Licznik odwiedzin: 18018760
AMATORZY
AMATORZY
2021-10-03

   Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka (Wojciech Solarz) Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą główną, ufundowaną przez zawodowy teatr, jest możliwość zrealizowania spektaklu przed publicznością na deskach profesjonalnego teatru. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru (Mariusz Bonaszewski), oferując im współpracę, stawia określone warunki - chce, by grupa wystawiła jedną ze sztuk Szekspira. Domaga się także udziału celebrytki Wiki (Roma Gąsiorowska). Kiedy pojawia się gwiazda, aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki... a czas biegnie. Zaczynają się pojawiać napięcia między amatorami a zawodowcami i z każdym dniem rosną. Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?
   Kto wiedział o powstaniu tego filmu? Czy ktoś natknął się na jego reklamę? Jakieś zaproszenie do kin, które zresztą przestały już go wyświetlać?
    Tymczasem film, który udało się nakręcić jeszcze przed wybuchem pandemii, zdołał już zebrać sporo nagród:
   W roku ubiegłym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   W bieżącym roku zdobył kilka nagród na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film: Nagrodę za scenariusz (Iwona Siekierzyńska), Nagrodę za odkrycie aktorskie (Teatr BRO) i Nagrodę Dziennikarzy.
   Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju Marzenie Gajewskiej przyznano Nagrodę dla najlepszej aktorki.
   Z Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera, który odbywał się w Krakowie, aktorzy BRO przywieźli Nagrodę Główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.
   W Zielonej Górze na Kozzi Film Festival film zdobył Grand Prix, a Romie Gąsiorowskiej przyznano Nagrodę za najlepszą kreację aktorską.
   Ufamy, że to nie ostatnie nagrody. Tym bardziej winniśmy zmobilizować się do zapoznania się z tym dziełem, że jeden z aktorów (Marcin Wenta) jest naszym parafianinem, a grupa od kilku lat spotyka się i szlifuje aktorski warsztat w naszej salce parafialnej. Choć w kinach go już nie obejrzymy, to wielu z nas bądź naszych znajomych ma możliwość odtworzenia go na platformie NETFLIX. Tam właśnie od września jest on dostępny. Życzymy wielu wrażeń przy oglądaniu filmu, którego ciężar zmniejszono sporą dawką humoru. 

Środa
06 grudnia 2023
Adwent
6:30 - Msza święta roratnia
Intencja: + Halina Kurzawa (greg. 6.)
18:00 - Msza święta
Intencja: W intencjach nowennowych

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku