Licznik odwiedzin: 16510172
Słowo dnia
Droga do chwały
2023-03-08

   Chrystus u szczytu sławy. Wraz z uczniami wybiera się do Jerozolimy, ale jest to już jakby inna podróż: tym razem wziął ze sobą osobno dwunastu. Wynika stąd, że miało być małe grono. Już w drodze informuje ich o tym, co ma nastąpić. Jest to wieść paraliżująca, druzgocąca i wielce nieprawdopodobna - jakże to? Ten, który tak wielu pocieszał, leczył i uzdrawiał nie znajdzie w czasie świąt wystarczająco wielu wdzięcznych i wiernych, którzy wstawiliby się za Nim, nawet gdyby zazdrośni przywódcy ludu uknuli spisek na Niego? Może nie dowierzali, może nie zrozumieli tego, co przecież jasno i wprost wyraził, ale najbardziej bolesnym jest to, że w chwili tak bolesnego wynurzenia pada do nóg naszemu Panu matka Zebedeuszowych synów. Z relacji św. Mateusza wnosić można, że albo bardzo cicho i niewyraźnie mówiła do Mistrza, albo Ten oszołomiony był jej prośbą w chwili, gdy odsłaniał im kolejną z tajemnic - tajemnicę męczeńskiego odejścia i zmartwychwstania. Chciałoby się powiedzieć, że ona o chlebie, gdy On o niebie...

   Nic dziwnego, że oburzyli się pozostali apostołowie. Miejmy nadzieję, że to z powodu poruszenia niewłaściwego tematu w niestosownych okolicznościach, bo chyba nie z powodu dzielenia stanowisk poza protokołem? Widać jednak, że wciąż nie ma właściwego porozumienia: Pan Jezus nadal rozprawia o sprawach niebieskich - przecież kielich, o którym mówi to nie zaproszenie do uczty, ale do męki. Ci jednak, pasąc swe myśli na łąkach doczesności, otwarci są na propozycję ucztowania... Pan Jezus ich deklarację usiłuje przyjąć za dobrą monetę, ostrzegając przed jej spełnieniem: Kielich mój pić będziecie. I wypiją go - aż do dna, zaznają katuszy męczeńskich, ale dopiero wówczas dane im będzie zrozumienie, że to jest właśnie droga do chwały.

   Dziś wielu pragnie zaszczytów i znaczenia za niską cenę, często nieuczciwie. Pan Jezus zaś przekonuje, że droga do nich wiedzie jedynie przez służbę i uniżenie.

 

Czwartek
23 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Gertruda i Antoni Penkowscy
18:00 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 23.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku