Licznik odwiedzin: 15317464
Słowo dnia
Jak przebaczać?
2011-06-16

Modlitwę Pańską odmawiamy po kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia. Łatwo się ją wypowiada, bo to przecież modlitwa próśb, te zaś jesteśmy w stanie formułować bez większego wysiłku. Aby jednak nie było wątpliwości, Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii dokonuje objaśnienia jednej, bardzo szczególnej: „Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili". W tej prośbie ukryty jest warunek - widać bardzo ważny, skoro Pan Jezus uznał za stosowne właśnie przy nim się zatrzymać: „Jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień".

Skoro to takie ważne, pytajmy samych siebie: Co to znaczy przebaczyć? Czy przebaczeniem jest wypchnięcie z pamięci nieprzyjemnych przeżyć z przeszłości? Czy ktoś, kto nie potrafi zapomnieć ma szansę wybaczyć? Zagadnienie to bardzo ważne, skoro punktem odniesienia jest sam Ojciec niebieski - mamy wybaczać tak jak On, ale wybaczać, bo w przeciwnym razie sami nie doznamy przebaczenia.

Spróbujmy więc zastanowić się, jak wybacza Ojciec w niebie? Czy Jego miłosierdzie „z automatu" dotyka każdego grzesznika, każdego, kto przeciw Niemu zawinił? Otóż nie - nie każdy grzesznik otrzymuje przebaczenie grzechów. Pan Bóg wymaga spełnienia dwóch warunków: żalu serdecznego, który jest czymś więcej niż samym przyznaniem się do winy oraz mocnego postanowienia poprawy. Bez spełnienia owych warunków nie ma mowy o Bożym przebaczeniu. Z drugiej zaś strony, gdy ktoś oba te warunki wypełni, to nie ma takiego grzechu, którego by Pan Bóg nie odpuścił.

I to jest chyba ta najistotniejsza nauka, która płynie z dzisiejszej liturgii słowa: wybaczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy ma miejsce jednocześnie i żal, i postanowienie poprawy. Bez odczytania takich znaków nie mamy obowiązku przebaczać. Kto wie, może nawet nie mamy takiego prawa? Jednakże, gdy one oba występują, nie wolno nam odepchnąć skruszonego.

Wtorek
16 sierpnia 2022
Okres zwykły - wakacje
8:00 - Msza św.
Intencja: + Teresa Kaszuba (greg. 16.)
Intencja: ++ Bogdan Rutkowski i zmarli z rodzin Pilipiec i Kawenckich
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku