Licznik odwiedzin: 15317709
Słowo dnia
Bądźcie doskonali
2011-06-14

Takie właśnie polecenie zostawił nam Pan Jezus: Bądźcie doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. Przyznać trzeba, że poprzeczka ustawiona została bardzo wysoko - osiągnąć doskonałość Ojca niebieskiego? Przecież to niemożliwe. Owszem, ale cele muszą być przecież ulokowane wysoko, muszą być trudne do osiągnięcia - to dopiero rozwija człowieka i przynosi efekty.

U progu życia mały człowiek jest jedną wielką nadzieją swoich rodziców, dopiero czas odziera go z kolejnych łusek, by pozostawić ostatecznie tym kim naprawdę jest. Dzisiejszy dzień, przez osobę swego patrona lokuje nas w strasznych czasach drugiej wojny światowej. Wojna zawsze kojarzy się ze złem, a to przecież nie ona jest jego sprawczynią. U początku łańcucha okropieństw stoi człowiek znajdujący się pod wpływem złego ducha. Tamten czas znany jest nam z opowiadań rodziców czy dziadków. Wielu jeszcze jest świadków wspominających tamte, okropne czasy. Strasznym jest to, jak bardzo można być zaskoczonym prawdziwym obliczem swoich bliskich, znajomych czy sąsiadów. Niektórzy dlatego uchodzą za dobrych i łagodnych, bo nie mają sposobności uzewnętrznienia swojej „zwierzęcości". Dopiero bezprawie wojny pokazuje kim naprawdę są.

Wśród takich ludzi znalazł się bł. biskup Michał Kozal. I na nim skupiło się wiele nieprawości, przyjął na siebie moc nienawiści, ale przecież znany był z umiłowania Eucharystii, wiele godzin spędzał przed Najświętszym Sakramentem. Można powiedzieć, że upodobniony był w ten sposób do Chrystusa, stąd w sytuacjach ekstremalnych potrafił zachować pokój ducha i innych nim obdzielał. W obozie koncentracyjnym pocieszał, tłumaczył, służył, rozgrzeszał. Naśladując cierpiącego Chrystusa modlił się za swych oprawców, wyhamowując impet zła na świecie. Najczęściej bowiem bywa tak, że zło uzyskuje odpowiedź zła, sprawiając ogromną radość samemu Złemu. Gdy jednak spotka się ono z odpowiedzią dobra i miłości, tępi ostrze nienawiści. Niełatwo to pewnie wprowadzić w życie, ale nieustannie trzeba uczyć się takich postaw. To jest właśnie owa, wysoko ustawiona poprzeczka, która wyznacza wysoki, bo boski poziom człowieczeństwa. Nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi sprawdzian, dlatego właśnie trzeba nieustannie ćwiczyć.

Wtorek
16 sierpnia 2022
Okres zwykły - wakacje
8:00 - Msza św.
Intencja: + Teresa Kaszuba (greg. 16.)
Intencja: ++ Bogdan Rutkowski i zmarli z rodzin Pilipiec i Kawenckich
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku