Licznik odwiedzin: 24450312
Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?
Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?
2023-07-30

   W minioną środę obchodziliśmy wspomnienie świętych Joachima i Anny i to ten dzień dla chrześcijan jest właściwym Dniem Babci i Dziadka. Z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony był po raz trzeci jako Dzień Dziadków i Osób Starszych. W przeważającej części godni są tego, by ich nie tylko uszanować, ale doceniać, podziwiać i naśladować.

   No, może nie we wszystkim naśladować... Dlaczego? Bo mają wielkie serca, interesują się i troszczą, chętnie pomagają i wszystko zrobiliby dla swoich ukochanych wnucząt. To ich ogromne zalety. Dlaczegóżby w tym ich nie naśladować? Bo są sytuacje, w których tego rodzaju cnoty stają się wadami.

   Jak to możliwe? Cnota - wadą?! Owszem. Tak dzieje się wówczas, gdy miłość pozbawiona jest roztropności. Na tym - niestety - żerują inni: młodzi, bezczelni, nad wyraz sprytni i bez skrupułów. 

   Powyższy tytuł nawiązuje do znanej baśni braci Grimm o Czerwonym Kapturku. To on pytał wilka - złoczyńcę o duże uszy, wielkie oczy i długie zęby. Tamto to bajka, ale świat naprawdę pełen jest słodkich, kochających babć oraz podstępnych, krwiożerczych wilków.

   Trochę dziwić może ciągła sprawność systemu, wymyślonego przez owe wilki, przed którym policja ostrzega od lat. Chodzi o przestępcze działanie na wnuczka. Dlaczego nadal działa? Bo porusza serca wypełnione miłością, którym brak roztropności. Schemat przecież ciągle jest ten sam: Babciu, miałem właśnie wypadek i potrąciłem ciężarną kobietę na przejściu. Jestem przesłuchiwany na policji. Potrzebuję pieniędzy, aby wyjść za kaucją. Proszę, pomóż mi! Zaraz przyjedzie policjant (tu zdarza się czasem, że ma przyjechać kolega), któremu należy przekazać pieniądze.

   Historyjki bywają różne. Nie zawsze chodzi o wypadek. Czasem kochany (choć tak naprawdę nieznany) wnuczek ma inne potrzeby, albo ich w ogóle nie precyzuje - tylko potrzebuje pieniędzy...  

   Obecne wilki zakładają czerwone kapturki i wydzwaniają do nie swoich babć i dziadków, by wydusić z nich ostatnie oszczędności. Kochani Seniorzy, bądźcie czujni i po takich telefonach raczej dzwońcie natychmiast do rodziców owych wnuków - to przecież Wasze dzieci... 

Wtorek
21 maja 2024
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: + Jerzy Smużyński (greg. 20.)
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Halina Olszewska (9. rocznica śmierci), Stanisław, Eugeniusz i Gabriel oraz Irena (z okazji 1. r. śm.)
Intencja: ++ Helena Zapart oraz zmarli z rodzin Zapart, Dudek i Skrobacz

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku