Licznik odwiedzin: 10153607
Z życia parafii
Po Przeglądzie...
2017-12-03

   Wczoraj zakończył się drugi już Przegląd Teatrów Amatorskich KURTYNA zorganizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury Mały Kack (tak brzmi jego pełna nazwa). Jego członkowie, przy wydatnym wsparciu silnej ekipy teatru NAZARET, zaaranżowali wnętrze kościoła na potrzeby tego przedsięwzięcia. Profesjonalna scena, nagłośnienie i oświetlenie, mnóstwo dodatkowych detali jak choćby ciasta, kawa czy herbata w Cafe Wieża czyli ustawionym obok kościoła dużym, ogrzewanym namiocie, Anielska Księgarnia, w której można się było zaopatrzyć w wydawnictwa katolickie (i nie tylko), garderoby dla kolejnych grup teatralnych, organizacja dla nich noclegów, wyżywienia, a wreszcie zapewnienie nagród, wyróżnień itd. Dla organizatorów - i to nie tylko zespołu technicznego - było to kilka bardzo pracowitych dni i bardzo mało godzin do spania w nocy. 

   Cieszyć mogła frekwencja (chociaż większość była chyba spoza naszej parafii). Dopisały też grupy aktorskie. W sumie zgłosiło się ich blisko trzydzieści, z których wybrano czternaście. Dwie zgłosiły rezygnację dosłownie w ostatniej chwili i trudno do końca powiedzieć z jakich przyczyn. Jednak artystyczne ekipy przybyły do nas z różnych stron Polski. Przedstawimy je poniżej, prezentując laureatów tegorocznej KURTYNY.

   Ostateczny werdykt Jury pokazał, że najwartościowszym dniem był jednak wtorek. To w tym dniu wystąpił zwycięzca - zdobywca Złotej Kurtyny i nagrody głównej w wysokości 2 tys. zł - teatr BAMBO ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi ze spektaklem Bajka o sennej nutce oraz dziewczęta z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pniewitem koło Grudziądza, prowadzonego przez Siostry Pasterki, zrzeszone w Teatrze Czarne Owieczki. Rewelacyjnie przedstawiły one sztukę pt. Pajacyk Pinokio, za co przyznano im Kurtynę Specjalną - Odkrycie Przeglądu i 1 tys. zł. Admiratorską Kurtynę i nagrodę w wysokości 1 tys. zł od prywatnego sponsora otrzymał Pilski Teatr Tańca z Piły, zrzeszający osoby niepełnosprawne. Wyróżniono ich za artystyczną wizję przełamywania barier, otwartość i kreatywność w spektaklu Samotność. Nagrodę Publiczności i 500 zł zdobyła miejscowa młodzież zrzeszona w grupie Scena Młodych Małego Kacka za prezentację sztuki Nie wszystko o mojej matce.

   Kurtynę na bis wręczono członkom znanego nam Teatru BRO za spektakl Anima. Uczniowie Grupy Teatralnej przy Gimnazjum nr 2 w Gdyni wyróżnieni zostali za spektakl Życie to krótki sen. Pozostali to: Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży z Żukowa (spektakl patriotyczny Gdzie wy macie Polskę?); Mała Akademia Teatralna z Pruszcza Gdańskiego (W oparach absurdu); Teatr 40 serc - podopiecznych Caritas z Rumi (Pieśń słoneczna); Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Krakowie (Chodź...); Teatr Terapeutyczny KŁOBUCZKI z Biskupca (Za niebieskimi drzwiami) oraz Teatr MEGAPAR z Lubaczowa (Wspomnienie o Jonaszu). Indywidualnie nagrodę za Najlepszą kreację aktorską otrzymała Aleksandra Mikołajczyk z Pruszcza Gdańskiego.

   Karkołomne to przedsięwzięcie zawdzięcza swój profesjonalny przebieg i szczęśliwy finał wielu wolontariuszom, z których co najmniej kilku wzięło urlopy na czas KURTYNY. Byli też sponsorzy, darczyńcy - czy jakkolwiek chcielibyśmy ich nazwać. Jedni wspierali pieniędzmi, inni sprzętem, a jeszcze inni przynoszonymi ciastami. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać! 

Bogu dzięki - kaplica gotowa
2017-11-26

   Korzystając z tego, że kaplica dolna używana była w ostatnim czasie jedynie na spotkania dzieci przed pierwszą Komunią świętą i na spotkania modlitewne, a przecież KURTYNA tuż tuż, co oznacza, że górny kościół zostanie wyłączony z użytku sakralnego i Msze św. odprawiać będziemy w kaplicy adoracji, należałoby wreszcie zamontować tam tabernakulum, które zresztą zakupione zostało przed kilku laty. Tej pracy podjęło się kilku panów, którzy poświęcili nie tylko wieczory po pracy - jeden z nich poświęcił nawet kilka dni. Efekt jest taki, że tabernakulum zostało zgodnie z przepisami kościelnymi solidnie wmurowane w ścianę kaplicy i odpowiednio zabezpieczone, zmieniono dekorację ściany frontowej i odmalowano - niestety - jedynie prezbiterium. Na pozostałe ściany kaplicy nie starczyło po prostu czasu. I nie będzie przez najbliższy czas, ze względu na przeniesienie wieczornych Mszy św. w czasie adwentowym właśnie do tej kaplicy. Miejmy nadzieję, że wiosna będzie czasem odpowiednim na dokończenie remontu w tym miejscu... 

Nieszczęsne ogrzewanie
2017-11-26

   Dzięki Bogu mamy w naszej świątyni ogrzewanie podłogowe, ale jakoś ostatnio jakby nie spełniające pokładanych w nim oczekiwań. Trudno pozbyć się wrażenia, że w poprzednich latach spisywało się ono trochę lepiej... A przecież w tak zwanym międzyczasie dokonano już kilku przeróbek i usprawnień instalacji grzewczej. Powstał już pomysł zakupu nowego kotła gazowego o większej mocy, aby odczucie ciepła w trakcie nabożeństw było wyraźniejsze. Podjęto nawet rozmowy z jedną z firm handlujących tego typu sprzętem, ale uprzejmy pan sprzedawca poradził, by najpierw zasięgnąć opinii fachowca, którego poleca i w najbliższym czasie skieruje go do nas. Tak też się stało. Trafił zaś on do nas akurat w dniu przeprowadzania konserwacji obu kotłów zainstalowanych w kotłowni naszego kościoła. Odbyła się więc swoista konsultacja dwóch fachowców, z których jeden był pomysłodawcą i realizatorem usprawnień istniejącego systemu grzewczego, drugi zaś fachowcem przysłanym przez dużą firmę ogólnopolską. Obaj stwierdzili jednak, że wymiana kotła to wydane niepotrzebnie pieniądze. Należy raczej pomyśleć o zastosowaniu jednego (lub kilku) rozwiązań technicznych, których - oczywiście - nie sposób w niniejszym przedstawieniu opisać. Jedno z nich zostało wdrożone jeszcze przed odpustem parafialnym. Trzeba jednak przyznać, że po dorocznym wyczyszczeniu kotła oraz zmianie niektórych ustawień regulacyjnych systemu, już po kilku dniach dało się odczuć zupełnie inne doznanie ciepła i do tego kocioł wykazywał się stabilnością temperatury i mocy grzewczej. Co prawda jeszcze nie ma mrozów, ale rekolekcje chcieliśmy przeżyć komfortowo, nie mówiąc o czekającym nas wydarzeniu kulturalnym KURTYNA. Tymczasem w minioną niedzielę, właśnie na rozpoczęcie rekolekcji, diabeł zamieszał ogonem i... ogrzewanie znów przestało działać. Tym razem woda wyciekała z samego kotła gazowego. Wezwani fachowcy orzekli przeciek w komorze spalania. Teoretycznie można było próbować powstałą dziurę zalutować, ale podjęta próba pokazała, że to nie jedna dziura... Pozostawało albo kupić nowy kocioł, albo poszukać samej komory spalania. Jeszcze w poniedziałek udało się znaleźć taką komorę w magazynie centralnym w Warszawie, ale dostarczenie jej do Gdyni to kwestia dwóch, trzech dni. A przecież chcieliśmy komfortowo przeżywać rekolekcje... Nie pozostało nic innego jak odbiór osobisty. Dzięki temu we wtorek około godziny 16.00 kocioł znów zaczął pracować. Miejmy nadzieję, że teraz już bezawaryjnie. 

Meble w salce ministranckiej
2017-11-26

   Pisaliśmy już o przedsięwzięciu, któremu na imię salka ministrancka i o ustawionych tam meblach. Brakowało jedynie dużych szaf na komże i kołnierze ministranckie oraz alby dla lektorów. To już poważniejsze wyzwanie, bo tu potrzebne było dokładne zwymiarowanie ściany, na której ów mebel miał stanąć i poprosić o pomoc sprawdzonych już niejednokrotnie stolarzy. Z uwagi na napięty harmonogram ich prac trudno było się spodziewać, że praca ta zostanie wykonana szybko, a tu mieliśmy do czynienia z tempem ekspresowym: od pobraniu pomiarów minęło zaledwie kilka dni i stawiła się ekipa fachowców, którzy w ciągu kilku godzin zmontowali i ustawili szafy. Pozostaje jedynie montaż parapetów z tej samej płyty, ale to już pewnie po KURTYNIE. 

Przegląd Teatrów Amatorskich KURTYNA
2017-11-19

   Trwają intensywne przygotowania to tegorocznej KURTYNY. Już w przyszłą niedzielę rozpoczną się zmagania artystów amatorów z całej Polski. W tym roku do ścisłego finału Kapituła Przeglądu zaprosiła 14 grup. Oznacza to, że w sumie będziemy gościć ponad 200 artystów, którzy przeniosą nas ponownie w świat sztuki, wyobraźni i refleksji. Oprócz nagrody głównej i nagród w poszczególnych kategoriach w tym roku każdy z widzów będzie mógł zagłosować na nagrodę publiczności. Przed spektaklami wolontariusze będą wręczać gościom kupony konkursowe. W przerwach pomiędzy spektaklami zapraszamy wszystkich do kawiarenki teatralnej, która powstanie pomiędzy budynkiem kościoła a dzwonnicą. Będzie to hala namiotowa o powierzchni 100 m2, w której dostępne będą ciasta oraz kawa i herbata. Szczegóły znajdziemy również w specjalnie wydanym Kurierze Teatralnym dostępnym już w przyszłym tygodniu. Do udziału w Przeglądzie zapraszamy również wszystkich miłośników Klubu Filmowego bo i dla nich będzie to niezapomniane przeżycie.  

Nowy płot
2017-11-19

   Przed tygodniem już dziękowaliśmy panom, którzy osiem dni temu przy pomocy ciężkiego sprzętu zajęli się rozbiórką starego, betonowego płotu przy plebanii. Pozostała jeszcze część starego płotu od strony południowej przy ul. Halickiej musi póki co pozostać, bo tam przewidziane są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych przy - mającym powstać przy plebanii - Katolickim Amatorskim Centrum Kultury. Nie ma więc sensu ustawianie tam płotu, który i tak trzeba by później demontować. Natomiast skutkiem bezpośrednim postawienia płotu jest konieczność naprawienia fragmentu chodnika na odcinku mniej więcej od furtki do bramy wjazdowej. Stary płot na tyle skutecznie skupiał na sobie uwagę, że poniekąd zasłaniał wybrzuszony i wąski chodnik. Jeśli pogoda na to pozwoli, zajmiemy się tym w najbliższych dniach. 

Sala ministrancka
2017-11-19

 - to pomieszczenie, które nazywamy też drugą zakrystią. Znajduje się po przeciwległej stronie zakrystii właściwej, a służyło do niedawna za podręczny magazyn. Dzięki pracy i poświęceniu kilku osób, a zwłaszcza jednego z naszych parafian stało się ono wspaniałą salką, z której korzystać będą głównie ministranci. W minionym tygodniu udało się ponownie zmontować ofiarowane nam do tego celu meble oraz zainstalować rolety na oknach, które przydadzą się zwłaszcza w czasie czekającego nas niebawem Przeglądu Teatrów Amatorskich KURTYNA, jako że pomieszczenie to będzie służyło przez kilka dni za garderobę dla występujących artystów. Pojawił się również pan stolarz (jeden z wypróbowanych parafian - a jakże!), który pomierzył dokładnie wnękę na szafę dla odzież ministrancką. Finał zapewne już niedługo. 

Sala ministrancka
2017-11-19

 - to pomieszczenie, które nazywamy też drugą zakrystią. Znajduje się po przeciwległej stronie zakrystii właściwej, a służyło do niedawna za podręczny magazyn. Dzięki pracy i poświęceniu kilku osób, a zwłaszcza jednego z naszych parafian stało się ono wspaniałą salką, z której korzystać będą głównie ministranci. W minionym tygodniu udało się ponownie zmontować ofiarowane nam do tego celu meble oraz zainstalować rolety na oknach, które przydadzą się zwłaszcza w czasie czekającego nas niebawem Przeglądu Teatrów Amatorskich KURTYNA, jako że pomieszczenie to będzie służyło przez kilka dni za garderobę dla występujących artystów. Pojawił się również pan stolarz (jeden z wypróbowanych parafian - a jakże!), który pomierzył dokładnie wnękę na szafę dla odzież ministrancką. Finał zapewne już niedługo. 

Nowe tablice
2017-11-19

   Tak, mowa oczywiście o nowych tablicach, które pojawiły się na murze kościoła po obu stronach wejścia głównego do naszej świątyni. Zajęły one miejsce tablicy ogłoszeń oraz krzyża z informacją o godzinach sprawowania Mszy św. Obie zrobione z płyty OSB nie dawały gwarancji trwałości i - zgodnie z zapowiedzią wykonawcy - musiały być traktowane jako prowizorka. Dodatkowo jeden z naszych parafian, artysta praktykujący, pewnego razu dał do zrozumienia, że z różnych względów, przede wszystkim estetycznych, warto by tam zawiesić coś, co byłoby trwalsze, a przy okazji spełniało funkcjonujący w kościołach nieformalny wymóg symetrii. W ten oto sposób powstał projekt zarówno tablicy informującej o godzinach sprawowania Mszy św. jak i gabloty ogłoszeniowej, z której wiatr nie porywałby niekiedy bardzo ważnych ogłoszeń i plakatów. Obie tablice zostały wykonane w jednej z gdyńskich firm specjalizujących się w wykonywaniu reklam z tworzywa sztucznego. 

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2017-11-12

   Członkowie  Rady Duszpasterskiej zbierają się kilka razy do roku i to niekoniecznie z jakichś ważnych okazji, ale po prostu - aby zrelacjonować aktualną sytuację wspólnoty i posłuchać o nowych propozycjach i pomysłach. Oczywiście, okazją prowokującą ostatnie spotkanie stał się czekający nas odpust parafialny i związane z nim rekolekcje oraz mający się rozpocząć w dniu odpustu drugi Przegląd Teatrów Amatorskich.   Spotkanie rozpoczęło się od relacji z dwóch znaczących wydarzeń odbywających się w naszej parafii: Różaniec Do Granic oraz Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło - Życie. Oba zresztą zostały zrelacjonowane na łamach naszego biuletynu. Przypomniano również niedawny Bal Wszystkich Świętych, który odbył się w plebanijnej salce z udziałem około czterdziestki dzieci. Kolejną zrelacjonowaną sprawą była budowa nowego płotu przy plebanii, który stanął dzięki wysiłkowi kilku naszych parafian. Został on nieco cofnięty w stosunku do poprzedniego przede wszystkim dlatego, że przy obecnym układzie praktycznie nie ma chodnika od strony zachodniej. Wynika to stąd, że najpierw powstał betonowy płot wokół plebanii, a znacznie później ulica i chodnik przy niej. Budowniczy drogi i chodnika uznali (zresztą słusznie), że prosta linia drogi jest ważniejsza niż jej położenie w stosunku do chodnika. Przesunięcie płotu da możliwość poprawienia i poszerzenia chodnika.

   W odniesieniu do rekolekcji przedodpustowych i jednocześnie przedadwentowych zastanawiano się czy w przyszłości nie zmienić godzin Mszy św. w tych dniach. Nie można tego zrobić już teraz, ale na przykład w Wielkim Poście może byłoby dobrze - jak to się dzieje w niektórych parafiach - poranną Mszę św. przesunąć na godz. 9.00, a wieczorną na godz. 19.00. Przykład tego-rocznych rekolekcji wielkopostnych pokazał, że wielu przychodziło do kościoła po pracy i to pod koniec lub wręcz po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 18.00. Do tego tematu jednak wrócimy po zasięgnięciu opinii parafian. Znów poruszono temat spowiedzi, na którą - niestety - nie ma u nas zbyt wielkiego zapotrzebowania... Pozostaje mieć nadzieję, że może rekolekcje coś w tym względzie zmienią.   Dobrym zwyczajem naszej wspólnoty jest porządkowanie terenu wokół kościoła przed odpustem. W tym roku akcję „Liść\" zaplanowano na sobotę 18 listopada.

    Co do przebiegu uroczystości odpustowej zgodzono się, że do potrzebnych funkcji liturgicznych konkretne osoby czy wspólnoty będzie zapraszał ks. Piotr. Sumie odpustowej będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. Krzysztof Czaja, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca Maryi na Karwinach. Muzyczną oprawę - obok pani Oli - zapewni chór męski Harmonia z Wejherowa. Stąd wynika prośba do wypróbowanych w gościnności pań z Towarzystwa św. Marty o przygotowanie dla nich posiłku po sumie odpustowej. Patrząc zaś szerzej, mamy nadzieję na dostarczenie - jak do tej pory - ciast, którymi można się będzie częstować w namiotach, o rozstawienie których również będziemy prosili. Zresztą przyda się on również na mającym się rozpocząć w dzień odpustu Przeglądzie Teatrów Amatorskich KURTYNA.

   Co do samej KURTYNY to dowiedzieliśmy się, że ilość zespołów chętnych do wystąpienia u nas i to nawet z odległych stron (np. Kraków, Rzeszów) przerosła oczekiwania organizatorów. Zgłosiło się ok. 30 grup teatralnych. (!) Tym większe stawia to przed nami wymagania. Na szczęście udało się przygotować na czas tzw. drugą zakrystię, która służyć będzie podczas przeglądu jako garderoba. (Pozostaje tylko wklejenie wykładziny, listew podłogowych, wstawienie mebli i założenie rolet na oknach, co ma się stać w drugiej połowie tygodnia.) Jeśli Pan Bóg pozwoli to chcielibyśmy jeszcze nieco przerobić kaplica adoracji - tak, aby można tam przechowywać Najświętszy Sakrament. W ciągu półtorej tygodnia należałoby tam więc zamontować na stałe tabernakulum i nieco zmienić wystrój prezbiterium. Pozwoliłoby to uniknąć stresu występującym artystom, którzy w ubiegłym roku nie bardzo wiedzieli, czy przechodząc przed tabernakulum za każdym razem muszą przyklękać... Jasną jest sprawą, że ze względu na ilość sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego kościół w tym czasie będzie zamykany w ciągu dnia... Oprócz namiotu przed kościołem uruchomiona znów będzie wieża jako kawiarenka dla widzów, którzy w przerwach pomiędzy przedstawieniami będą mogli skorzystać z ka-wy, herbaty czy ciasta, na które też będziemy w jakiejś mierze liczyli...

   W odniesieniu do adwentu rewelacji specjalnych nie będzie. Roraty będą odprawiane, jak dotąd, o godz. 6.30, po nich poczęstunek dla dzieci szkolnych w sali pod plebanią. Korzystając z pomysłu ks. Krzysztofa będziemy mieli cykl kazań adwentowych w kolejne niedziele tego czasu - również na Mszy św. dla dzieci, chociaż dla dorosłych, i dlatego dzieci na czas kazania będą przeprowadzane do kaplicy.    Po raz kolejny przedstawiony został pomysł poszerzenia zakresu adoracji Najśw. Sakramentu. Do tej pory mamy codzienną adorację od godz. 17.30 do 18.00 i całodzienną w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Pomysłodawczyni tego projektu argumentowała, że - w przeciwieństwie do Krakowa - w Trójmieście jest zbyt mało miejsc, w których można by przyjść i po prostu oddychać i odpoczywać w obecności Chrystusa. Kack zaś idealnie się do tego nadaje ze swoją ciszą, spokojem oraz położeniem umożliwiającym dotarcie tu ze strony Karwin, Witomina czy nawet Sopotu. Świat dzisiejszy potrzebuje realnej obecności Boga, który w pędzie tego świata przestaje być zauważany... Padła propozycja, aby wystawienie Najśw. Sakramentu odbywało się codziennie na przykład od godz. 15.00 do 18.00 (tak na początek). Z tym wiązałaby się konieczność jeszcze lepszego zabezpieczenia Najświętszej Postaci oraz parę innych szczegółów, ale najważniejsze aby byli chętni do skorzystania z Bożego zaproszenia. Z drugiej zaś strony może rzeczywiście trzeba stworzyć okazję, aby Pan Bóg miał możliwość zapraszania do siebie wszystkich?

    Na koniec wspomniano jeszcze o przyszłorocznym planie renowacji wieży kościelnej, co będzie tematem najbliższego spotkania Rady Ekonomicznej oraz o propozycji pielgrzymek do Wilna i do Fatimy w przyszłym roku, ale tym razem za mało było szczegółów.

Czwartek
20 czerwca 2019
Boże Ciało
7:30 - Msza św.
Intencja: ++ Rodzice: Regina i Kazimierz Zalewscy oraz Czesława i Tadeusz Warda
9:30 - Msza św. - suma
Intencja: Za Parafian
11:00 - Msza św.
Intencja: + Bogusław Arkuszewski (greg. 20.)
13:00 - Msza św.
Intencja: ++ Rodzice: Stefan Socha, Brunon i Teresa Tylman oraz zmarli z rodziny
18:00 - Msza św.
Intencja: ++ Ojciec Jan Piepke (8. r. śm.), Leokadia i zmarli z rodziny

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku