Licznik odwiedzin: 16539584
Nasz czas
Nasz czas
2010-03-13

   Niemalże filozoficzna refleksja odezwała się we mnie na myśl o rozpoczynanych dziś rekolekcjach. Ilu z nas będzie w nich uczestniczyć? Co nam one dadzą? Czy objawi się przez nie moc łask z nieba? itd.
   Głównym problemem jest oczywiście CZAS. Czas biegnie... Czas leci... Czas płynie...  - Czymże on tak naprawdę jest, skoro równie dobrze może płynąć, biec i lecieć? Czym jest, skoro nawet szczypty z niego nie potrafimy przechować dla siebie?
   Tworzy on środowisko, w które wrzuceni zostaliśmy z chwilą poczęcia i od tego momentu jak nieporadny przechodzień szarpany przez tłum, unoszeni jesteśmy w kierunku niekiedy przeciwnym do zamierzonego. Miał rację Heraklit z Efezu mówiąc: Panta rhei - wszystko płynie. Istotnie - wszystko unoszone jest czasem. Każdy z nas unoszony rzeką czasu już to opłukiwany ze wszystkiego, już to ubogacany tym, co jej wody odebrały komu innemu, zmierza nieuchronnie ku wodospadowi, którego nie sposób zlokalizować: jednych porywa on z wielkim hukiem, dużo wcześniej oznajmiając swą obecność, innych zaś - jakby w nagrodę - wciąga lekko i cichutko jak piórko, osadzając na wielkim rozlewisku, gdzie przeraża cisza spowodowana brakiem pośpiechu rzecznych prądów. Tam będzie wiele okazji do przemyśleń, refleksji. Tam będzie sposobność do zachwycania się wszystkim...
   Czas rekolekcji to próba podjęcia owej refleksji dotyczącej sensu życia, sensu istnienia, naszego pośpiechu i zatrzymań, otwarcia się na miłość i gotowości do poświęceń, jest wołaniem o chwilę spokoju w celu przemyślenia: Z czym wpadnę do wieczności?
   Z założenia rekolekcje są czasem poświęconym Bogu, ale z myślą o włas- nym dobru - im bardziej będziemy w stanie zbliżyć się do Boga, tym bardziej zbliżymy się do siebie; im więcej w nas będzie miejsca dla Boga - tym więcej miłości. A o to przecież chodzi.
   Może więc udało by się w tym czasie zrezygnować całkowicie z oglądania telewizji, porozmawiać o poruszanych w ramach rekolekcji problemach, może choćby na ten czas zmobilizować się uczciwie do wspólnej, rodzinnej modlitwy, zainteresować się nawzajem sobą?...
   Pozwólmy Bogu działać w nas! Wszyscy skorzystajmy z tej szansy.

Wtorek
28 marca 2023
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: + Zenon Grzybowski (greg. 28.)
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Marianna i Stanisław Olczak (49. r. śm. Stanisława)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku