ewa Pietraszun (miesiąc po śmierci)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku