Licznik odwiedzin: 21006292
Z życia parafii
Port dla rodziny
Jarosław Szydłak
2023-01-15

 Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni, obok działalności w sferze kultury, od lat prowadzi działania pomocowe dla osób zgubionych przez system, osób z niepełnosprawnościami oraz osób wykluczonych - w ramach akcji #KACKpomaga.

   Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych 2022 - 2023, mogliśmy przygotować przyjazną i profesjonalną przestrzeń dla tej części naszej aktywności, naszej służby społeczeństwu Gdyni. Przy ulicy Łowickiej 44 w Gdyni - w dzielnicy Mały Kack - uruchomiliśmy PORT DLA RODZINY. Na potrzebujących czekają bezpłatne porady psychologów, prawnika, pedagogów, specjalistów w zakresie finansów oraz opieka duchowa. Wszystko w przyjaznej przestrzeni przygotowanej z myślą o rodzinach.

   Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 17.00. Jesteśmy dostępni mailowo: portdlarodziny@kackmalykack.pl, telefonicznie: 538 919 112,  oraz poprzez profil na FB @portdlarodziny. Nasi specjaliści dyżurują na miejscu w godzinach otwarcia Portu dla Rodziny, ale również umawiają się tak, aby dopasować się do potrzeb i możliwości rodzin szukających porady.

   Uroczyste otwarcie i poświęcenie Portu dla Rodziny będzie miało miejsce 23 stycznia br. o godzinie 14.00 z udziałem zaproszonych gości z rządu, samorządów oraz Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

 

 

Światło dla Ukrainy
2023-01-08

 Tak można by nazwać akcję zainicjowaną przez Samarytan na prośbę ks. Jana Wójcika z Rohatyna. Za tydzień przeprowadzą oni zbiórkę latarek i lamp kempingowych czy warsztatowych z zasilaniem akumulatorowym lub bateryjnym. Potrzebne też są akumulatory, powerbanki czy generatory prądu. Parafianie ks. Jana doświadczają nieustannych przerw w dostawach energii elektrycznej, dlatego tak bardzo potrzeba im mobilnych źródeł światła z możliwością ich ładowania w chwilach dostaw prądu. 

Ukrzyżowanie
2022-12-18

 Jak można się domyślać, chodzi o tytuł dwunastej stacji Drogi Krzyżowej, która w minionych dniach zawisła na północnej ścianie naszej świątyni. Dokładnie wpasowała się ona w czekający na nią świetlny okrąg, tworzony przez jedną z nowych lampek, oświetlających kolejne stacje Drogi Krzyżowej.    Nie trzeba być fachowcem, aby ocenić różnicę pomiędzy poprzednim, a obecnym stanem obrazu. Cieszymy się bardzo z kolejnego kroku w tym kierunku uczynionego i dziękujemy Panu Bogu, fundatorce tej renowacji oraz wykonawcy. Ten zaś podkreśla, że najistotniejszym problemem w jego pracy jest słabość materii, na której namalowany został obraz oraz jakieś poprzednie prace konserwatorskie, których raczej nie dokonywał fachowiec. Mnóstwo łatek przyklejonych na spodzie obrazu - wszędzie tam, gdzie niszczyć go zaczęły owady. Wszystko to dodatkowo pokryte zostało jakąś tajemniczą farbą (niewykluczone, że ołowiową, dla ewentualnego zabicia potencjalnych szkodników). Wszystko to razem stanowi jednak dodatkowy problem w odnawianiu tej serii obrazów.

    Umówiliśmy się z panem konserwatorem, że - ze względu na zbliżające się Święta oraz bliskość Nowego Roku - po kolejne dwa obrazy przyjedzie on w pierwszej połowie stycznia.  

Nasi Księża odeszli...
2022-12-11

   Każdy musi się z tym liczyć, bo wiadomo, że chwila rozstania z tym światem nadejdzie prędzej czy później.
   W miniony piątek dotarła do nas wieść o śmierci ks. Władysława Szulista. Odszedł do Pana we czwartek, w  uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Niegdyś pełnił funkcję wikariusza w naszej parafii.
   Z kolei wczoraj, o godz. 2.15, w wieku 82 lat zmarł, znany nam dobrze, pochodzący z tej wspólnoty, ks. Prałat Stanisław Cieniewicz.
   Wiadomo już, że pogrzeb śp. ks. Władysława odbędzie się w Lipuszu, w najbliższy wtorek, a uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 11.00. Natomiast pogrzeb ks. Prałata Stanisława Cieniewicza odbędzie się w jego tczewskiej parafii Matki Kościoła we środę o godz. 10.30.

Stacje Drogi Krzyżowej
2022-12-04

   Po raz kolejny wracamy do tego tematu, bo pan konserwator zapowiedział, że najprawdopodobniej po niedzieli dostarczy nam odnowioną XIV stację, czyli Złożenie do grobu. Nie mamy wpływu na tempo jego pracy - tym bardziej, że w ostatnim czasie uległ przeziębieniu i musiał na kilka dni odłożyć działania konserwatorskie przy naszych obrazach.

I rozjechali się...
Jarosław Szydłak
2022-11-27

   Wszyscy, liczni goście siódmego już Przeglądu Teatrów Amatorskich, któremu już od trzech lat patronuje śp. Marek Hermann, nasz parafianin, działacz społeczny, niejednokrotny przewodniczący Rady Dzielnicy Mały Kack oraz inspirator i współorganizator tego wspaniałego przedsięwzięcia.
   Dziś jest to już zupełnie inne wydarzenie, pod wieloma względami bogatsze i o zdecydowanie większym zakresie oddziaływania. Dziś do grona współorganizatorów weszli Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowanie tego projektu popłynęło również ze środków budżetu państwa - od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. VII Kurtyna cieszy się patronatem honorowym Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC Metropolity Gdańskiego, Pana Jarosława Sellina - Sekretarza Stanu w MKiDN oraz Głównego Konserwatora Zabytków, Pana Dariusza Drelicha - Wojewody Pomorskiego, Pana Wojciecha Szczurka - Prezydenta Gdyni oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Związku Piłsudczyków RP.

Siódma KURTYNA
Jarosław Szydłak
2022-11-20

   Czy to możliwe? Pamiętamy przecież obawy i lęki, związane z tą pierwszą, rozczarowanie i żal, wywołane edycjami pandemicznymi, a tymczasem dziś rusza, z jeszcze większym rozmachem niż dotąd, Kurtyna siódma...

Budujemy studnię w Czadzie!
2022-11-13

   My? Owszem, a na pewno niektórzy z nas - ci, którzy włączyli się w dzieło zaproponowane nam przez ks. Piotra Chmieleckiego, sercanina we współpracy z paniami z Koła Misyjnego. Pamiętamy zachęty do przejrzenia swoich szuflad i zakamarków w poszukiwaniu srebrnego lub złotego złomu, który miałby stanowić wkład w budowę studni w Czadzie. Z tego typu zbiórek powstają charakterystyczne krzyżyki z sercem na przecięciu poziomej i pionowej belki krzyża. Zakup krzyżyka był również włączeniem się w tę szlachetną akcję. Ponadto niektórzy wierni po prostu składali pieniądze na wskazany cel, nie oczekując niczego w zamian.

Jedni się modlą...
2022-11-13

... a inni się podlą. - Słyszałem to niejednokrotnie z ust pani Stefanii, kiedy po raz kolejny wychodziła na jaw jakaś ludzka niegodziwość.

Nieszczęście przy Łowickiej
2022-11-13

   W czwartkowy wieczór doszło do nieszczęścia u naszych parafian. W domu przy ul. Łowickiej wybuchł pożar. Dom nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. W momencie pisania tej notatki, nie znamy jeszcze pełnej oceny zniszczeń. Wiadomo jednak, że tam  będzie potrzeba wszystkiego. Z pozyskanych informacji wynika, że dom nie był własnością mieszkających tam ludzi. Na chwilę obecną znaleźli tymczasowe schronienie, ale trauma trwa. Skoro nie wiadomo, gdzie będą mieszkali, nie wiadomo też, co konkretnie będzie im potrzebne - łóżka, tapczany, szafy, ubrania? Tego póki co nie wiemy, ale zawsze przydadzą się pieniądze. Dlatego postanowiliśmy, że w niedzielę odpustową członkowie naszych grup charytatywnych (którzy i tak planowali zapraszać po Mszach św. przedpołudniowych do namiotu, ustawionego przed kościołem, na kawę, herbatę i ciasto) w tymże namiocie będą zbierać ofiary na wsparcie pogorzelców. Akcję tę nazwaliśmy Ciasto od serca. Ofiara z każdego zakupionego ciastka - niezależnie od tego, czy spożytego na miejscu, czy zabranego do domu - przeznaczona będzie na wsparcie dla pogorzelców. Tyle można zrobić na tę chwilę. Gdy poznamy więcej szczegółów i bardziej konkretne potrzeby, skonkretyzujemy działania i podamy, co jest najistotniejszą potrzebą poszkodowanych.

Wtorek
05 marca 2024
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Za chorych w parafii
18:00 - Msza św.
Intencja: + Regina Bieniaś (greg. 7.)
Intencja: + Andrzej Szota (miesiąc po śmierci)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku