Licznik odwiedzin: 12745317
Słowo dnia
Światłość świata
2021-02-02

   Ofiarowanie Pańskie? Matki Bożej Gromnicznej? Uczcić Chrystusa czy oddać chwałę Najświętszej Pani? Bezsensownym byłoby pytać o hierarchię ważności w tym święcie. Podświadomy dylemat gdzieś tam jednak kiełkuje: bo oto stara tradycja chrześcijańska święto dzisiejsze już w swoim tytule lokuje przy Matce Bożej, współczesna zaś liturgia chętniej akcentuje osobę samego Chrystusa, ofiarowanego w świątyni.

   Oczywiście nie ma tu żadnej sprzeczności - ostatecznie to właśnie Maryja ofiarowała Dziecię Jezus w świątyni, a choć On rzeczywiście jest długo wyczekiwanym „światłem na oświecenie pogan\", to przecież pojawił się na tym świecie właśnie dzięki Dziewicy Maryi. Można powiedzieć, że symbolika dzisiejszego święta jest wspaniałym obrazem tej bosko-ludzkiej rzeczywistości. Otóż bowiem Chrystus, choć jest światłem sam w sobie, to jednak przyszedł na ten świat dzięki Maryi. To Ona właśnie jest ową Gromnicą, na której „uczepiona\" jest Światłość świata. Jest to obraz ze wskazaniem: ty też możesz oświetlać życie ludziom, ty też możesz nieść innym Chrystusa - jak Maryja. Jest tylko jeden warunek: trzeba się spalać, trzeba topnieć, a w ten sposób spełnią się słowa św. Jana „trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał\". Poświęcanie swego życia, oddawanie go cząstka po cząstce, jest też wypełnieniem Chrystusowej nauki: „kto straci swoje życie z Mego powodu, ten je zachowa\".

   Uczmy się więc od Maryi cierpliwego poświęcania siebie dla Chrystusa, aby Jego światło pociągało innych ku Jego drogom.

Niedziela
28 lutego 2021
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem Panu Bogu i Matce Najświętszej za powrót do zdrowia Andrzeja
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza św. dla dzieci
Intencja: ++ Matka Hildegarda i Franciszek Kroll
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Najświętszej, światło Ducha Świętego oraz wiarę i miłość w rodzinie z okazji 45. rocznicy ślubu Kazimierza i Reginy
12:15 - Msza św.
Intencja: + Jerzy Kur (z okazji urodzin)
Intencja: ++ Wanda i Teodor Milewscy (31. r. śm. Teodora) oraz Maria Daniszewska
17:00 - Gorzkie Żale
18:00 - Msza św.
Intencja: + Piotr Puzdrowski (1. r. śm.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku