Licznik odwiedzin: 16864572
Z życia parafii
Spotkanie przedfestynowe
2022-04-24

   Od festynów parafialnych mogliśmy się już odzwyczaić. Ostatecznie dwa lata przerwy zrobiło swoje. Trudno powiedzieć, jak wpłynie to na jego przeżywanie dziś. Zamiast się nad tym zastanawiać grupa wolontariuszy spotkała się w miniony czwartek na plebanii, by dyskutować o jego kształcie. Na temat terminu nie trzeba było debatować, bo został on już wcześniej ustalony - uroczystość Bożego Ciała, czyli 16 czerwca. Zakres czasowy: 15.00 - 19.00. Wydaje się, że to tylko cztery godziny jednak, aby je dobrze zagospodarować, należy się już solidnie wysilić.

Głodnych nakarmić. Spragnionych napoić. Nagich przyodziać. Podróżnych w dom przyjąć.
Aleksandra Kamińska
2022-04-10

   Dziękujemy za ofiarność i zainteresowanie sytuacją naszych ukraińskich gości. Część z nich chce wrócić - jak tylko będzie to możliwe - do swoich domów, inni marzą o pozostaniu w Polsce i zbudowaniu sobie wśród nas choćby namiastki normalności. Wszystkich, którzy chcieliby wspierać zarówno jednych jak i drugich, zapraszamy do wspólnego dzieła pomocy. 

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2022-04-03

    W wielkim skrócie przedstawimy dziś ustalenia, jakie zapadły podczas czwartkowego spotkania Rady. Przede wszystkim chodziło o ustalenie porządku czekającego nas niebawem Triduum Paschalnego. Ale nie tylko...    

Przygotowanie Grobu Pańskiego
2022-03-27

   Wiem, wiem - to jeszcze sporo czasu, ale w zakresie wykonawstwa to już nie tak dużo. Najpierw bowiem trzeba mieć konkretny pomysł, a potem jeszcze na czas wprowadzić go w życie. Podczas ostatniego spotkania Rady Duszpasterskiej padł pomysł, aby grupom formacyjnym, działającym w naszej wspólnocie przydzielać kolejno budowę Grobu Pańskiego czy Żłóbka Bożonarodzeniowego. 

Gazowe oszczędności...
2022-03-27

   Przy tym haśle należałoby przymrużyć oko - jak w pamiętnej reklamie piwa bezalkoholowego. Przed kilkoma dniami bowiem otrzymaliśmy fakturę za paliwo gazowe od firmy Fortum (z którą kończymy współpracę z końcem bieżącego miesiąca), opiewającą na kwotę ponad piętnastu tysięcy - za kościół i ponad półtora tysiąca za plebanię.  

Oni pomagają, wy pomagacie, my pomagamy
Aleksandra Kamińska
2022-03-20

   Mija kolejny tydzień zmagania się z psychozą wojny, której jedyne, co można przeciwstawić, to modlitwa i miłość bliźniego. Te uczynki przynoszą nam nie tylko realizację testamentu Chrystusa, ale pozwalają na pielęgnowanie godności ludzkiej i tych wartości, które określają nasze człowieczeństwo.

POMOC DLA UKRAINY
Aleksandra Kamińska
2022-03-13

Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,

Mnieście uczynili. (Mt 25,40)

   Trud podjęty w imię Jezusa, by pomóc drugiemu człowiekowi, przynosi obfitość nie tylko potrzebującemu, lecz również darczyńcy. Warto pomagać, gdyż w sposób cudowny przemienia to nasze życie, nadając mu wartość, sens i kierunek - wprost w ramiona Chrystusa...

    Od dwóch tygodni Europa Wschodnia stała się centrum świata, pogrążając w mroku dorobek cywilizacji, kultury i etyki.

POMOC DLA UKRAINY
2022-03-06

   W czas Wielkiego Postu wchodziliśmy już z informacjami o dramatycznym losie tak wielu Ukraińców, którzy musieli zostawić swoje domy, swój dobytek, spokojny żywot i uciekać - bądź to do wojska, by bronić ojczyzny, bądź to za granicę - by chronić najsłabszych. Większość - jak się dowiadujemy - chroni się w naszym kraju, bądź korzysta z niego jako z punktu przerzutowego na Zachód. Tak czy owak, potrzebują oni pomocy. I dzięki Bogu, że ją otrzymują. Jednak w spontanicznym odruchu serca, gdy tak wielu chciałoby ruszyć przed siebie - czy to z żywnością, czy z ubraniami, zabawkami dla dzieci itd. - powstaje zamęt. W wielu miejscowościach przygranicznych pojawiają się ciężarówki z owocami organizowanych naprędce zbiórek i powiększają chaos. Nie wszystkie rzeczy są przydatne, a nawet te potrzebne zwożone są niekiedy do niewłaściwych miejsc - tam, gdzie uchodźców w ogóle nie ma.

Aplikacja biblijna
2022-02-13

   Z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II powstała nowa aplikacja biblijna. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz niektórzy alumni seminariów duchownych. Jest to narzędzie pomocne w medytacji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijnoteologiczne.

   Aplikacja ta zawiera Biblię Tysiąclecia (wyd. piąte z przypisami) oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych (kontekst perykopy, komentarz biblijny, teksty paralelne, interpretacja Ojców Kościoła). Można w niej znaleźć również przykłady egzystencjalne - aktualizację, zdjęcia, ciekawostki, analizę wybranych słów, Lectio divina do niedzielnej Ewangelii oraz inspiracje, ukazujące istotne tematy w czytaniach niedzielnych. Aplikacja zawiera ponadto biblijny komentarz do ksiąg Pisma świętego. Będzie on powiększany. Materiał może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego. W aplikacji znajdziemy też Słownik Teologiczny z podstawowymi pojęciami biblijnymi oraz Bibliomapę prezentującą zdjęcia z miejsc biblijnych wraz z krótkim komentarzem.

    Aplikacja jest dostępna gratis w Sklepie Play oraz App Store

Zadanie do rozwiązania
2021-12-12

   Tak chyba należy traktować doświadczenie, któremu zostaliśmy poddani za sprawą firmy FORTUM - dostawcy gazu dla naszej parafii. Sygnałem ostrzegawczym był pierwszy rachunek za plebanię, gdzie ten surowiec potrzebny jest w kuchni (do pieczenia i gotowania) oraz do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki Bogu ogrzewanie tam jest na ekogroszek. O ile prognozowane rachunki do tej pory opiewały na kwotę 246 zł (co dwa miesiące), to nowe prognozy wymagały opłaty w wysokości 970,19 zł. Natomiast za kościół za pierwsze dwa miesiące tego roku (przy dużych mrozach) zapłaciliśmy ponad 9 tys. zł., zaś teraz - tylko za listopad - 8724,48 zł. Firma zachęca do przedłużenia umowy, która kończy się w marcu przyszłego roku, ale wiadomo, że do tego nie dojdzie...

    Tymczasem sytuację tę musimy potraktować jako zadanie do wykonania: nie można całkiem wyłączyć ogrzewania, ale trzeba je ograniczyć. Może uda się zrealizować inny pomysł, ale o tym innym razem.

Czwartek
01 czerwca 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji ks. Józefa, ks. Zenona, ks. Łukasza, ks. Krzysztofa, ks. Piotra i ks. Wojciecha
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji osób konsekrowanych oraz o dobre, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne - również z naszej parafii

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku