Licznik odwiedzin: 22193324
Słowo dnia
Dlaczego nie wolno?
2015-09-05

   To częste pytanie dzieci. I nic dziwnego - mają przecież prawo pytać. Ciekawość świata i praw nim rządzących pomaga nie tylko łatwiej w nim się poruszać, ale i dobrze wykorzystać dla dobra własnego i innych. Prawa rządzące światem... No właśnie. Kto je ustanawia? I czy aby na pewno nie podlegają one zmianom? 

A może choćby interpretować je wolno na własną korzyść? Jak bardzo nie lubimy ograniczeń... Niektóre musimy zaakceptować jak prawo ciążenia, prawo Archimedesa, prawa dynamiki i inne. Nawet jeśli uczymy się je nazywać dopiero z czasem, to - niekiedy boleśnie - przekonujemy się o ich obowiązywalności już w dzieciństwie. Trudno z nimi dyskutować, bo to tzw. prawa natury. Gdy jednak chodzi o tzw. prawa stanowione, to pytanie „Dlaczego?" zawsze będzie podszewką tego odzienia.

   Zasadniczo powinny mieć one na celu dobro człowieka, choć w wypadku tych ustanowionych przez ludzką społeczność, wiemy jak to wygląda - „lub czasopisma" itd... Bożemu prawu tego zarzucić nie można. Chyba, że sami ludzie zaczynają przy nim majstrować. Tak było z przykładowym szabatem. Prawo Boże mówi, że człowiek raz w tygodniu ma odpocząć, zregenerować siły, zastanowić nad sensem życia i oddać chwałę Bogu. To zaś, że nie wolno kruszyć kłosów w szabat, spacerować po lesie, aby przypadkiem nie złamać gałązki, a w ten sposób nie wykonać pracy... To już czysto ludzkie i niepotrzebne „udoskonalanie" prawa Bożego. Tu zupełnie zasadne są pytania: Dlaczego? Czemu to ma służyć? Gdy powstają wątpliwości, pytać należy Tego, który jest Panem szabatu. 

 

Piątek
29 marca 2024
Truduum Paschalne
18:00 - Ceremonie W. Piątku

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku