Licznik odwiedzin: 23537411
Kącik liturgiczny
Modlitwa Eucharystyczna
ks. Łukasz
2010-11-28
Czym jest Modlitwa Eucharystyczna podczas Mszy św?

   Modlitwa Eucharystyczna jest szczytem, punktem kulminacyjnym sprawowania Mszy Świętej, ponieważ to właśnie w trakcie jej odmawiania przyniesione wcześniej na ołtarz dary chleba i wina stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Kapłan przewodniczący Mszy Świętej może wybrać do odmówienia jedną z kilku wersji tej modlitwy. Wszystkie one mają jednak ściśle określoną budowę:
1. Otwiera je tzw. prefacja (rozpoczynająca się od dialogu kapłana z wiernymi  K: Pan z wami, W: I z duchem twoim, K: W górę serca itd.)  rodzaj hymnu będącego przedmową do całej Modlitwy Eucharystycznej. Za pośrednictwem tekstu prefacji kapłan zachęca wiernych do składania dziękczynienia Bogu za całe dzieło zbawienia albo za jakiś jego szczególny element, zależnie od te- matu dnia, święta lub okresu liturgicznego, w którym sprawowana jest Msza Święta.
2. Po zakończeniu prefacji wszyscy uczestnicy Mszy Świętej wspólnie recytują lub śpiewają aklamację Święty, święty, święty..., która ma stanowić zewnętrzny wyraz dziękczynienia i uwielbieniaw wobec Boga.
3. Następuje tzw. epikleza - wezwanie Ducha Świętego i prośba, aby swoją mocą przemienił ofiarowane chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa.
4. Podczas tzw. opowiadania o ustanowieniu i konsekracji, poprzez wypowiadane przez kapłana słowa Chrystusa i wykonywane przez kapłana Jego gesty, dokonuje się rzeczywista przemiana darów ofiarnych w Ciało i Krew Chrystusa.
5. Po ukazaniu  poprzez podniesienie  wiernym postaci eucharystycznych, kapłan rozpoczyna odmawianie tzw. anamnezy (od grec. anamnesis  przypomnienie). Jej słowa mają przypominać, że sprawując Msze Świętą, Kościół spełnia nakaz uobecniania ofiary Chrystusa w każdym czasie, jaki od Niego samego otrzymali podczas Ostatniej Wieczerzy Apostołowie.
6. Następnie sprawujący Msze Świętą kapłan wypowiada tzw. modlitwy ofiarnicze, które stanowią dla wszystkich uczestników Eucharystii zachętę do ofiarowania Bogu Ojcu nie tylko Chrystusa obecnego na ołtarzu w Ciele i Krwi, ale i samych siebie, swojego życia.
7. Kolejnym elementem Modlitwy Eucharystycznej są tzw. modlitwy wstawiennicze. Podkreślają one jedność Kościoła na ziemi i w stanie wieczności, gdyż obejmują one prośby o wieczne życie w bliskości Boga zarówno dla wszystkich żywych, jak i umarłych członków Kościoła.
8. Modlitwę Eucharystyczną zamykana wypowiedzenie lub odśpiewanie przez kapłana tzw. końcowej doksologii (od grec. doksa - chwała). Wyraża ona dokonujące się w mocy Ducha Świętego uwielbienie Boga Ojca przez Chrystusa. Jej potwierdzeniem ze strony wszystkich uczestników Mszy Świętej i zakończeniem jest wypowiedzenie aklamacji: Amen.
   W nowym Mszale zawarto 10 różnych propozycji Modlitwy Eucharystycznej, wśród których znajdują się również 3 przeznaczone na Msze św. dla dzieci.o właśnie w trakcie jej odmawiania przy

 

 

 

Piątek
26 kwietnia 2024
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Rodzeństwo: ks. Leon, Stanisłąw, Edmund, Jan, Siostra Natalia, szwagier Zdzisław i Jadwiga
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ EdwardSawicki (21.r. śm.) i rodzice z obojga stron

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku