Licznik odwiedzin: 15975693
Słowo dnia
Ilu tych świętych
2022-11-01

   Pisma świętego nie wolno fragmentaryzować. To znaczy, że jego sensu doszukiwać się trzeba w szerokim kontekście. Kiedyś, dawno temu, jeden z moich kolegów (jeszcze jako kleryk) miał dość długą rozmowę z Świadkami Jehowy. Wśród wielu poruszanych tematów pojawił się i ten dotyczący zbawienia wiecznego. Jego rozmówcy przedstawiali wizję owych stu czterdziestu czterech tysięcy opieczętowanych i mocno obstawali przy tym stanowisku, że to właśnie jest ostateczna liczba zbawionych. Na co on, dość ubawiony tak literalnym traktowaniem Biblii, zapytał: Jak w takim razie będzie z wami, skoro jest was na świecie około dwóch milionów? Czy będziecie rotacyjnie zasiedlać niebo, czy też może jedynie wasi przedstawiciele w waszym imieniu obejmą niebo? Odpowiedzi nie pamiętam, bo była dość zawiła, a przy tym długa. A wystarczy przecież przeczytać kolejny werset, który mówi o wielkich tłumach, których nikt nie mógł policzyć.

   Dzień dzisiejszy jest wielkim świętem ludzi wierzących, dzielących już radość swoich sióstr i braci, którym udało się dotrzeć do portu ostatecznego przeznaczenia. Nie są to, oczywiście, jedynie przedstawiciele ludzi wierzących, wyjęci z Litanii do wszystkich świętych. Kościół, na mocy udzielonego mu przez Chrystusa prawa, jedynie niektórych ogłosił świętymi i błogosławionymi. Nie ma jednak wątpliwości, że w gronie już uszczęśliwionych znajduje się wielu naszych przodków, którzy może i krwi nie przelali za wiarę, nie ufundowali klasztoru i nawet nie myśleli o powołaniu zakonnym, ale w swej codzienności okazywali Bogu wielką miłość i usiłowali ją przelewać na bliźnich. Owe babcie piastujące wnuków, cerujące im skarpety, ojcowie pracujący w pocie czoła z myślą o swoich dzieciach, matki okrywające nocami swe chore pociechy... Jakże wielu będzie tam tych, którzy tylko wykonywali to, co do nich należało. Jeśli pójdziemy w ich ślady, to i cel ich osiągniemy.  

Czwartek
01 grudnia 2022
Adwent
6:30 - Msza święta roratnia
Intencja: ++ Ewa, Wiktor i Klemens Lewandowscy
18:00 - Msza święta
Intencja: W intencji osób konsekrowanych oraz o dobre, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne - również z naszej parafii

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku