Licznik odwiedzin: 12342429
Słowo dnia
Wszystko pod kontrolą
2020-10-18

   Takie sformułowania słyszymy najczęściej wtedy, gdy akurat wszystko zdaje się podważać prawdziwość takich zapewnień. Doświadczenie życiowe raczej podpowiada wówczas, że sytuacja jest bardzo zła, jeśli nie tragiczna.

   Natomiast nigdy nie można tego powiedzieć o Panu Bogu. On jest jedynym uprawnionym do stosowania tytułowego zapewnienia. Nie tylko bowiem ma zawsze doskonały obraz sytuacji, ale też ma gotowe rozwiązania dla najtrudniejszych zdarzeń i to na wiele wieków przed ich realizacją. Za przykład może posłużyć choćby grzech pierwszych rodziców. W tym samym rozdziale, w którym czytamy o grzechu pierworodnym, jednocześnie pojawia się rozwiązanie problemu: Ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz Mu piętę. Można się jeszcze spierać i przekomarzać: To po co w ogóle Pan Bóg pozwolił na niewierność Adama i Ewy? Ale jakież to ma za znaczenie? Dziś próbujemy to sobie tłumaczyć na różne sposoby: a to,  że nauczyło - zarówno ich jak i nas - pokory, a to z kolei, że prawdopodobnie nie przybyłby na świat Pan Jezus i tak dalej. Można by mnożyć wątpliwości w odniesieniu do różnych innych wydarzeń jak na przykład: Dlaczego zmarł tak młody człowiek?, Dlaczego wybuchła druga wojna światowa? i tym podobne. Prorok Izajasz w pierwszym czytaniu przedstawia stanowisko Pana Boga w odniesieniu do króla Cyrusa, którego wynosi ponad inne trony, daje mu moc ogromną - choć ten w ogóle nie czci Jahwe. Po co to było? Historia wnet pokazała, że to właśnie Cyrus wydał edykt uwalniający Żydów z niewoli babilońskiej i nie tylko zezwolił na powrót do Jeruzalem, ale i zabezpieczył środki na odbudowę świątyni. Czyż Pan Bóg nie kontrolował tu wszystkiego?

   Dlatego i w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus w ogóle nie zajmuje się sytuacją polityczną swego narodu, będącego wówczas pod butem Rzymian. Doradza tylko jedno: Oddajcie Bogu, co boskie. Nie macie bowiem wpływu na politykę. Skoro Bóg tak chciał, to jesteście w niewoli - z tego na pewno jakieś dobro wypłynie. Zaufajcie Mu i nie próbujcie odłączyć się od Niego. To On, dosłownie, wszystko ma pod kontrolą - nawet, gdy wydawać się może, że ratunku nie ma. Ten zaś przyjść może z zupełnie zaskakującej strony - od pogańskich władców. 

Czwartek
26 listopada 2020
Okres zwykły
8:00 - Msza św.
Intencja: O światło Ducha Świętego, zdrowie i opiekę Niepokalanej oraz błogosławieństwo Boże dla S. Małgorzaty Pranga - Wizytatorki Prowincji
18:00 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego dla Marty z okazji urodzin

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku