Licznik odwiedzin: 12738501
Słowo dnia
Składajcie Bogu dziękczynną ofiarę
2021-02-15

   To musi zastanawiać: pierwsi ludzie na ziemi już wiedzieli, że Bogu należy składać ofiarę dziękczynną, chociaż żadne przepisy zobowiązujące ludzie do tego jeszcze nie istniały. Widać, że jest w tym coś bardzo naturalnego - skoro Bóg dał w dzierżawę cały świat, dobrze że poczuwali się do odwdzięczenia się Mu choćby w drobny sposób jakąś opłatą dzierżawną, pewnym rodzajem czynszu. Pewnie jednak nie tylko o to chodziło. Od strony psychologicznej: gdy - zawdzięczając komuś bardzo wiele - mamy możliwość wykazana się choćby odrobiną wdzięczności, łatwiej uwierzyć, że to była transakcja: coś za coś. To znacząco uspokaja, a przy tym uwalnia od kompleksu ubogiego krewnego. Daje też satysfakcję, skoro ktoś tak wielki i bogaty chce się pochylić, by odebrać ofiarowany Mu drobiazg.

   A co, jeśli nie zechce? To zrodzi pytanie: Dlaczego nie? Kain mógł się tego domyślić po uwadze, którą poczynił mu Pan Bóg. Gdy dziewczyna odmawia przyjęcia kwiatów od chłopaka albo matka spojrzeć nie chce na laurkę wykonaną przez dziecko, to nie jest to wyraz okrucieństwa, ale zabieg wychowawczy: Gdybyś dobrze postępował... Okazuje się, że materialny wyraz miłości czy wdzięczności dopiero wówczas przynosi satysfakcję, radość i pogodę ducha, gdy wypływa ze szczerego serca, pchany jest czystą intencją i jest bezinteresowny. Brak tych cech u Kaina tylko wymościł posłanie złemu duchowi, który odwdzięczył mu się obfitym zasobem zazdrości, a ta ostatecznie pchnęła go do zbrodni.

   To może tłumaczyć, dlaczego wielu z nas cierpi na deficyt duchowego pokoju, nie odczuwa radości i traci sens życia. Może dlatego Pan Jezus powie później: Jeżeli przyniesiesz dar swój przed ołtarz, a tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw dar swój przed ołtarzem a idź i pojednaj się z bratem twoim, a potem wróć i dar swój ofiaruj.

   Pan Bóg ucieszy się najmniejszym drobiazgiem, pod warunkiem, że podany zostanie na tacy czystego serca.

Sobota
27 lutego 2021
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: ++ Józef Rudy (6. r. śm.) i zmarli z rodziny
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Rodzice: Alicja i Ryszard Krzyżańscy oraz dziadkowie z obojga stron
Intencja: ++ Krystyna Henryk Gieryluk oraz rodzice z obojga stron

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku