Licznik odwiedzin: 09629779
Z życia parafii
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali
Wojciech Mikuć
2017-09-17

   Miałem 14 lat, gdy razem z grupą harcerzy w ramach „Białej Służby\" wybrałem się do Częstochowy. Jechaliśmy elektryczną kolejką podobną do tej, która cały czas funkcjonuje jako nasza popularna SKM. W pociągu był tłok, a na ławeczkach przeznaczonych dla dwóch osób siedzieliśmy po trzy, cztery osoby. Oczywiście ci, którzy nie zmieścili się na miejsca siedzące za-gospodarowali wszelkie możliwe fragmenty podłogi. Rozmawialiśmy na różne tematy, z których większości już nie pamiętam. Pamiętam jedynie, że spotkałem osoby, których dawno nie widziałem, a które teraz były ze mną. Pamiętam też długą rozmowę o tajnikach fotografii. Nie wiem czy to już była pasja czy tylko zachwycenie. Tak minęła podróż pełna niepewności, co napotkamy na miejscu. Byliśmy przecież jeszcze wtedy objęci stanem wojennym, który dopiero w lipcu zniesiono. Gdy dojechaliśmy na miejsce moim oczom ukazał się gęstniejący tłum ludzi. Ludzi, którzy przybyli tu z jakiegoś konkretnego powodu. Dla jednych było to spotkanie z Bogiem, dla innych z papieżem Polakiem, dla jeszcze innych z wolnością. I o tej właśnie wolności pamiętam do dziś. Nigdy wcześniej nie widziałem na własne oczy tyle osób razem. Nie pamiętam również właśnie tych słów Ojca Świętego. Wiem natomiast, że na pewno te słowa zostały wypowiedziane, bo musiałem je usłyszeć. Przez wiele lat my, ludzie żyjący w Polsce wiedzieliśmy, że wolność istnieje, znaliśmy jej definicję i nawet znaliśmy jej cenę. Nie znaliśmy jedynie wtedy ceny jej utraty. W czasach, gdy głos człowieka nie był w cenie, a na przysłowiowej giełdzie pragnień obywatelskich była jedynie wolność. To chyba wtedy urosło w nas przekonanie, że wystarczy cieszyć się wszystkim dookoła. Wszak kiedy już wolność się pojawi, to z pewnością o siebie sama zadba. I tutaj właśnie słyszę słowa Ojca Świętego, który mówi do dziś i to do każdego z nas: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.

   Co to znaczy? Dla mnie oznacza jedno - musimy zatroszczyć się o wolność tam, gdzie ona tego potrzebuje. Jedną ze zdobyczy tej wolności jest możliwość zadecydowania wtedy, gdy można. Możliwość odpowiedzi, gdy nas pytają. Możliwość działania, gdy mamy możliwości.

   Najbliższy czas to czas decyzji w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego oraz programie Przyjazna Dzielnica. I nie chodzi tu o żadną agitację ani politykę, a jedynie o wymaganie od siebie. Wymaganie wtedy, gdy od nas nie wymagają, bo przecież udział w głosowaniu jest dobrowolny. Nie możemy przechodzić obojętnie wobec tego, co nas nie dotyczy tylko dlatego, że na to nie patrzymy, dlatego że jest za rogiem, że jest mi trudno to zauważyć. Może powinniśmy spojrzeć wokół siebie i wtedy zdecydować i zabrać głos w dyskusji. To jest właśnie wymaganie od siebie, a nie od innych i właśnie dlatego, że nikt od nas tego nie wymaga, jest wolnością. Projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zachęcają do chociaż chwili przemyśleń bo każdy z nich jest interesujący. Niektóre zostały połączone nawet wspólną nazwą Absolutnie Piękny Mały Kack. Z kolei projekty w ramach programu Przyjazna Dzielnica dotyczą niejako aktywności mieszkańców. Są skierowane do różnych grup wiekowych Warsztaty Teatralne Scena Młodych - jak sama nazwa wskazuje. Warsztaty z kaligrafii i treningi pamięci przydadzą się każdemu. Tańce, integracje, biegi, zajęcia sportowe czy gra w golfa – zdecyduj który projekt jest ważny.

Mały teatr, wielkie pragnienia...
Wojciech Mikuć
2017-09-17

   Za górami , za lasami, stała sobie mała chatka.... Znane wszystkim słowa bajki, które opowiadamy na dobranoc naszym dzieciom. Czasami pojawi się w niej Król i Królowa i czasem też szczęśliwe zakończenie. Otóż okazuje się, że wcale nie tak daleko, bo w naszej parafii już drugi rok działa ponad dwudziestoosobowa grupa młodzieży. W ramach projektu Scena Młodych Małego Kacka spotykają się regularnie w każdy piątek, aby pod okiem nauczycieli w pocie czoła ćwiczyć i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności. Pracują ze scenariuszem, budują scenografię, recytują, śpiewają, piszą, ćwiczą, tańczą i czasem w wolnej chwili, co stało się już rytuałem spotkań, przy filiżance herbaty zjedzą pizze lub ciastko. Czasami zakradają się do prawdziwego teatru, aby zajrzeć za kulisy i obserwować pracę Teatru Dramatycznego lub Teatru Wybrzeże. Atmosfera spotkań na warsztatach sprzyja nawiązaniu wzajemnych relacji i chyba trudno byłoby to stracić. Wszystko to, co robią zostało już docenione podczas ubiegłorocznego przeglądu teatrów Kurtyna gdzie zdobyli nagrodę - a jakże - publiczności. Spektakl pod tytułem Król Krzyk mogliśmy również podziwiać w nieco kapryśnej aurze tegorocznego festynu parafialnego. Ci młodzi artyści chcieli w ten sposób niejako odwdzięczyć się mieszkańcom naszej dzielnicy. Obecnie pracują nad nowym scenariuszem, a wynik ich pracy będzie można podziwiać na tegorocznym przeglądzie Kurtyna, na który serdecznie Was zapraszamy.

   Dzisiaj zwracają się do Was ponownie z prośbą, aby w najbliższym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego w ramach programu Przyjazna Dzielnica zagłosować na projekt Scena Młodych Małego Kacka - szczegóły na stronie www.bo.gdynia.pl Dziękujemy!

Wesprzyjmy poszkodowanych
2017-08-20

   Mamy jeszcze w pamięci ubiegłoroczną powódź, którą przyniosła niepozorna Kacza. Wielu naszym parafianom zalała domy i piwnice, a dwa budynki niemal cudownie ocalały od zniszczenia. Czas minął, dzięki wsparciu wielu osób i instytucji względnie szybko udało się szkody naprawić. Czymże jednak one były w porównaniu z tym kataklizmem, którego skutki obserwujemy na ekranach telewizorów? Wielu tam czeka na pomoc. Nie może ona być jednak chaotyczna. Najlepszą pomocą jest zbiórka pieniędzy, za które poszkodowani zakupić mogą to, czego najbardziej potrzebują. W przyszłą niedzielę PZ „Caritas\" przeprowadzi taką zbiórkę u nas, ale można już wsparcie przekazywać wysyłając SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas  PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem WICHURA.  

Wichura czy piorun?
2017-08-13

   Ostatnie wichury nie tylko mocno dały się we znaki, czyniąc ogromne szkody, ale zbierając i krwawe żniwo. Dzięki Bogu nasza okolica tym razem została oszczędzona. Szkodą, która nam się przytrafiła, to przełamany krzyż na kościelnej wieży. Zadecydowała o tym noc z piątku na sobotę, podczas której po prostu spadł on na ziemię i - co ciekawe - dokładnie odbił swój kształt na twardej, betonowej kostce. Stąd powstało podejrzenie, że trafiony został piorunem, choć pozostała na nim farba zdaje się tej teorii przeczyć. Jedno jest pewne, że stopa krzyża okazała się mocno przerdzewiała, co przemawiałoby za tym, że strąciła go jednak wichura. Teraz trzeba będzie wypożyczyć podnośnik o dużym wysięgu, aby najpierw obejrzeć straty poczynione na dachu wieży i w zależności od wyniku tej inspekcji podjąć odpowiednie decyzje 

Kolejna wycieczka dla dzieci
2017-07-23

   Tym razem wielkim wyzwaniem była sama trasa. Co prawda autokar wygodny, klimatyzowany, choć droga dłuższa niż zwykle (240 km).   Do Centrum Edukacji Ekologicznej, położonego na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pojechało we środę 44 dzieci. Mieści się ono w leśniczówce Ruda, której próżno by szukać na mapach.

   Pani przewodnik najpierw zaprosiła do obejrzenia filmu o parku. Potem było trochę historii o powstaniu parku i Ośrodka Edukacji. W dalszej kolejności dzieci zaproszone zostały nad staw, z którego przy pomocy specjalnej siatki łowiły z wody żyjące tam stworzonka. Następnie, już w ośrodkowym laboratorium, dzieci otrzymały na specjalnych talerzykach „próbki połowowe\" i na podstawie otrzymanych atlasów określały nazwy wyłowionych żyjątek. Były tam m. in. larwy ważki a nawet pijawki. Dzieci poznawały jeszcze zaskrońce, padalce i żmije (na szczęście tylko w formalinie). Za pomocą tablic edukacyjnych rozpoznawały głosy ptaków. Chłopcy jednak nie mogli się już doczekać chwili na grę w piłkę. Niedługo się nią nacieszyli, bo zostali zaproszeni na obiad - zupę owocową. Chyba smakowała, bo niektórym dzieciom za mało było jednej dokładki...

   Pogodą też Pan Bóg pobłogosławił wspaniałą. Dziękujemy Mu więc za nią i za szczęśliwy powrót, a opiekunkom za poświęcony czas i za cierpliwość. 

Rekolekcje oazowe zakończone
2017-07-16

   Po piętnastu dniach modlitw, spotkań szkół śpiewu liturgii czy zabaw, w miniony czwartek wyjechała z naszej parafii młodzież, która przeżywała u nas letnie rekolekcje oazowe. Łącznie z animatorami uczestniczyło w nich 18 osób i to nie tylko z naszej archidiecezji. Młodzi ludzie przyjechali tu z Polic, Wrocławia, Słupska, Warszawy, Torunia i Sulęczyna. Raduje to, że są młodzi ludzie, którzy chcą poświęcić czas dla Pana Boga i to w wymiarze połowy wakacyjnego miesiąca, że gromadzą się w kaplicy i kościele śpiewając, modląc się i adorując.

    Dodatkowym powodem do radości jest i to, że w tym czasie również młodzi ludzie z naszej parafii uczestniczyli w oazowych rekolekcjach w innych ośrodkach naszej i nie tylko naszej diecezji. Pozostaje mieć nadzieję, że ziarno posiane w tym czasie w sercach młodzieży niebawem będzie owocować błogosławieństwem. 

Pierwsza z wakacyjnych wycieczek
2017-07-16

  Miała ona miejsce w miniony czwartek, a celem była Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Jest to swoiste muzeum w plenerze, będące odtworzeniem osady sprzed dwóch tysięcy lat, która leżała mniej więcej w tym miejscu na szlaku bursztynowym, gdzie kupcy z południa przyjeżdżali nad Bałtyk po bursztyn, miód i skóry zwierzęce, a przywozili z południa ozdoby, narzędzia i piękne naczynia szklane. W samej Faktorii można było obejrzeć edukacyjne filmy, poznać wiele ciekawostek z interaktywnych ekranów umieszczonych w chatach zbudowanego współcześnie grodziska. Są tam między innymi: chata wodza, chata bursztyniarza, chata kowala. Nad bramą wejściową znajduje się wartownia, do której wejść można po specjalnie wyciosanych, stromych belkach, pełniących rolę schodów.

   Mimo, że była to pierwsza z wakacyjnych wycieczek tego roku, wzięło w niej udział 41 dzieci, nie licząc dwójki rodziców oraz czwórki opiekunów. 

Posadzka w drugiej zakrystii
2017-06-25

   W minioną środę kilku panów z firmy posadzkarskiej szybko uwinęło się z wylaniem posadzki w pomieszczeniu przeznaczonym dla ministrantów. Stało się to dzięki parafianom, którzy sami remontują dom i wyszli z propozycją skierowania na kilka chwil zamówionej firmy do kościoła. Okazało się, że nie tylko ułatwili nam zrealizowanie tego zadania, ale też pokryli koszta wykonawstwa.

    Jesteśmy ogromnie wdzięczni nie tylko owym ludziom, ale i elektronikowi, który dosłownie w momencie instalowania się posadzkarzy układał jeszcze potrzebne kable do zainstalowania w tym pomieszczeniu programatora ogrzewania, czujki alarmowej i monitoringu. Po wyschnięciu podłogi pozostanie jeszcze wygładzić i pomalować ściany, podłączyć potrzebne urządzenia i korzystać. Salka ministrantów będzie, oczywiście, mogła służyć nie tylko im.  

Podzieliliśmy zadania, pomnożyliśmy radość!
A. A. Kamińscy
2017-06-25

 Droga wspólnoto parafialna! Kolejny Festyn Parafialny choć z przygodami - dobiegł końca. Cieszymy się bardzo, że tak wiele osób odnalazło się we wspólnym działaniu. Weteranom corocznych przygotowań dziękujemy za doświadczenie, rady i niezawodność. Nowym osobom dziękujemy za determinację, pomysłowość i zaangażowanie. Sponsorom i darczyńcom za otwarte serca i hojność. Wszyscy razem stworzyliśmy dzieło, dzięki któremu po raz kolejny dzieci z naszej parafii pojadą na letnie wycieczki. Dzięki wspólnej pracy i ofiarności wszystkich uczestników Festynu, udało się zebrać kwotę 7161 zł. Serdecznie dziękujemy! 

Lednickie uwielbienie
Wanda Kamińska
2017-06-18

   Zesłanie Ducha Świętego przeżywaliśmy w oazowej wspólnocie na Polach Lednickich. Trzy autokary młodzieży (w tym jeden z Małego Kacka) wyruszyły w środku nocy z piątku na sobotę by razem uczestniczyć w tym wydarzeniu chwaląc Boga modlitwą, śpiewem i tańcem. Młodzież z Archidiecezji Gdańskiej została zaproszona do animacji tańców na Drodze III Tysiąclecia. Ubrany na biało korowód tancerzy sprawiał niezwykłe wrażenie i zachęcał do uwielbiania.

    Hasłem tegorocznego spotkania było „ IDŹ I KOCHAJ\\\". Nawiązywało ono do słów papieża Franciszka „wstań z kanapy\\\", nawiązujących do spotkania Jezusa z Zacheuszem. To Jezus dodaje nam odwagi byśmy szli do drugiego człowieka i nieśli mu pomoc, czas, swoją uwagę, wszystko to, co składa się na ewangeliczną miłość.

   Podczas całego dnia odbywały się  konferencje, animacje, modlitwa. Był także czas na adoracje Najświętszego Sakramentu oraz Mszę Świętą. Wiele też było nawiązań do Maryi i jej roli w naszym życiu. Ona sama odnajduje nas i pomaga nam spotkać się z Chrystusem. Wysłuchaliśmy też  przesłania papieża Franciszka, skierowanego specjalnie do nas, oraz zaproszenia od biskupa Panamy na ŚDM 2019 r.

   Symbolami tegorocznego spotkania były: puzzle - symbol połączenia, spotkania w Duchu Świętym, różaniec - towarzysz drogi każdego chrześcijanina oraz świeca - bo z jej światłem mamy iść i kochać.

   Wspaniała atmosfera radości bożej, braterstwa oraz życzliwości sprawiła, że chcemy powrócić na Pola Lednickie w przyszłym roku w jeszcze większym gronie. 

Niedziela
20 stycznia 2019
Okres kolędowy
7:30 - Msza św.
Intencja: + Mąż Arkadiusz
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza św. dla dzieci
Intencja: O zdrowie i pomyślność dla Czesławy
12:15 - Msza św.
Intencja: W 20. r. śmierci Heleny o zbawienie dla niej, jej męża Andrzeja i wszystkich zmarłych z ich rodzin
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Rodzice: Jadwiga i Wawrzyniec - z podziękowaniem za dar życia i o błogosławieństwo Boże dla Jubilatki

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku