Licznik odwiedzin: 23051677
Słowo dnia
Kto jest "swój"?
2010-03-08

„Nasz” to „swój”, a „swój” to „swojak” – to ktoś taki, z którym „konie można kraść”. Chyba, że nie chce kraść... Wiedzą to już dzieci, że ci „inni” mają gorzej. Jeśli ktoś jest zdolniejszy od innych – to „kujon”, jeśli pracowitszy to „robol”, jeśli nie przeklina to „maminsynek” itd. W grupie często obowiązują normy stadne – rządzi silniejszy, a każdy wyróżniający się będzie pacyfikowany. No, nie daj Boże, aby jeszcze próbował zwracać uwagę tym „dobrze zorganizowanym”, wtedy z pewnością będzie pomiatany i wręcz prześladowany. Dlaczego? Głównie z powodu naruszenia zasad hierarchii – każdy przecież musi znać swoje miejsce w szeregu. Prorok natomiast zwykle zna swoje miejsce, ale mówi w imieniu stojącego najwyżej. Prorok jest głosem Boga i dlatego nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek przemawiać i to bardzo często karcąco. Tego z kolei nikt nie lubi.

Pan Jezus doświadczył tego na własnej skórze. Nie uszanowali Go nie tylko jako Boga, ale nawet jako Bożego Proroka. Nie był tym jednak zaskoczony. Prorocy wieków poprzednich też tego doświadczali i – bywało – że łatwiej zyskiwali posłuch wśród ludów pogańskich niż u siebie. Przykłady Eliasza czy Elizeusza można by mnożyć aż do czasów współczesnych. Obecny papież, którego szanujemy, cenimy i modlimy się za niego, najmniej szacunku doznaje właśnie w Niemczech – w swojej ojczyźnie. To tam przypuszcza się najwięcej ataków na jego osobę i jego nauczanie. Nic w tym dziwnego. Ileż to razy ludzie szanowani dla swej wiedzy, kultury osobistej, pobożności, czy też z innych względów, nawet w swojej rodzinie i w swoim domu są wręcz nienawidzeni – bo nie chcą się mieścić w gorsecie „swojaka”.

Niech nigdy dla nas nie będzie ważniejsza ocena naszych bliskich od oczekiwań samego Boga. Dla Niego warto przyjąć nawet odrzucenie i wygnanie, byle mieć pewność, że spełnia się Jego wolę.

 

Wtorek
16 kwietnia 2024
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Marek Bebłociński (20. r. śm.) i rodzice z obojga stron
18:00 - Msza św.
Intencja: Za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku