Licznik odwiedzin: 16551502
Litania Miast
Litania Miast
2010-10-31

Cóż to takiego? - mogą zapytać niektórzy, mniej zorientowani, mniej czasu poświęcający na oglądanie telewizji w uroczystość Wszystkich Świętych. Tymczasem zaś trwa ona już szesnaście lat...

   "Historia Litanii Miast, jej początki, to po prostu spontaniczne działanie mieszkańców Gdańska, którzy pierwszego listopada, zawsze kiedy odwiedzili groby swoich bliskich, jeszcze wieczorem starali się być przy Pomniku Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W czasie stanu wojennego i zaraz po nim to były tysiące ludzi, to było morze ognia, zupełnie coś niezwykłego" - mówi o tym wydarzeniu organizator Litanii Miast ks. Zbigniew Drzał.
   Dodał, że w późniejszych latach miejsce to opustoszało, a ksiądz, który był uczestnikiem zbiorowych modlitw - widząc zanik pamięci zbiorowej - postanowił zmobilizować młodych ludzi, odpowiedzialnych za przyszłość, do podtrzymania tradycji.
   Szesnaście lat temu, 1 listopada, odbyło się pierwsze takie spotkanie pod pomnikiem. Kolejne lata sprawiały, że nie tylko uczestników było coraz więcej, ale też pojawiały się kolejne pomysły, jak tę formułę spotkania rozwijać: poprzez scenę występów zespołów muzycznych, artystyczne oświetlenie, wartę harcerską, no i nazwa się pojawiła - powiedział ks. Drzał.
   "Początkowo była to Litania za miasto, a kiedy do spotkania dołączyły inne miejscowości, nazwa została zamieniona na Litanię miast. Celem owego modlitewnego spotkania jest pokazanie, że ten dzień ma głęboki sens poczucia wspólnoty, że na co dzień każdy jest zagoniony za własnymi sprawami, natomiast tego dnia stajemy wobec ostatecznych spraw i tutaj wszyscy jesteśmy razem. Zanikają podziały, które często są sztuczne i jesteśmy tylko my wobec wieczności, my - wobec przemijania i my - wobec tych, którzy przed nami budowali nasze miasta, miejscowości, ojczyznę i świat" - podkreśla ks. Drzał.
   Gdynia była jednym z pierwszych miast, które dołączyły do omawianej Litanii. Wielu spośród nas zna doświadczenie tego spotkania. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich - nie tylko do młodych ludzi. Obyśmy się tam mogli spotkać jak najliczniej.

Czwartek
30 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Adrianna Pek i Regina Ziewiec
18:00 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 30.)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku