Licznik odwiedzin: 12949304
Słowo dnia
Zasadność kary
2021-03-22

   Za sprawą dzisiejszych czytań po raz kolejny możemy stwierdzić wyższość prawa Nowego Testamentu nad starym, mojżeszowym. Pomijając aspekt niegodziwego wykorzystania owego prawa przez dwóch starców, dostrzeżemy z łatwością - z jednej strony: nieadekwatność przewinienia do kary, z drugiej zaś: bezsensowność tej drugiej. Kara bowiem, która walor naprawczy zastępuje odwetowym, przestaje spełniać swoją rolę. Celem bowiem kary jest doprowadzenie do refleksji w celu porzucenia niegodziwych dróg, czyli nawrócenie.

   Pan Jezus zaś w dzisiejszej Ewangelii poszedł jeszcze dalej. Nie zdecydował się bowiem nawet na najbardziej łagodny wyrok sprawiedliwości - w ogóle pominął karę. Tym razem miało wystarczyć samo zawstydzenie i okazja do przemyśleń. Niekiedy takie działanie lepszy przynosi efekt niż surowa kara. Ileż to razy można było usłyszeć od tego czy innego młodzieńca: wolałbym, żeby mi tyłek sprali niż to nieznośne milczenie. Jednak tam, gdzie jest miłość, z największą trudnością wymierza się karę. Nawet jeśli jest zasadna, to niekiedy wymierzający ją cierpi bardziej od karanego. Dlatego, dopóki to możliwe, lepiej pozostawać przy upomnieniach i prowokować do refleksji. Jak długo to możliwe i... skuteczne.

Wtorek
13 kwietnia 2021
Okres zwykły
8:00 - Msza św.
Intencja: O dary nieba dla śp. Józefa, Bożeny, Zygmunta, Michała, Haliny oraz rodziców z obojga stron
18:00 - Msza św.
Intencja: Podziękowanie NMP za otrzymane łaski i Jej opiekę oraz wynagrodzenie i zadośćuczynienie Niep. Sercu NMP za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, przebłaganie za grzechy nasze i bliźnich oraz prośba o ochronę przed wszelkim złem i ideologią Gender.
Intencja: O powrót do Boga, uzdrowienie ciała i duszy oraz miłość dla syna i uzdrowienie rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku