Licznik odwiedzin: 17991066
Słowo dnia
Bezsilność Boga
2022-03-31

   Takie stwierdzenie może mieć posmak herezji, dlatego szybko trzeba go bronić przed fałszywym rozumieniem. Bo czyż Ten, który stworzył świat z niczego, który plagi potrafił zsyłać, morze rozsuwać, dwumilionową rzeszę ludzi wykarmić przez czterdzieści lat na pustyni... może być bezsilny? Może. I sami wiemy jak bardzo. Wystarczy przypomnieć sobie własne upadki w kontekście usłyszanych od Boga natchnień albo hamulców wskazywanych przez naszych Aniołów Stróżów... A może nawet przyszło nam do głowy czynić Bogu zarzut z tego, że siłą nie powstrzymał nas od grzechu?

   Nie uczyni tego. Przenigdy. Między innymi po to opowiedział Pan Jezus przypowieść o miłosiernym ojcu, abyśmy to zrozumieli. Kiedyś podjął Bóg ryzyko: obdarzył człowieka wolnością woli i nie cofnie jej pod żadnym pozorem. Wolność ta bowiem podparta jest zdolnością do reflektowania - umiejętnością myślenia. To powinno wystarczyć - gdy rozum podaje wskazania woli, która jest absolutnie wolna, a magnesy Bożej Miłości wciąż pozostają włączone w dyskretnym naprowadzaniu, człowiek powinien wreszcie trafić do miejsca swojego przeznaczenia - wiecznej szczęśliwości.

   A co, jeśli nie zechce? Bóg nawet wtedy uszanuje wolność. Jeszcze przestrzeże, jeszcze napomni, ale pozostawi wolny wybór. Tak było w momencie, gdy w trakcie zawierania przez Mojżesza przymierza, lud się sprzeniewierzył. Powiedział wówczas Pan Bóg do niego: Zstąp z góry... Powodowany troską o zbawienie ludzi przez siebie umiłowanych, nakazał Mojżeszowi zstąpić z góry... I tu ujawnia się geniusz dobierających czytania na każdy dzień. Oto bowiem Ewangelia dzisiejsza jest również wskazaniem na Tego, który w posłuszeństwie Ojcu zstąpił z góry, aby napomnieć, skorygować postępowanie i zwrócić ku Bogu tych, którzy odwrócili się od Niego. Pozostawił sobie tylko słowa pouczenia i modlitwę za nich, choć cały Legion szatanów potrafił wpędzić w stado świń... Czy sam nie czyni się bezbronnym? Podobnie jak Mojżesz zszedł z góry, by uporządkować sytuację, pouczyć, dać przykład i... wrócił na górę (znów jak Mojżesz), aby właśnie na górze zawrzeć przymierze. Tym razem jednak przymierze nowe - we własnej krwi, dla szczęścia ludzi. Wolał sam cierpieć, wolał na siebie wziąć winy ludzkości niż ukochanego człowieka pozbawić przywileju wolności.

Niedziela
03 grudnia 2023
Adwent
7:30 - Msza święta
Intencja: ++ Anna Rzeplińska (2. r. śm.), Marek Lewandowski (z okazji 1. r. śm.)
9:30 - Msza święta - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza święta dla dzieci
Intencja: ++ Zdzisław Mechliński i zmarli z rodziny
12:15 - Msza święta dla młodzieży
Intencja: + Halina Kurzawa (greg. 3.)
18:00 - Msza święta
Intencja: + Tadeusz Benke (11. r. śm.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku