Licznik odwiedzin: 23050474
Słowo dnia
Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia
2021-05-31

   I błogosławią! Jasne, że nie wszyscy we wszystkich pokoleniach, ale błogosławią... Proroctwo się spełnia. Rzeczywiście - zgodnie ze słowami św. Elżbiety - Maryja jest błogosławioną między niewiastami. Nie tylko zresztą to - spełniają się również słowa Maryjnego Magnificat: błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia.

   I nic w tym dziwnego. Ostatecznie obie zostały napełnione Duchem Świętym: na Maryję zstąpił w chwili Zwiastowania, Elżbietę zaś napełnił gdy tylko słowa pozdrowienia padły z ust Maryi z Nazaretu, a Jan Chrzciciel poruszył się w łonie matki.

   Warto zwrócić uwagę na czasownik napełnił w odniesieniu do Ducha Świętego. Jesteśmy w trakcie bierzmowań w naszym dekanacie. Udzielający je biskupi za każdym razem podkreślają, że to Duch Święty zstępuje. Bo to prawda. Jednak samo zstąpienie nie przesądza jeszcze o skuteczności tego wydarzenia. Jest wyraźna różnica między zstąpieniem a napełnieniem. Duch tylko wtedy jest w stanie napełnić, gdy człowiek, na którego zstępuje, jest otwarty i współdziała z Jego mocą. Napełnione Duchem Świętym niewiasty wypowiedziały proroctwo, które się spełnia, bo nie mówiły od siebie, ale były jedynie przekaźnikami słów Ducha Świętego.

   I jeszcze jedno: nie będziemy tego wiedzieli na pewno, ale skoro Duch Święty napełnił Elżbietę na dźwięk słów Maryi, to może oznaczać, że do owego napełnienia nie doszło by, gdyby z ust Niewiasty z Nazaretu słowa pozdrowienia nie padły. To zaś oznacza, że posiadanie Ducha obliguje nas do świadczenia o Nim. Bez tego bowiem może dojść do blokady działania trzeciej Osoby Boskiej, a przynajmniej jego opóźnienia. 

Wtorek
16 kwietnia 2024
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Marek Bebłociński (20. r. śm.) i rodzice z obojga stron
18:00 - Msza św.
Intencja: Za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku