Licznik odwiedzin: 17991022
Słowo dnia
Potrzeba wdzięczności
2023-11-15

   Tak najłatwiej byłoby nazwać dzisiejsze rozważanie i wszystko byłoby jasne od początku, bo przecież wdzięczność jest cnotą chwalebną, a jej stosowanie jest wymogiem sprawiedliwości. Poza tym wypada dziękować za otrzymane dary.

   Przyjrzyjmy się jednak uważnie sekwencji zdarzeń: trędowaci, siłą rzeczy trzymający się razem, skoro rodzinne wspólnoty odrzuciły ich, potracili już wszelkie nadziej i jak zdesperowany dłużnik widzi ostatnią deskę ratunku w zakładach Lotto, tak oni dostrzegli ją - jedyną i właśnie przechodzącą obok - w Mistrzu z Nazaretu. Stąd to żarliwe wołanie o litość. To prawda, że Pan niczego im nie obiecał, ale skierował do kapłanów. To oni w owych czasach byli ostatecznymi weryfikatorami prawdziwości uzdrowienia. Już w tym sensie konkretyzowała się nadzieja. I nie zawieli się! Już w drodze poznali moc interwencji Nauczyciela. Jeden nie spełnił Bożego polecenia, nie poszedł do kapłanów. Tam mógłby podziękować Bogu, składając stosowną ofiarę za swe uzdrowienie. Nie zrobił tego. A pozostali zrobili? Nie wiemy tego z całą pewnością, ale komentarz Pana Jezusa, dotyczący tego, że nie znalazł się nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, świadczy raczej o tym, że nie dokonali tego. Natomiast Samarytanin wracając już chwali Boga donośnym głosem.

   W przypominaniu tego zdarzenia chodzi o coś więcej niż o zwykłą wdzięczność. Oddanie chwały Bogu ustawia nas we właściwej relacji do Niego, pomaga dostrzec własną małość i słabość, a Pan Bóg tym więcej zmieści siebie w naczyniu duszy, im mniej jest nas samych w nas.

 

Niedziela
03 grudnia 2023
Adwent
7:30 - Msza święta
Intencja: ++ Anna Rzeplińska (2. r. śm.), Marek Lewandowski (z okazji 1. r. śm.)
9:30 - Msza święta - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza święta dla dzieci
Intencja: ++ Zdzisław Mechliński i zmarli z rodziny
12:15 - Msza święta dla młodzieży
Intencja: + Halina Kurzawa (greg. 3.)
18:00 - Msza święta
Intencja: + Tadeusz Benke (11. r. śm.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku