Licznik odwiedzin: 22203656
Wspólnotowe świętowanie
Wspólnotowe świętowanie
2010-11-20

Niegdyś odpusty posiadały należną im rangę. Każdy wiedział, że istnienie ich jest ogromnym bogactwem, wielkim darem łaski Bożej. Odpust to było wielkie przeżycie indywidualne i dla całej rodziny parafialnej.

Dlatego naturalnym było zapraszanie krewnych, którzy - wpierw korzystając ze skarbca Bożego miłosierdzia w świątyni - gromadzili się na wspólnym ucztowaniu po domach. Stąd też zrozumiałym stał się zwyczaj zapraszania do świątyni, będącej w tym dniu "oczkiem Pana Boga" kapłanów pracujących w dekanacie czyli najbliżej. Ten zwyczaj ostał się jeszcze.
   Nie zawsze na uroczystości odpustowe zaprasza się biskupa. Gdy on jednak przybywa, uroczystość ta nabiera szczególniejszej rangi. Niewiele parafii ma sposobność przeżywania takiego święta ze "swoim" biskupem, w rozumieniu "jednym z nas". My taką możliwość mamy i dlatego cieszymy się, że do nas chciał przybyć ze słowem Bożym i darem modlitwy za swoją, rodzinną wspólnotę parafialną. Cieszymy się też z obecności wielu innych gości - dawnych wikariuszy, pracujących niegdyś w tej parafii oraz pochodzących z niej kapłanów. To powrót do tradycji, tej dawnej, nakazującej na dzień odpustu zapraszać najbliższą rodzinę. Oni zaś z pewnością mają prawo do czucia się jej członkami dla wspólnoty Chrystusa Króla, której wiele serca poświęcili.
   Atmosferę święta tworzyły nie tylko zapowiedzi nadchodzące uroczystości, ale też zaangażowanie wielu Parafian w rozmaite prace - od remontowych poczynając, a na dekoratorskich i sprzątaniu kończąc. Musiała wzruszać obecność mężczyzn, którzy po skończonej pracy, przybywali do swojej świątyni, by jeszcze przez wiele godzin - niejednokrotnie do północy - pracować nad jej upiększeniem. W końcu dla swojego Pana to czynili - dla Chrystusa Króla. Potem pojawianie się różnych propozycji zrobienia jeszcze czegoś, na przykład oczyszczenia tabernakulum (co przerodziło się ostatecznie w kapitalny remont), oczyszczenia figury naszego Pana z poremontowych pyłów, czy oświetlenie Jego drugiej figury nad głównym wejściem. Sprzątanie kościoła i terenu wokół niego, kwiaty, obrusy itd. Jakże to wszystko podnosi napięcie przed tą wspaniałą uroczystością! Niech nasz Pan wszystkim to wynagrodzi.

Piątek
29 marca 2024
Truduum Paschalne
18:00 - Ceremonie W. Piątku

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku