Licznik odwiedzin: 28410275
Zamyślenia
Pijaństwo... co z tym zrobić?
2024-08-11

   Od szeregu lat sierpień w polskim Kościele jest miesiącem trzeźwości. Osobiście uważam, że w czasach tzw. komuny, w czasach systematycznego i programowego rozpijania narodu, było to dobrym pomysłem, a nawet koniecznością W tym miesiącu ludzie masowo pielgrzymowali do sanktuariów maryjnych, wspominając patriotyczno - narodowe zrywy, błagali o wolność Ojczyzny, a jednocześnie poprzez świadomie podejmowaną abstynencję, błagali też Boga o wolność ducha.   Czy dziś nie mamy już problemu z pijaństwem? Czy modlitwy o trzeźwość są już niepotrzebne? Czyżby abstynencja sierpniowa stała się przeżytkiem?

W kwestii katechezy szkolnej
2024-08-04

   Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nowym kierownictwem gotuje wielkie, budzące niepokój, zmiany w zakresie katechezy szkolnej. Od nowego roku szkolnego możliwe będzie łączenie na lekcjach religii uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych (np. klasy I-III czy IV-VIII). Czy możliwe byłoby łączenie lekcji jakiegokolwiek innego przedmiotu, na przykład matematyki, języka polskiego czy historii? Jest to sprzeczne z wszelkimi zasadami pedagogiki i metodologią nauczania.

Święty Krzysztof dla misji
2024-07-22

   We czwartek obchodzić będziemy święto św. Jakuba Apostoła oraz wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Dlatego w poprzedzającą ten dzień niedzielę - jak zwykle - rozpoczynamy Tydzień świętego Krzysztofa. Dzieje się to już po raz 25. Wraz z nim ożywa misyjna Akcja św. Krzysztof - 1 grosz za każdy szczęśliwie przejechany kilometr. Środki potrzebne na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy zbierać będą za tydzień członkowie Koła Misyjnego. Tegoroczny Tydzień św. Krzysztofa odbywać się będzie pod hasłem: Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata.

Wakacyjne pielgrzymowanie
2024-07-07

   Wielu z nas z pewnością nostalgicznie wspomina piesze pielgrzymki, które w czasach tzw. komunizmu były wyrazem wiary i przywiązania do Boga, a im większe trudności w tym zakresie tworzyła ówczesna władza, tym bardziej mobilizował się naród.

Tajemnica "jednej godziny"
2024-07-07

   Pamiętamy wyrzut Pana Jezusa, skierowany do Apostołów, których w Ogrójcu tak bardzo potrzebował: Jednej godziny nie mogliście wytrwać przy Mnie?

Kryzys w Kościele
2024-06-23

   Wiele się mówi o kryzysie w Kościele i różne są interpretacje tego, co się w nim aktualnie dzieje. Warto jednak zwrócić uwagę na spokojną, pełną rozsądku analizę sytuacji, nakreśloną przez gwinejskiego kardynała, byłego prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Saraha. 13 czerwca mieli okazję jej wysłuchać biskupi amerykańscy na Katolickim Uniwersytecie USA w Waszyngtonie.

Wakacje, znów będą wakacje!
2024-06-16

   Takimi słowami rozpoczyna się popularna  piosenka kabaretu OT.TO. Samo słowo wakacje pochodzi od łacińskiego vacatio, oznaczającego odpoczynek, a nawet próżnowanie. Jeśli odpoczynek chętnie akceptujemy, to myśl o próżnowaniu rodzić może zgorszenie.

   Do korzystania z wypoczynku zachęcał sam Pan Jezus, mówiąc do znużonych nauczaniem i innymi działaniami apostołów: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!" A ewangelista Mateusz dodaje swój komentarz: Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. (Mk 6,30) 

Serce Najświętsze
2024-06-02

   W czerwcu w szczególny sposób czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. Ten kult rozpoczął się w średniowieczu od powiązania Rany boku Jezusa z Jego Najświętszym Sercem. Do świętych i błogosławionych, którzy wyróżniali się szczególnym nabożeństwem do Serca Pana Jezusa należy św. Mechtylda (1241-1298), która na zaproszenie samego Pana Jezusa wchodziła do Jego Serca i w nim spoczywała. Pewnego dnia w czasie spotkania Pan tak mocno przycisnął jej serce do swojego, że miała wrażenie iż odtąd te dwa serca stanowią jedno. Podobnym przywilejem cieszyła się młodsza siostra Mechtyldy, św. Gertruda (1250-1303). Jej zasadnicze dzieło, które wsławiło jej imię po całej Europie, to Poseł Bożej pobożności. Jest to piękny poemat o miłości Boga do duszy, której źródłem jest Najświętsze Serce Syna Bożego. 

Festyn Parafialny
2024-05-26

   Od kilku lat nasz parafialny festyn organizujemy w uroczystość Bożego Ciała. Mimo, że doświadczenia festynowe mamy raczej dobre, to nie wszyscy akceptują ten właśnie termin. Nie wiemy jak będzie w tym roku, ale od czasu przeniesienia tej fiesty na Boże Ciało pogodę mieliśmy dobrą, a to w zasadzie gwarantuje dobrą zabawę. Były też argumenty, że w długi weekend wiele osób wyjeżdża z Kacka i dlatego nie będą mogli w tym parafialnym święcie uczestniczyć. Z drugiej jednak strony, skoro ludzie migrują w tych dniach, to znaczy, że również do naszych parafian przyjeżdżają goście, a nigdy nie będzie tak, że wszystkim odpowiada wybrany termin. 

Komunikat w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
Członkowie Rady Stałej Konferencji EP
2024-05-19

   Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii. 

Niedziela
20 kwietnia 2025
Wielkanoc
6:00 - Rezurekcja
Intencja: Za Parafian
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: †† Helena i Władysław Rogalscy
11:00 - Msza św. dla dzieci
Intencja: †† Rodzice: Irena (20. r. śm.) i Juliusz Rosiccy, brat Stefan oraz zmarli z rodzin Rosickich, Karpińskich, Węsierskich i Kupc
12:15 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla Marka i Genowefy Szypnikowskich z okazji 50. rocznicy ślubu
18:00 - Msza św.
Intencja: † Kazimierz
WAŻNE:

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku