Licznik odwiedzin: 16510521
Słowo dnia
Krzak na stepie - drzewo nad wodą
2023-03-09

   Jeremiaszowy tekst, tworzący dzisiejsze pierwsze czytanie, śmiało zaliczyć można do literatury mądrościowej. I w kategoriach Bożej mądrości spoglądać należy na wskazania tam zawarte. Jeremiasz przeciwstawia w nich męża przeklętego błogosławionemu... To, co ich odróżnia od siebie, to relacja do Pana, czyli do Boga. Pierwszy z nich upodobniony zostaje do krzaka na pustyni, który wybiera ziemię słoną i bezludną, drugi zaś jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą.

   Pomijając fakt nierozumności obu roślin, na skutek czego żadna z nich nie była w stanie sama wybrać podłoża, na którym przyjdzie jej wzrastać, to obrazy owe przemawiają mocno do wyobraźni. Nasionko krzaka stepowego z pewnością nie miało ani świadomości, ani pewnie dostatecznej mocy, by tu się zagnieździć, czy tam polecieć. Rozumnej istocie, jaką jest człowiek, daje sporo do myślenia: bezwolne posłuszeństwo siłom tego świata kończy się jałową wegetacją, a w konsekwencji - wiecznym nieszczęściem. Z kolei drzewo zasadzone nad płynącą wodą ma obrazować człowieka, który oddaje się całkowicie we władanie Boga, swojego Pana. Ten w sposób jak najbardziej celowy i zaplanowany dobiera miejsce najodpowiedniejsze dla podopiecznego i troszczy się o jego nieustanny wzrost. Niczego mu nie brak, a życie jego jest nieustannym owocowaniem.

   Zdecydowanie łatwiej opisać te dwie postawy niż realizować tę najwłaściwszą, ale droga do tego wiedzie przez całkowite oddanie się naszemu Panu.

 

Czwartek
23 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Gertruda i Antoni Penkowscy
18:00 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 23.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku