Licznik odwiedzin: 25957796
Słowo dnia
Niech wrócą do Egiptu!
2024-07-09

   Straszna groźba. Albo przekleństwo? Dlaczego? Lista niegodziwości narodu wybranego jest długa: posągi ze srebra i złota, których nazywano bogami, nieposzanowanie Prawa i troszczenie się wyłącznie o doznawanie przyjemności. Lubią bowiem ofiary krwawe i chętnie składają, lubią też mięso, które wówczas jedzą, lecz Pan nie ma w tym upodobania. Jak to rozumieć? Można by to porównać na przykład do obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia - tradycyjna Wigilia, dwanaście potraw, prezenty i kolędy odtwarzane z jakiegoś nośnika. Nie ma tam jednak duszy pojednanej z Bogiem, nie ma udziału w Najświętszej Ofierze i przyjmowania Chrystusa w Komunii św. Ot, tradycyjna zabawa.

   Tych porównań odnaleźć moglibyśmy więcej. Choćby pierwsze zdanie z dzisiejszego czytania: Synowie Izraela czynili sobie królów, lecz wbrew mojej woli, książąt mianowali, też bez Mojej wiedzy. Czy dziś jest inaczej? W dobie demokracji kogo wybieramy na odpowiedzialne stanowiska? Są wśród nich ludzie walczący z krzyżem, depczący tradycyjne wartości, domagający się prawa do stanowienia o życiu lub śmierci nienarodzonych... Czy są to ludzie, których Pan Bóg by sobie życzył? Z pewnością nie, a więc racja: czynili sobie królów lecz wbrew Mojej woli.

   To musi się zmienić. Dlaczego? Bo jeśli nie, to usłyszymy to samo: Niech wrócą do Egiptu! Egipt jest symbolem. To odzwierciedlenie zniewolenia, poniżenia i upodlenia. Dla Żydów było do 430 lat - ponad dwadzieścia pokoleń! Czy tego chcemy? Oczywiście, że nie. Dlatego starajmy się być dobrymi ludźmi i wszystko czyńmy na chwałę Najwyższego oraz błagajmy Boga o odmianę serc tych, którzy od Niego się odwrócili.

 

Czwartek
18 lipca 2024
Okres zwykły - wakacje
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji darczyńców
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Jan (13. r. śm.), Leokadia i zmarli z rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku