Licznik odwiedzin: 12757046
Słowo dnia
Masz wybór
2021-02-10

  Jakże sprytnie dzisiejsza Ewangelia łączy się z pierwszym czytaniem. Wspólnym mianownikem dla nich jest bowiem kwestia wolnego wyboru. Oto bowiem w Księdze Rodzaju przestrzega Pan Bóg pierwszych rodziców przed spożywaniem owoców z drzewa poznania dobra i zła. Stwórcy nie chodziło o zablokowanie stworzeniu - powołanemu do istnienia na Jego obraz i podobieństwo - możliwości poznawczych. Zadaniem ludzi było przecież czynienie sobie ziemi poddanej. Nie można by tego zrealizować bez uprzedniego poznania zarówno ziemi jak i stworzeń na niej żyjących. Zwróćmy jednak uwagę: chodzi o drzewo poznania dobra i zła... Dobrem już byli otoczeni. Pławili się w nim. W tej sytuacji co wnieść mogłoby poznanie zła? Właśnie dlatego Pan Bóg ostrzega.

   Co zaś to ma wspólnego z Ewangelią? To właśnie, że człowiek odpowiada za to i tylko za to, na co ma wpływ. Odrzucając podział na pokarmy czyste a nieczyste, co dla wielu Żydów miało duże znaczenie, mówi Pan Jezus o tym, co wychodzi z człowieka, czyli owoce myśli, mowy i działania. Akurat na to mamy wpływ, w związku z tym musimy mieć świadomość odpowiedzialności za każde nasze rozumne działanie. Za każdy wybór. Właśnie tu wrócić można by do Księgi Rodzaju i zapytać: Po co ci, człowieku zło? Poznawaj dobro, żyj dobrem i je rozsiewaj. Unikniesz odpowiedzialności. 

Wtorek
02 marca 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: ++ Anna, Hubert, Jadwiga i Leon, Barbara oraz zmarl z rodziny Skiepków
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Andrzej Staszak (2. r. śm.) i zmarli z rodziny
Intencja: Z okazji urodzin Adama - w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku