Licznik odwiedzin: 25957715
Słowo dnia
Oprawca narzędziem Boga?
2024-07-17

   Tak wynika z dzisiejszego pierwszego czytania. Okazuje się, że napomnienia prorockie, przez które Pan Bóg ostrzegał przed najgorszym, nie odnosiły skutku. Król Achaz, oddalony już od Boga, z wiarą zupełnie iluzoryczną, wolał oprzeć swoje działania na osobistym geniuszu. Miał widać o sobie wysokie mniemanie. Odmawiając wsparcia Edomowi i Aramowi w walce z Asyrią, zwrócił się ku tej ostatniej i zyskał ochronę przed pobratymcami za ogromną cenę złota i srebra, które jego samego osłabiły, a wzmocniły wroga... Było to pyrrusowe zwycięstwo. Niebawem Asyryjczycy podejdą pod mury jego miasta - owszem, w czasie kiedy już nie on będzie władał, ale zdołał się do tego przyczynić.

   Tymczasem przez proroka Izajasza objawia nam Pan Bóg, że zwycięskie kampanie rosnącej w siłę Asyrii nie byłyby możliwe bez Bożego przyzwolenia. Tak - Bóg zgodził się na grabieżcze napady wrogich armii w ramach karcenia swego ludu za nieposłuszeństwo Przymierzu. Skoro prośby i groźby nie przyniosły efektu, przyszła kolej na karę. Ta właśnie się dokonała. Tyle, że Asyryjczyk, który miał być biczem w Bożej dłoni, przesadził w karaniu, nie wystarczyły mu grabieże - posunął się do gwałtu i wdeptywania w ziemię życia, które cieszyć się powinno niebieską protekcją. Ta na chwilę jedynie ustała, gdyż dla samych zainteresowanych wydawała się zbędną. Jednak barbarzyństwo i wielkość dokonanych zniszczeń przerosły potrzebę, dla której zostało dopuszczone. Dlatego prorok Izajasz zapowiada boży odwet na najeźdźcach. Rzeczywiście, Imperium, które wzrastało przez półtora tysiąca lat, ostatecznie legnie w gruzach i nigdy już się nie podniesie. Babilończycy nie tylko zdobędą ich miasta, zrujnują, spalą i doszczętnie zburzą, ale też okropnej rzezi dokonają na wszystkich ich mieszkańcach - niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia. Asyria na zawsze przestanie istnieć.

   Ten model działania pojawia się co jakiś czas: Pan Bóg dopuszcza, by jeden naród napadał na drugi, jeśli tamten uparcie nie okazywał posłuszeństwa jego Prawu i nie skłaniał uszu ku prorockim napomnieniom.

 

Czwartek
18 lipca 2024
Okres zwykły - wakacje
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji darczyńców
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Jan (13. r. śm.), Leokadia i zmarli z rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku