Licznik odwiedzin: 17533531
Św. Krzysztof dla misji
Św. Krzysztof dla misji
2023-07-16

   W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem Z Kościołem na misyjnych drogach. Wiadomo, że jest on patronem podróżujących, a przede wszystkim kierowców, dlatego w dniu 25 lipca, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie św. Jakuba, czcimy również św. Krzysztofa i błogosławimy pojazdy. Jednakże ze względu na to, że jest to dzień roboczy i wielu chętnych nie miałoby takiej możliwości, sam ryt błogosławienia pojazdów dokonywany jest również w niedzielę inicjującą Tydzień św. Krzysztofa.

    Tydzień ten obchodzić będziemy w Polsce już po raz 24. To bardzo ciekawa inicjatywa, mająca na celu zwrócenie uwagi nie tylko na konieczność roztropnego korzystania z dróg i pojazdów, którymi na nich się posługujemy, ale też - niejako przy okazji - pomyśleć o tych, którzy przemierzają drogi i bezdroża tego świata, by Ewangelię zanieść nieznającym jej dotąd. Trudno powiedzieć, kto wpadł na pomysł, aby w ramach wdzięczności za bezwypadkowe poruszanie się po drogach ofiarować jeden grosz za każdy szczęśliwie przejechany kilometr. Jest to jednak inicjatywa godna pochwały. Nie chodzi tu bowiem o jakieś bezmyślne wyrzucanie pieniędzy nie wiadomo na co. Tu akurat wiadomo: chodzi o zebranie środków materialnych, dzięki którym polscy misjonarze, przez pośrednictwo organizacji MIVA Polska, mogą prosić o zakup bądź dofinansowanie zakupu pojazdów na misyjne drogi. Nie chodzi tu, wbrew pozorom, jedynie o samochody. Pewnie są one najpopularniejszym środkiem transportu, ale na misjach potrzebne są również busy, traktory, łodzie motorowe albo zwykłe łódki, motocykle, rowery, a nawet osiołki. Te ostatnie udowadniają bardzo swoją przydatność zwłaszcza na górskich bezdrożach.

   W ten oto sposób, za przyczyną św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich podróżujących, każdy z nas może dołączyć do grona wspierających misje. W ten sposób, będący daleko od frontu działań misyjnych, możemy spełniać nakaz Pana Jezusa, dotyczący pójścia na cały świat i nauczania wszystkich narodów. Nie czynimy tego osobiście, ale poprzez drobny wkład, będący wyrazem wdzięczności Bogu za szczęśliwe podróże, stajemy się misjonarzami na odległość. 

Czwartek
21 września 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Stefania (w 100. rocznicę urodzin), Franciszek i Jerzy Studzińscy

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku